Zemřel slavný český jazzový kontrabasista George Mraz, žil v USA

ČTK ČTK
17. 9. 2021 13:42
Ve věku 77 let tento čtvrtek zemřel hudebník a písecký rodák George Mraz, který přes 50 let žil v USA. Patřil mezi světově nejvyhledávanější jazzové kontrabasisty, podílel se na stovkách alb.
Kontrabasista George Mraz v kavárně Mánes při návštěvě Prahy, 1999.
Kontrabasista George Mraz v kavárně Mánes při návštěvě Prahy, 1999. | Foto: ČTK

Na úmrtí, o kterém na Facebooku informovala hudebníkova žena Camilla, upozornily server Lidovky.cz a Český rozhlas Vltava.

Narodil se 9. září 1944 v Písku jako Jiří Mráz a postupně doprovázel nejvýznamnější jazzové muzikanty, mimo jiné Clarka Terryho, Herbieho Hancocka a Joea Williamse.

V roce 1969 ho angažoval Dizzy Gillespie do svého kvintetu v New Yorku, potom to bylo trio Oscara Petersona a zpěvačka Ella Fitzgeraldová. Působil také v seskupeních Charlieho Minguse, Tommyho Flanagana, Stana Getze a dalších vynikajících hráčů v oboru.

Při příležitosti jeho 65. narozenin mu roku 2009 tehdejší prezident Václav Klaus předal Zlatou plaketu prezidenta republiky.

George Mraz, který absolvoval pražskou konzervatoř, se po invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa rozhodl emigrovat. Jako čtyřiadvacetiletý získal stipendium na proslulé Berklee School of Music v Bostonu. Zpočátku byl v Německu, poté přesídlil do USA.

George Mraz a bubeník Martin Šulc doprovází klavíristu Najponka ve standardu I'm Through With Love. | Video: CzechArt
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 43 minutami

Na některých místech v Česku se tvoří ledovka, silnice jsou sjízdné s opatrností

Dopravu na jihu Čech by dnes mohla na mnoha místech komplikovat ledovka. Namrzají především úseky vozovek, kde není možné používat sůl. ČTK to řekla dispečerka Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Miriam Matějková.

Se zvýšenou opatrností musejí stále počítat řidiči při cestách na severu Olomouckého kraje, na Šumpersku i Jesenicku platí především pro vyšší polohy. Ujetý, místy zledovatělý sníh krytý posypem leží na vozovkách, které silničáři ošetřují inertním materiálem, opatrnost je však nutná i na hlavních tazích kvůli mrznoucímu mrholení. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Také mokré nebo vlhké vozovky na Uherskohradišťsku a Vsetínsku mohou dnes ráno namrzat. Ve Zlínském kraji bylo dnes ráno většinou zataženo nebo skoro zataženo bez srážek. Na Vsetínsku se místy vyskytovaly sněhové přeháňky a tvořily mlhy. Teploty se v regionu pohybovaly od minus čtyř do plus jednoho stupně Celsia, foukal slabý vítr.

Silnice na Vysočině jsou dnes sjízdné s opatrností. K ránu začalo mrholit a teploty jsou pod nulou, vozovky mohou namrzat. 

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy