Zemřel Ravi Shankar, vývozce indické hudební tradice

Kultura ČTK Kultura, ČTK
12. 12. 2012 21:18
Legendární hráč na sitár inspiroval psychedelický rock i hippies
Ravi Shankar
Ravi Shankar | Foto: Reuters

Nekrolog - Slavný hráč na sitár a jeden z nejvýznamnějších vývozců indické hudby do světa Ravi Shankar dnes zemřel ve věku 92 let v jižní Kalifornii. Smutnou událost oznámil indický premiér Manmóhan Singh a přitom hudebníka označil za národní poklad.

Shankar je západnímu publiku znám především coby jeden z hlavních důvodů psychedelického zvuku Beatles. Poté, co se v roce 1966 setkal s Georgem Harrisonem, totiž u něj někdejší „brouk" začal brát lekce hry na sitár a vliv tradiční indické hudby se tak přenesl mimo jiné do skladeb Love You To nebo Within You Without You. Společně pak zorganizovali v srpnu 1971 první obří charitativní koncert určený pro Bangladéš, postižený válkou a hladem. Přátelství jim ostatně vydrželo až do smrti Harrisona v roce 2001.

Ravi Shankar
Ravi Shankar | Foto: Aijaz Rahi

Indický hudebník přitom tradiční hudbu vyvážel už od padesátých let, kdy koncertoval po Evropě a Spojených státech a kde našel množství nadšených stoupenců. V roce 1960 poprvé vystoupil i na hudebním festivalu Pražské jaro. Později byl také jedním z mnoha účastníků rockových festivalů v Monterey a Woodstocku.

Z obdivu desetitisíců květinových dětí však brzy vystřízlivěl: „Ze vší té povrchnosti jsem byl nešťastný a obzvlášť z informací šířených Timothym Learym a jinými, že v Indii každý bere drogy. V mišmaši kamasútry, tantry, jógy, hašiše a LSD se téměř vytratila opravdová spiritualita naší hudby."

Export indické tradiční hudby

Hra na sitár v Indii byla původně záležitostí určitých hudebních elit. Tradice se přenášela z učitele na žáka, který nejprve svého mistra napodoboval, než se sám dostal na úroveň, kdy byl schopen samostatné improvizace v rámci zažité konvence v práci s rytmickou a melodickou složkou. Hudba se vyučovala pouze uvnitř muzikantských rodin a pro člověka z vnější do nich bylo velmi složité proniknout.

Ravi Shankar však byl jednou z prvních osobností, který z kulturní uzavřenosti Indie vykročil a tamní hudbu zpřístupnil celému světu. Stal se jednou z prvních globálních hvězd world music a v jeho dlouhých improvizovaných koncertech a nezvyklém zvuku mnohostrunného nástroje našel inspiraci především psychedelický rock a hippie generace šedesátých let.

Na rozdíl od jejich snahy o snadné spirituální povznesení však šlo Shankarovi především o autentický přednes a uctivou práci s tradicí.

Legendární houslista a dirigent Yehudi Menuhin ho kdysi přirovnal k Mozartovi. Saxofonista John Coltrane byl zase natolik uhranut Shankarovou hudbou a osobním setkáním s ním, že po něm pojmenoval syna.

Tradici dál nese dcera Anoushka

Přitom z malého Raviho mohl místo skladatele a interpreta vyrůst tanečník. Jako dítě tančil ve skupině svého bratra, v osmnácti dal ale přednost hraní. Ve hře na sitár a další nástroje byl sedm let žákem doyena indické klasické hudby Allauddína Khána.

Anoushka Shankar
Anoushka Shankar | Foto: anoushkashankar.com

Poprvé Shankar veřejně koncertoval v prosinci 1939, o dva roky později už hrával po celé Indii. V padesátých letech, kdy pracoval jako hudební ředitel indického rozhlasu, složil hudbu k filmové trilogii režiséra Satjádžita Ráje o chlapci Apuovi. Byl to triumf indické kinematografie. Za zkomponování hudebního doprovodu k filmu Gándhí byl Shankar dokonce nominován na Oscara.

Od roku 1999 byl Shankar nositelem nejvyššího indického civilního ocenění, šest let byl také členem horní komory indického parlamentu. V poslední době koncertoval především se svou dcerou Anoushkou, která pokračuje v otcových stopách a bývá dnes označována za jednu z nejtalentovanějších hráček na sitár.

Podstatně známější než Anoushka však je Shankarova dcera s koncertní produkční Sue Jonesovou - americká zpěvačka a jazzová klavíristka Norah Jonesová.

Poslední léta slavný muzikant trávil ve Spojených státech, kde se jeho životní dráha i hudební kariéra definitivně uzavřela. Nicméně alespoň tu hudební bude nadále přímo rozvíjet dcera Anoushka, nehledě pak na Shankarův globální dopad na muzikantský svět. Právě i jemu totiž vděčíme za to, že indický vliv jsme v dnešní hudební produkci schopni relativně snadno rozklíčovat a především za to, že se v ní vůbec objevuje.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy