Zemřel písničkář David Stypka, bylo mu 41 let. Zažil jen čtyři roky slávy

ČTK Kultura ČTK, Kultura
10. 1. 2021 13:25
Ve věku 41 let tuto neděli zemřel zpěvák, kytarista a textař David Stypka, držitel hudební Ceny Anděl z roku 2017. O úmrtí informovala nahrávací společnost SinglTon. "S lítostí oznamujeme, že podlehl dlouhodobé nemoci spojené s komplikacemi covid-19," uvedla rodina. Stypka začátkem loňského roku v časopisu Reportér oznámil, že má rakovinu slinivky břišní.

Stypka pocházející z Dobré u Frýdku-Místku se hudbě věnoval od 12 let, na Ostravsku vystupoval se skupinou Najzar. Širší veřejnosti se představil ale až v sedmatřiceti, kdy s kapelou Bandjeez vydal první album u velké nahrávací společnosti.

"Nejvíce mě těší fakt, že se nám podařilo nějakým vedením osudu udělat veselo-smutnou desku a že takový ten smutek a zmar, který je v písničkách zakotvený, neovlivňuje vyznění desky, na které je nakonec spousta naděje," řekl tehdy k albu nazvanému Neboj. Tomu předcházelo čtyřpísňové EP Jericho.

Deska Neboj, stylizovaná jako "neboj.", patřila k nejočekávanějším nahrávkám roku 2017.

Hledač hudebních talentů Martin Červinka, který ji produkoval, hovořil o začátku kariéry umělce, jenž bude v budoucích letech provázet společnost. "Těší mě, že to, co dělám, někoho baví. Nic se pro mě nemění. Spousta kolegů z branže čelí mnohem větším tlakům a zvládají to," uvedl po vydání alba Stypka, který se toho času stal potřetí otcem. "Do toho bylo turné s Jelenem, takže rodina to pocítila. Ale zvládli to dobře, takže jsem se ujistil, že se o ně mohu opřít," říkal.

Na albu hostuje například zpěvačka Ewa Farna, se kterou Stypka nazpíval duet Dobré ráno, milá. Ten má na YouTube přes 12 milionů zhlédnutí. Stypka též spolupracoval například se zpěvačkou Kateřinou Marií Tichou, na jejíž loňské album Sami dodal refrén k písni V Paříži a hostuje ve skladbě Divoká.

Stypka zpočátku sám nahrával internetový projekt Wake Up Songs. "Ráno jsem vstal, napsal píseň, hned ji umístil na YouTube, a pak až jsem si dal kafe a probral se. Tudy vedla cesta ke kapele," řekl.

Když se rozhodl profesionalizovat hudební činnost, začal objíždět akce zaměřené na vyhledávání talentů a nabízel své demonahrávky. 

"Chtěl jsem, aby si moje muzika našla vydavatelství, které se o ni dobře postará. To nakonec klaplo v případě SinglTonu," vzpomínal autor repertoáru kapely Bandjeez. Tu v době nahrávání alba Neboj tvořili bubeník Matěj Drabina, baskytarista Maro Zeman a klávesista Pavel Soloniak. "Funguje mezi námi úžasná chemie, proto ani nemůžeme mít na koncertech nějaký záskok. Myslím, že i proto naše deska hraje tak, jak hraje," konstatoval Stypka, autor všech písní i textů.

Stypkova skladba Kříž z alba Neboj zněla také ve filmu Úsměvy smutných mužů. | Video: Universal Music

V době vydání Neboj měli za sebou s Bandjeez tři desítky koncertů jako hosté kapely Jelen na vyprodaném turné Vlčí srdce. "Měl jsem strach, že nám to spolu nebude fungovat, ale žádné moje obavy se nenaplnily. Hned na prvním koncertě nás lidé nějak přijali a na posledním už jsme registrovali hloučky fanoušků, kteří s námi zpívali naše texty. Dorostli jsme do stavu, kdy jsme byli schopni hrát každý večer pro osm set až tisíc lidí," pochvaloval si zpěvák.

David Stypka se narodil v červenci 1979. Po vystudování gymnázia byl novinářem v regionálním tisku, zkoušel i obchod se svíčkami a prodej na festivalech. Po letech novinářské práce se stal grafikem a sazečem.

Dlouhodobě jako sazeč na volné noze spolupracoval mimo jiné s časopisem Pěstounovi, zaměřeném na pěstounskou péči. Také členové Stypkovy kapely měli jiná zaměstnání. Bubeník Drabina učil hru na bicí, baskytarista Zeman je trenérem badmintonu. Sám zpěvák si ještě předloni, kdy mu nepřišly očekávané peníze, zakoupil kurz programování a učil se tvořit aplikace do mobilů, jak popsal v časopisu Reportér. "Učil jsem se to po nocích, protože přes den jsem byl s dětmi nebo s kapelou, a takhle jsem se nakonec dostal na tři hodiny spánku denně," líčil.

Stypka na jaře 2018 získal Cenu Anděl a jeho kariéra mířila strmě nahoru, v létě 2019 zjistil, že je vážně nemocný. V loňském rozhovoru pro ČRo Ostrava již otevřeně mluvil o svém zdraví. "Hodně lidí se mi snažilo vysvětlit, co dělám blbě a že se ženu z prudkého kopce dolů, a já jsem furt stavěl na piedestal ten mozek a to, že to mám srovnané a že vím," řekl.

Před onemocněním, kdy mu doktoři sdělili fatální diagnózu s minimem času, si Stypka dle vlastních slov prošel několika vyhořeními a obdobími deprese. Vyhodil asi 70 procent připravované desky nazvané Dýchej, nechtělo se mu zpívat. "Některé písničky mi prostě nešly přes pusu vůbec. Protože byly psané nihilisticky, byly plné zmaru a možná někdy až kašírovaného trápení. A to jsem prostě nechtěl zpívat," vzpomínal.

"Ten prožitek byl tak silný, že se mozek začal zastavovat. Začal jsem čuměním do zdi a po nějakých třech hodinách zjistil, že stojím na balkoně, dívám se na trávu, na stromy a vlastně tu informaci piju. Tu, kterou vidím. Že mi tam vlastně bylo moc dobře a nechtěl jsem to ještě ukončit," říkal.

Po dlouhé nemoci spojené s komplikacemi covid-19 dnes zemřel zpěvák, kytarista a textař David Stypka. Oznámila to jeho rodina. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 8 minutami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy