Zemřel kytarista, skladatel a učitel Jiří Jirmal, bylo mu 94 let

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 12. 2019 14:48
Ve věku 94 let zemřel kytarista, skladatel, publicista a pedagog Jiří Jirmal. Věnoval se jak jazzové hudbě, tak interpretaci vážné hudby a byl považován za zakladatele české kytarové školy. Za rodinu o tom informovala Silvie Marková. Jirmal zesnul 11. prosince, poslední rozloučení se bude konat v úzkém rodinném kruhu.
Jiří Jirmal
Jiří Jirmal | Foto: Aktuálně.cz

Jirmal byl autorem nejpopulárnější české výukové kytarové publikace Škola hry na kytaru a řady dalších hudebně odborných knih. Úspěch jeho žáků na kytarových soutěžích spoluvytvořil fenomén české kytarové školy.

Mezi jeho žáky patří kromě prvního a nejmladšího vítěze prestižní Mezinárodní kytarové soutěže Radio France Vladimíra Mikulky například také již zesnulý jazzman Rudolf Dašek či rocker Michal Ambrož, zakladatel kapel Jasná Páka a Hudba Praha. Jirmalovy skladby vydávají prestižní hudební vydavatelství v Česku i zahraničí.

Jiří Jirmal, vlastním jménem Jiří Novák, se narodil v roce 1925 v Praze. Na kytaru hrál od mládí, a to především jazz. Sám absolvent Pražské konzervatoře byl jejím profesorem v letech 1954 až 1985 a hostujícím profesorem Vysoké hudební školy v německém Saarbrückenu (1985 až 1995).

V 50. a 60. letech se stal vyhledávaným kytaristou a spolupracoval například s Orchestrem Karla Vlacha, orchestrem Karla Krautgartnera, klarinetistou Ferdinandem Havlíkem či kontrabasistou Antonínem Gondolánem. Vystoupil i s Janem Werichem a dalšími umělci či hudebními tělesy.

Byl dlouholetý předseda Československé kytarové soutěže, člen mnoha porot zahraničních soutěží, mezi jinými i světové kytarové soutěže Radio France - Paris. Přestože ta se vždy vyznačovala konkurencí těch nejnadanějších mladých kytaristů z celého světa, v rozmezí 20 let se do jejího finále dostalo 11 Jirmalových studentů a tři z nich získali první cenu.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy