Zemřel hudebník Ota Petřina, skládal pro Neckáře či Janů

ČTK Magazín ČTK, Magazín
12. 7. 2015 13:00
Byl považován také za jednoho z nejlepších rockových kytaristů v zemi.
Skladatel, zpěvák a kytarista Ota Petřina.
Skladatel, zpěvák a kytarista Ota Petřina. | Foto: David Sedlecký, Wikimedia Commons

Praha -  Ve věku 66 let zemřel v sobotu kytarista, skladatel a zpěvák Ota Petřina. Hudbu a texty psal například pro Václava Neckáře, Petru Janů či C-K Vokál.

Byl znám především ze spolupráce s hvězdami někdejšího popu, znalci ho ale také označovali za jednoho z nejlepších rockových kytaristů v zemi. Svůj vztah k rocku dával ostatně najevo vždy svým vzhledem - kvůli dlouhým vlasům, které odmítl ostříhat, nesměl za totality 14 let vystupovat a pracoval pouze ve studiu.

Mezi jeho největší hity patří například Nautilus, Tenhle vítr jsem měl rád či Motorest.

Skladatel a kytarista Petřina vystudoval pražskou konzervatoř a poté se uchytil v hudebním divadle Rokoko a Tanečním orchestru Československého rozhlasu. Později hrál v doprovodném orchestru tria Golden Kids (Marta Kubišová, Helena Vondráčková, Václav Neckář), pro které napsal své první písně.

Poté několik let vedl Neckářovu doprovodnou kapelu Bacily. Hudbu i texty psal nejen pro Neckáře, ale i třeba pro C & K Vocal, Luboše Pospíšila a Petru Janů, zahrál si například i se skupinou Katapult. Náročnější skladby pak zařadil na své sólové desky Super-robot (1978) a Pečeť (1983).

 

Právě se děje

před 7 minutami

Huawei chce vyrábět elektromobily, první modely může představit už letos

Čínská technologická společnost Huawei Technologies plánuje výrobu elektromobilů pod svou vlastní značkou. Některé modely by mohla představit už v letošním roce, uvedla v pátek s odvoláním na informované zdroje agentura Reuters. Firma už podle zdrojů jedná se státní společností Changan Automobile a dalšími automobilkami o využití jejich továren pro výrobu svých elektromobilů. Huawei je největším výrobcem telekomunikačních zařízení na světě, kvůli sankcím ze strany Spojených států ale v poslední době expanduje do nových odvětví.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Dívka, která v 15 letech odešla za Islámským státem, se nesmí vrátit do Británie, rozhodl soud

Britský nejvyšší soud rozhodl, že Shamima Begumová, která v 15 letech odešla za tzv. Islámským státem do Sýrie, se nesmí vrátit do Británie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy