Zemřel bubeník Katapultu Anatoli Kohout

pra
11. 10. 2007 11:00
Kohout nebyl jen Katapult, prožil bohatý hudební život
Zakládající členové Katapultu spolu s přestávkami vydrželi 30 let
Zakládající členové Katapultu spolu s přestávkami vydrželi 30 let | Foto: EMI

Praha - V úterý večer náhle zemřel bubeník rockové skupiny Katapult Anatoli "Tolja" Kohout. Podle informací, které přinesl s odvoláním na ČTK zpravodajský server České noviny, se Kohout dva roky léčil kvůli dlouhodobým zdravotním problémům. Zemřel ve věku 61 let.

Podle frontmana skupiny Oldřicha Říhy byly prognózy lékařů příznivé a nebyl důvod k hospitalizaci. Skupina tak nadále plánovala koncerty. Jejich uskutečnění je stejně jako budoucnost kapely zatím nejisté.

Kohout v kapele s přestávkami působil od jejího založení v roce 1975, hudbě se věnoval od mládí. Bubeníkovu kariéru přibližuje zpravodajský server iDnes.

Poprvé se Kohout objevil na pódiu jako kytarista s českobudějovickou kapelou The Sinners, v níž ho později vystřídal jeho letitý spoluhráč Říha. Další Kohoutovo hudební zastávkou byla skupina The Primitives Group, která jako první v Čechách sáhla po repertoáru Franka Zappy.

Foto: EMI

S kapelou The Rebels, která se stala objevem prvního československého beatového festivalu, absolvoval turné po západoněmeckých klubech. Brzy nato zakotvil v triu Blues Company Ltd., v němž se poprvé setkal s Lubošem Andrštem.

Na Kohoutovo jméno narazíme i na Návštěvních dnech Šimka a Grossmana nebo v sestavě rock'n'rollových Samuels Peteho Kaplana. Počátkem sedmdesátých let se objevil v krátce existující skupině Exit.

Druhé setkání s Lubošem Andrštem se odehrálo na počátku jazzrockového boomu, kdy se společně sešli v kapele Energit. Poté se stal členem skupiny, jež chtěla podpořit návrat exzpěváka Matadors Viktora Sodomy na rockovou scénu, popisuje server Kohoutovu další hudební zastávku.

Po ní následovalo usazení v Katapultu: ve zbožňované i proklínané kapele Kohout bubnoval do roku 1979, pak emigroval do Británie. Z kapely odešel celkem čtyřikrát a čtyřikrát se do ní i vrátil.

Kohout byl i vyhledávaným studiovým hráčem. Spolupracoval na prvním albu Vladimíra Mišíka, prvním albu Energitu, na Super-robotu Oty Petřiny nebo na Generaci C&K Vocalu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 55 minutami

Havlíček: Vláda chce přispět na zvýšené ceny energií 800 000 domácností

Vláda chce pomocí takzvaných energetických šeků přispět na výdaje za zdražující se elektřinu zhruba 800 000 nízkopříjmových rodin. Zaplatit jim plánuje kolem poloviny částky za zvýšené náklady. Vyplácet by mohla začít již v listopadu, řekl dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). S nějakou formou podpory souhlasí i předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek či předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. Proti se naopak postavil předseda poslanců hnutí SPD Radim Fiala.

Krátkodobý plán na pomoc domácnostem potenciálně ohroženým energetickou chudobou bude podle Havlíčka hotový do několika týdnů. V říjnu by ho mohla schválit vláda, v listopadu by již stát mohl doručovat peníze lidem. Na počátku října se však v Česku uskuteční volby do Poslanecké sněmovny, po kterých se může složení kabinetu změnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy