Zemřel Bobby Womack, jehož zašlou slávu křísil Damon Albarn

Kultura ČTK Kultura, ČTK
28. 6. 2014 13:20
Soulový zpěvák byl inspirací pro Rolling Stones i Janis Joplin. Před dvěma lety vydal s pomocí Damona Albarna a Richarda Russella comebackovou desku The Bravest Man In The Universe.
Bobby Womack.
Bobby Womack. | Foto: Profimedia.cz

Los Angeles - Ve věku sedmdesát let zemřel americký soulový zpět a skladatel Bobby Womack. Informovala o tom v noci na sobotu jeho agentka Sonya Kolowratová, bližší podrobnosti však nesdělila.

Zpěvák dvě dekády bojoval s drogovou závislostí a když se jí konečně zbavil, srazila ho k zemi rakovina tlustého střeva a před rokem Alzheimerova choroba.

Bobby Womack ale ještě ke svému životnímu příběhu dokázal připsat jednu šťastnější kapitolu - rakovinu porazil a v osmašedesáti letech natočil album The Bravest Man In The Universe.

Podívejte se na živé vystoupení Bobbyho Womacka s Lanou Del Rey a Damonem Albarnem.
Podívejte se na živé vystoupení Bobbyho Womacka s Lanou Del Rey a Damonem Albarnem. | Video: youtube.com

O vzkříšení soulového barda, který v šedesátých letech soupeřil v žebříčcích s The Beatles a natáčel s Janis Joplinovou a Sly and the Family Stone, se postaral Richard Russell, šéf úspěšného nezávislého labelu XL Recordings vydávajího třeba Adele. S resuscitací Womackovy kariéry tehdy pomáhal i Damon Albarn, který ho před tím „znovuobjevil" na singlu Stylo svých Gorillaz.

Womack původně vytvořil skupinu The Valentinos se svými bratry. Od konce šedesátých let vystupoval pod vlastním jménem a vydal řadu alb.

Womack napsal také množství písní, včetně hitu It's All Over Now nahraného skupinou Rolling Stones, nebo Trust Me pro Joplin. V jeho vlastní kariéře ho nejvíce proslavily písně That's The Way I Feel About 'Cha a Woman's Gotta Have It. V roce 2009 byl uveden do Rokenrolové síně slávy.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Broumově hořela kotelna v průmyslovém areálu, škoda je 15 milionů korun

V areálu firmy Veba v Broumově na Náchodsku v úterý večer hořela kotelna na topný olej. Škodu vyšetřovatel předběžně stanovil na 15 milionů korun, upřesňovat se bude stejně jako příčina požáru ve středu dopoledne. Na webu hasičů Královéhradeckého kraje to uvedl jejich mluvčí Ondřej Sezima.

O požáru v areálu v broumovské části Olivětín hasiči dostali zprávu po 19:00. Hořela kotelna přistavená k výrobní hale. "V kotelně se nacházela nejenom technologie, ale také velké množství topného oleje," uvedl mluvčí. Hasiči zasahovali v dýchacích přístrojích s použitím vody a hasební pěny, aby před ohněm uchránili výrobní stroje v přilehlé hale, kde navíc byly další hořlaviny.

"V pozdních večerních hodinách se jim podařilo požár dostat zcela pod kontrolu. Při zásahu nebyl nikdo zraněn," uvedl Sezima. Zaměstnanci budovu včas opustili. Škodu oheň způsobil na vnitřním vybavení kotelny, silně zakouřené byly prostory v nadzemním podlaží přilehlé budovy, které slouží jako šatny a sociální zázemí pro zaměstnance.

Zdroj: ČTK
Další zprávy