"Zemře spousta žen." Billie Eilish a Olivia Rodrigo kritizují zákaz práva na potrat

Reuters Kultura Reuters, Kultura
26. 6. 2022 12:15
Přestože každá účinkovala samostatně, mladé americké popové zpěvačky Billie Eilish a Olivia Rodrigo měly na britském festivalu Glastonbury společné téma. Dvacetiletá Eilish i devatenáctiletá Rodrigo odsoudily rozhodnutí amerického Nejvyššího soudu, který v pátek zrušil právo na potrat. Rodrigo pětici soudců vyjmenovala a stejnojmennou písní jim vzkázala, "jděte do p*dele".
Olivia Rodrigo na britském Glastonbury kritizovala americký Nejvyšší soud.
Olivia Rodrigo na britském Glastonbury kritizovala americký Nejvyšší soud. | Foto: ČTK/AP

"Dnešek je opravdu temný den pro americké ženy," konstatovala Billie Eilish na hlavní scéně Glastonbury už v pátek. "Řeknu jenom tohle, protože teď nad tím nedokážu déle přemýšlet," dodala a píseň Your Power o zneužívání moci věnovala všem, kdo se s problémem potýkají.

Americký Nejvyšší soud v pátek zvrátil vlastní verdikt z kauzy Roe versus Wade z roku 1973 a tím zrušil federální pojistku garantující ženám, že do 23. týdne mohou přerušit těhotenství. USA nemají federální zákon o právu na potrat, to se dosud opíralo o 15. dodatek ústavy zaručující právo na soukromí. Nyní budou o interrupcích rozhodovat jednotlivé státy unie. Dle agentury AP jich možná až polovina potraty zakáže. Řada států to hodlá učinit bez výjimky, kdy potraty nebudou možné ani po znásilnění či incestu.

Odpůrci interrupcí usilovali o jejich zákaz několik desetiletí. Dočkali se teprve při současném složení Nejvyššího soudu, který ovlivnil předchozí republikánský prezident Donald Trump. Ten na tři uvolněná místa devítičlenného soudu jmenoval své kandidáty a zvrátil poměr sil ve prospěch konzervativců. Současný demokratický prezident Joe Biden naopak rozhodnutí Nejvyššího soudu z tohoto týdne označil za tragický omyl a výsledek extremistické ideologie.

Stejný názor na festivalu Glastonbury tuto sobotu vyslovila devatenáctiletá Olivia Rodrigo, která Bidena vloni navštívila v Bílém domě. "Úplně mě zničilo a vyděsilo to, co se stalo v Americe, kde Nejvyšší soud zvrátil verdikt z kauzy Roe versus Wade. Kvůli tomuhle zemře tolik žen a dívek," konstatovala Rodrigo.

Píseň nazvanou Fuck You následně věnovala "pěti členům Nejvyššího soudu, kteří nám ukázali, že ve skutečnosti je jim svoboda ukradená. Jsou to Samuel Alito, Clarence Thomas, Neil Gorsuch, Amy Coney Barrett a Brett Kavanaugh. Nenávidíme vás, opravdu vás nenávidíme," řekla podle serveru Variety.com.

V tu chvíli už na pódiu měla hosta, sedmatřicetiletou britskou zpěvačkou Lily Allen. Právě ta song Fuck You v roce 2009 vydala na albu It's Not Me, It's You. Na Glastonbury ho zazpívala s Olivií Rodrigo minimálně desítkám tisíc lidí v publiku.

Olivia Rodrigo a Lily Allen na Glastonbury věnovaly skladbu Fuck You americkému Nejvyššímu soudu. Foto: ČTK/AP | Video: BBC Music

K přelomovému verdiktu Nejvyššího soudu se na menší scéně Glastonbury vyslovila i sedmadvacetiletá americká písničkářka Phoebe Bridgers, která bude ve čtvrtek 14. července jednou z hvězd festivalu Colours of Ostrava.

"Budu upřímná, je to tady úžasné, surreálné a zábavné, ale já mám dneska úplně zkažený den," řekla na Glastonbury. "Jsou mezi vámi nějací Američani? Nechcete si někdo zakřičet 'jdi do p*dele, Nejvyšší soude'?" zeptala se, načež to s publikem skutečně začala skandovat. "Jděte s tímhle do p*dele. Ať jde celá Amerika do p*dele. Jako fakt. A s ní všichni tihle irelevantní staří s*áči, kteří se nám snaží nařizovat, jak máme zacházet se svými těly," dodala Phoebe Bridgers.

Zrušení rozsudku, pokud k němu dojde, nebude zakazovat interrupce po celých Spojených státech, říká novinář Matěj Schneider. | Video: Daniela Písařovicová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Senát schválil snazší odstraňování nelegálních poutačů u silnic

Odstraňování nelegálních reklamních poutačů, které se objevily u silnic, by měli řešit správci nebo vlastníci komunikací. Senát to dnes schválil v rámci vládní novely, která transformuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) z příspěvkové organizace na státní podnik. Transformace má podle vlády zlepšit prověrku finančních toků a také přinést větší konkurenceschopnost na trh práce, aby ŘSD jako státní podnik mohlo lépe platit svoje odborníky.

Pokud vlastník nebo správce komunikace zjistí, že se u komunikace objevilo reklamní zařízení, obrátí se na příslušný úřad s dotazem, zda je povoleno. Pokud povoleno není, bude mít povinnost ho odstranit. Vlastníka reklamního poutače pak bude muset informovat například na internetu a poutač bude skladovat až tři roky na jeho náklady. Pokud si ho vlastník nevyzvedne, nechá nelegální poutač sešrotovat.

Novela, kterou nyní dostane k podpisu prezident, z odstraňování nepovolených poutačů vypouští správní řízení, které je komplikované hlavně kvůli doručování různých výzev vlastníkům. Navíc se vlastníci mohou změnit nebo mohou sídlit v zahraničí, kam se jim musí doručovat korespondence.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Piráti vyloučili ze strany tři zastupitele z Prahy 1, neplnili úkoly. Trojice to odmítá

Piráti vyloučili ze strany kvůli neplnění úkolů tři zastupitele z Prahy 1 - místostarostu čtvrti Davida Bodečka, radní pro sociální oblast Ivanu Antalovou a uvolněného člena zastupitelstva Martina Ardena. Rozhodnutí strana zveřejnila na svých stránkách. Upozornil na to server Deník N. Trojice vyloučených vytvořila na radnici Prahy 1 koalici s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1, přestože členská základna Pirátů byla proti. Následně trojice odmítla z koalice vystoupit. Vyloučení na webu strany uvádějí, že většinu povinností splnili. Bodeček Deníku N řekl, že zvažuje vystoupení z pirátského klubu na pražském magistrátu.

Členská základna Pirátů už loni v listopadu rozhodla poměrem 277 ku 167 hlasů, že se Piráti nemají účastnit koalice s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1. Tři zmínění zastupitelé Pirátů v čele s Bodečkem ale již tehdy oznámili, že koaliční smlouvu vypovídat nehodlají. Rozhodčí komise pirátské strany uložila letos v únoru třem zastupitelům z Prahy 1, aby buď vyjednali novou koaliční smlouvu, nebo současnou smlouvu vypověděli a vzdali se funkcí ve vedení radnice. Zadané úkoly doteď podle komise nesplnili.

Bodeček, Antalová a Arden ve společném prohlášení na webu strany naopak tvrdí, že většinu úkolů splnili, včetně předložení nové koaliční smlouvy. "Konstatujeme, že v průběhu mimořádného přezkumu jsme se opakovaně setkali se situacemi, kdy došlo k porušování pravidla subsidiarity, šíření dezinformací a manipulacím, které negativně ovlivnily naši pozici a poškozovaly nás," sdělili. Podle rozhodčí komise však trojice předložila jen dodatek ke koaliční smlouvě, a to navíc až po uplynutí lhůty stanovené komisí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy