První dáma československého šansonu slaví 88 let. Připomněl ji koncert ve Foru Karlín

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 10. 2019 0:00
Společný zpěv písně Levandulová v neděli ve vyprodaném pražském Foru Karlín zakončil koncert k 88. narozeninám zpěvačky Hany Hegerové. V prostorách upravených do divadelní podoby s první dámou českého šansonu na dálku slavily desítky osobností a hostů.
Hana Hegerová na archivním snímku.
Hana Hegerová na archivním snímku. | Foto: ČTK

Největší hity z repertoáru slavné šansoniérky zazpívali Lucie Bílá, Hana Zagorová, Lenka Filipová, Jitka Molavcová, Ondřej Ruml, Patrik Děrgel, Zuzana Kronerová, Katarína Hasprová, Jana Hubinská nebo Jana Lieskovská. V dojemné atmosféře, kdy mnozí z účinkujících neskrývali slzy, zazněly písně jako Barbara Song, Blázen a dítě, Čerešně, Denim Blue nebo Lásko má.

Hana Hegerová, jež ukončila uměleckou kariéru v srpnu 2011, se akce nezúčastnila. Vzhledem ke zdravotnímu stavu se na veřejnosti neobjevuje již několik let.

O živý doprovod se ve Foru Karlín postarala kapela klavíristy Petra Maláska. Vystoupila ve stejném složení, v jakém dlouhá léta doprovázela Hegerovou. Při nedělním koncertě sestavu navíc doplnil smyčcový kvartet. "Její kouzlo nevyprchá a její písně se staly součástí našich životů," prohlásil Michal Horáček, autor textů na Hegerové úspěšném albu Potměšilý host, které vzniklo ve spolupráci se skladatelem Petrem Hapkou.

Jako první Hegerové na dálku poblahopřál herec Václav Kopta v roli moderátora, syn Pavla Kopty, autora mnoha textů Hegerové. S dalšími pozdravy vedle zpěváků a zpěvaček vystoupili Jakub Kohák, kterému je Hegerová kmotrou, a režisér Fero Fenič. Ten připomněl problémy, které zpěvačka měla s komunistickým režimem v době normalizace. Jako důkaz Fenič přečetl dopis, jejž po jejím vystoupení ve Vodňanech v roce 1977 napsali "rozhořčení pracující" a po němž následoval zákaz vystupování Hegerové v jižních Čechách.

Umělci jako Tomáš Klus, Milan Lasica nebo Ondřej Gregor Brzobohatý zaslali své pozdravy ve formě krátkého videa. Jiří Suchý touto formou vzpomenul, jak jeho i kolegu Jiřího Šlitra při svém vstupu do divadla Semafor Hegerová doslova "uhranula".

Hana Hegerová, která je označována za první dámu československého šansonu, před osmi lety převzala Diamantovou desku Supraphonu za 1,5 milionu prodaných zvukových nosičů. V dubnu 2013 byla povýšena na komandéra francouzského Řádu za zásluhy. Z rukou francouzského velvyslance Pierra Lévyho řád převzal v zastoupení její vnuk.

V říjnu 2014 jí prezident České republiky Miloš Zeman udělil Řád Tomáše Garrigua Masaryka I. třídy. Slovenský prezident Andrej Kiska jí v lednu 2016 na Bratislavském hradě udělil Řád Ľudovíta Štúra II. třídy.

VIDEO: Hana Hegerová zpívá píseň Obraz Doriana Graye.

Hana Hegerová – Obraz Doriana Graye | Video:
 

Právě se děje

před 5 minutami

Komise potvrdila, že bývalý šéf slovenské policie spáchal sebevraždu

Komise zřízená slovenskou ministryní spravedlnosti potvrdila, že vazebně stíhaný bývalý šéf slovenské policie Milan Lučanský zemřel na konci loňského roku po pokusu sebevraždu. Novinářům to řekl Tomáš Čitbaj, šéf komise, jejímiž členy byli i zástupci opozice či někdejší česká veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Lučanský byl ve vazbě kvůli obvinění z korupce.

"Komise nezjistila skutečnosti, které by zpochybnily informaci, že příčinou smrti bylo sebepoškození pana Lučanského, tedy pokus o sebevraždu," uvedl Čitbaj. Dodal, že tento závěr podpořilo při hlasování 14 členů komise, dva opoziční poslanci byli proti a jeden zákonodárce nehlasoval.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

V nominaci osmnáctky jsou Jiříček a Svozil, do USA poletí i dva náhradníci

Celkem 27 hokejistů je v nominaci reprezentační osmnáctky na mistrovství světa, které uspořádají od 26. dubna do 6. května americká města Frisco a Plano. Ve výběru kouče Jakuba Petra jsou tři brankáři, osm obránců a 16 útočníků, nechybí zadáci David Jiříček se Stanislavem Svozilem či kvarteto krajánků z Finska a Švýcarska. Trenéři berou do zámoří i s ohledem na zdravotní rizika dva hráče navíc jako náhradníky.

Širší nominace českých hokejistů na MS hráčů do 18 let v USA:

Brankáři: Patrik Hamrla (Karlovy Vary), Tomáš Suchánek (Třinec), Oliver Šatný (Mladá Boleslav),

obránci: David Jiříček (Plzeň), David Moravec (Mladá Boleslav), Matěj Pinkas (Hradec Králové), Stanislav Svozil (Brno), Jakub Šedivý (Liberec), David Špaček (Litoměřice), Jiří Ticháček (Kladno), Tomáš Hamara (Tappara Tampere/Fin.),

útočníci: Petr Moravec, Lukáš Pajer, David Skuhrovec, Matyáš Šapovaliv (všichni Litoměřice), Jiří Kulich, Dominik Rymon (oba Karlovy Vary), Jakub Altrichter (Šumperk), Jakub Brabenec (Brno), Marcel Marcel (Plzeň), Matouš Menšík (Jihlava), Martin Ryšavý (Vítkovice), Šimon Slavíček (Slavia Praha), Gabriel Szturc (Mladá Boleslav), Jaroslav Chmelař (Jokerit Helsinky/Fin.), Jakub Kos (Ilves Tampere/Fin.), Šimon Marha (Ambri-Piotta/Švýc.).

před 45 minutami

Koncert Stinga ve Slavkově byl potřetí odložen

Pořadatelé museli už potřetí odložit koncert britského hudebníka Stinga ve Slavkově u Brna, znovu o rok. Nový termín je 31. července 2022, dosud se počítalo s letošním 25. červencem. Důvodem pro odklad je stejně jako loni pandemie koronaviru. Vstupenky zůstávají v platnosti, oznámila agentura Live Nation.

Mnohonásobný držitel ceny Grammy měl v zámecké zahradě zahrát už předloni. Na poslední chvíli koncert zrušil ze zdravotních důvodů. Kvůli pandemii nového typu koronaviru pak nevyšlo ani loňské vystoupení a fanoušci Stinga budou zklamaní také letos.

Slavkovská zámecká zahrada měla být jednou ze zastávek prodlouženého turné s programem My Songs. Jako předkapela měli vystoupit Vojtěch Dyk s B-Side Bandem a Lenka Nová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy