První dáma československého šansonu slaví 88 let. Připomněl ji koncert ve Foru Karlín

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 10. 2019 0:00
Společný zpěv písně Levandulová v neděli ve vyprodaném pražském Foru Karlín zakončil koncert k 88. narozeninám zpěvačky Hany Hegerové. V prostorách upravených do divadelní podoby s první dámou českého šansonu na dálku slavily desítky osobností a hostů.
Hana Hegerová na archivním snímku.
Hana Hegerová na archivním snímku. | Foto: ČTK

Největší hity z repertoáru slavné šansoniérky zazpívali Lucie Bílá, Hana Zagorová, Lenka Filipová, Jitka Molavcová, Ondřej Ruml, Patrik Děrgel, Zuzana Kronerová, Katarína Hasprová, Jana Hubinská nebo Jana Lieskovská. V dojemné atmosféře, kdy mnozí z účinkujících neskrývali slzy, zazněly písně jako Barbara Song, Blázen a dítě, Čerešně, Denim Blue nebo Lásko má.

Hana Hegerová, jež ukončila uměleckou kariéru v srpnu 2011, se akce nezúčastnila. Vzhledem ke zdravotnímu stavu se na veřejnosti neobjevuje již několik let.

O živý doprovod se ve Foru Karlín postarala kapela klavíristy Petra Maláska. Vystoupila ve stejném složení, v jakém dlouhá léta doprovázela Hegerovou. Při nedělním koncertě sestavu navíc doplnil smyčcový kvartet. "Její kouzlo nevyprchá a její písně se staly součástí našich životů," prohlásil Michal Horáček, autor textů na Hegerové úspěšném albu Potměšilý host, které vzniklo ve spolupráci se skladatelem Petrem Hapkou.

Jako první Hegerové na dálku poblahopřál herec Václav Kopta v roli moderátora, syn Pavla Kopty, autora mnoha textů Hegerové. S dalšími pozdravy vedle zpěváků a zpěvaček vystoupili Jakub Kohák, kterému je Hegerová kmotrou, a režisér Fero Fenič. Ten připomněl problémy, které zpěvačka měla s komunistickým režimem v době normalizace. Jako důkaz Fenič přečetl dopis, jejž po jejím vystoupení ve Vodňanech v roce 1977 napsali "rozhořčení pracující" a po němž následoval zákaz vystupování Hegerové v jižních Čechách.

Umělci jako Tomáš Klus, Milan Lasica nebo Ondřej Gregor Brzobohatý zaslali své pozdravy ve formě krátkého videa. Jiří Suchý touto formou vzpomenul, jak jeho i kolegu Jiřího Šlitra při svém vstupu do divadla Semafor Hegerová doslova "uhranula".

Hana Hegerová, která je označována za první dámu československého šansonu, před osmi lety převzala Diamantovou desku Supraphonu za 1,5 milionu prodaných zvukových nosičů. V dubnu 2013 byla povýšena na komandéra francouzského Řádu za zásluhy. Z rukou francouzského velvyslance Pierra Lévyho řád převzal v zastoupení její vnuk.

V říjnu 2014 jí prezident České republiky Miloš Zeman udělil Řád Tomáše Garrigua Masaryka I. třídy. Slovenský prezident Andrej Kiska jí v lednu 2016 na Bratislavském hradě udělil Řád Ľudovíta Štúra II. třídy.

VIDEO: Hana Hegerová zpívá píseň Obraz Doriana Graye.

Hana Hegerová – Obraz Doriana Graye | Video:
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy