Znudění hipsteři se mačkali, aby se dostali dovnitř, vzpomíná zakladatel fenoménu Boiler Room

Londýňan Blaise Bellville před bezmála pěti lety přišel s platformou Boiler Room. Myslel si, že každá hudba má své publikum, jenom si ho musí najít. A měl pravdu. V dnešní době je Boiler Room celosvětově uznávaným formátem a Bellville se svým progresivním přístupem k muzice zapsal mezi padesátku nejvlivnějších osobností na poli elektronické muziky.
Carl Cox Boiler Room Ibiza Villa Takeovers DJ Set | Video: YouTube

Londýn - Za pár měsíců to bude pět let od založení hudební platformy Boiler Room (v překladu kotelna) Londýňanem Blaises Bellvillem. Tento internetový fenomén a online domov undergroundu spočívá v tom, že je DJ na party natáčen na kameru a každý jeho pohyb za mixážními pulty je živě streamován stovkám tisíc fanoušků u počítačových obrazovek, píše deník The Guardian.

Živé vysílání hudby na internetu není nic nového, až Boiler Room jako první dokázal plně využít jeho potenciál. Za posledních pět let bylo živě streamováno více než tři a půl miliardy minut, které si průměrně pustilo 400 tisíc lidí. Rekord ve sledovanosti drží DJ Carl Cox z Ibizy. Jeho set si na Youtube živě pustilo přes 10 milionů lidí.

Odd Parents Boiler Room Ibiza DJ Set | Video: YouTube

Před pěti lety se Blaise Bellville, zakladatel Boiler Room, pohyboval někde mezi vedením internetového magazínu Platform a přesvědčováním investorů. Chtěl, aby mu dali prostředky na předělání opuštěného skladu ve východním Londýně na umělecké studio.

Natěšení hipsteři

„Jednu noc jsem se tady poflakoval a našel tuhle kotelnu. Přišla mi skvělá,“ vysvětluje nadšeně deníku Guardian. „Napadlo mě, že můžeme obraz z levné kamery dostat do celého světa, když budeme koncerty živě vysílat na internetu. Přestěhoval jsem do kotelny svoje gramofony, koupil si levný mixážní pult a každý týden začal nahrávat sety,“ dodává. Všichni, včetně investorů, byli z jeho nápadu nadšení.

Netrvalo dlouho a Boiler Room získal na popularitě. Lidé byli otrávení mainstreamovou hudbou z komerčních televizních stanic a rádií. „My jsme měli nápad a prostředky, jak dostat ke správným lidem správnou muziku.“

„Výsledkem bylo, že věčně znudění hipsteři se zde začali víkend co víkend mačkat jako děti, které se chtějí dostat na dospěláckou party,“ vzpomíná třicátník, kterého časopis Rolling Stone zařadil mezi padesát nejvlivnějších osobností současné elektronické taneční muziky.

Štěstí v neštěstí

Začátkem roku 2011 už živá vystoupení přitahovala desítky tisíc diváků na internetu. Bellville se tedy rozhodl se svým týmem nasadit první DJskou superstar a zkusit dál expandovat. Koncert interpreta Dipla skončil fiaskem. „Zahrál snad nejhorší set vůbec. Vůbec to neodhadl, jeho hudba zněla jako špatný dubstep. On je jinak skvělý DJ, ale myslel si, že je ve Vegas,“ líčí první neúspěch.

HVOB Boiler Room Vienna Live Set | Video: YouTube

Propadák s Diplem ale i tak přitáhl vytouženou pozornost a pomohl Boiler Room se zviditelnit. V podstatě tento debakl nastartoval semknutí fanoušků. Podle Bellvillových slov šlo o zásadní zlom, díky kterému zjistili, že komerce není to pravé. Všichni měli rádi underground, jak fanoušci, tak organizátoři.

Tento impulz obrátil pozornost na menší interprety. Lokální DJové byli schopni naplnit průměrně velký klub. I méně známí interpreti si začali uvědomovat potenciál Boiler Room. „Pochopili, že dokážou ztrojnásobit svoji fanouškovskou základnu během hodinového setu,“ vzpomíná Bellville.

Zakladatel Boiler Room svůj formát hodnotí jako pečlivě vybraný playlist na Spotify s tím rozdílem, že tento playlist je vytvářen naživo. Všechny nástrahy živého vysílání a možnost, že s každým momentem uslyšíte něco neočekávaného, je podle Bellvilla jedinečně lákavá a dělá z Boiler Room celosvětově oblíbenou záležitost.

Dnešní podoba Boiler Room je oproti té, která vznikla před pěti lety, velmi odlišná. Sety se nahrávají staticky z několika úhlů a několika kamerami. Myšlenka zůstává pořád stejná. „Nezáleží na tom, co vysíláte a jak je to specifické. Vše si může najít své publikum. V některých případech publikum větší, než by si kdokoli předpokládal,“ uzavírá Bellville.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Základní část NHL se bude hrát až do poloviny května

Vedení NHL rozhodlo o prodloužení základní části soutěže až do 16. května. K tomuto kroku vedlo elitní ligu odložení hned osmi zápasů Vancouveru kvůli nákaze nemocí covid-19. NHL nicméně stále počítá s tím, že ve zkrácené sezoně odehraje každý z týmů v souladu s původním plánem všech 56 utkání dlouhodobé fáze. Zatím však není jasné, kdy začnou vyřazovací boje o Stanley Cup.

Přestože bylo ve zhuštěném programu základní části, při němž čeká za normálních okolností každý klub 82 zápasů, odloženo od začátku sezony z důvodu koronavirové pandemie 54 utkání a dalších pět kvůli potížím s počasím, nenabrala NHL zatím nijak dramatický skluz. Původně měla dlouhodobá fáze skončit 8. května, již dříve byla prodloužena do 11. května.

Tým Canucks byl v rozehrané soutěži zasažen nákazou dosud nejvýrazněji. Různé formy koronaviru byly diagnostikovány u 21 hráčů a čtyř dalších zaměstnanců klubu. Kanadský celek, který má odehráno nejméně utkání (37) v soutěži, hrál kvůli tomu naposledy 24. března. Dnes už ale může začít s tréninkem, do zápasového zatížení pak naskočí v pátek soubojem s Edmontonem.

O začátku play off nebylo zatím rozhodnuto. "NHL bude i nadále sledovat a pečlivě vyhodnocovat průběh základní části, teprve pak bude definitivně oznámeno datum, kdy se začne hrát o Stanley Cup. S posledními změnami a posunutým koncem základní části v Severní divizi je ale možné, že zápasy prvního kola play off začnou ve Východní, Centrální a Západní divizi o pár dnů dříve než v Severní divizi," uvedla liga v tiskové zprávě.

S prodloužením základní části NHL se však zmenšil časový prostor hráčům, kteří posílí národní týmy na mistrovství světa v Lotyšsku. Rovněž posunutý šampionát, jehož spolupořadatelem mělo být původně i Bělorusko, začne v pátek 21. května. Hned v jeho úvodní den půjdou do akce i čeští hokejisté, které čeká souboj s Ruskem. Finále turnaje je pak naplánováno na neděli 6. června.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pomohu republikánům příští rok vyhrát volby do Kongresu, přislíbil Trump

Bývalý americký prezident Donald Trump chce pomoci republikánům ve volbách do Kongresu v roce 2022. Řekl to v sobotním projevu k dárcům Celostátního výboru Republikánské strany (RNC). Zároveň však ostře zkritizoval lídra republikánské menšiny v Senátu Mitche McConnella a poznamenal, že je stále zklamaný z přístupu svého někdejšího viceprezidenta Mikea Pence. Informovala o tom agentura Reuters.

Trump k dárcům ve floridském Palm Beach promluvil na večeři ve svém letovisku Mar-a-Lago. Podle Reuters dal najevo, že jej stále trápí, že není prezidentem, přestože ho ve volbách 3. listopadu porazil demokrat Joe Biden, který je nynějším šéfem Bílého domu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy