Zakládající člen opustil Kraftwerk. Elektrárna ale jede

Kultura Kultura, Red Kul
6. 1. 2009 16:55
Z původní sestavy už zůstal pouze Ralf Hütter
Foto: Jan Šprincl

Berlín - Po čtyřiceti letech práce pod hlavičkou Kraftwerk se tvůrčí tandem Ralf Hütter a Florian Schneider rozpadá. Druhý jmenovaný se rozhodl bez jakkoli upřesněných důvodů kapelu opustit.

Není to úplně překvapení, protože Schneider se už neúčastnil loňského turné. Kraftwerk ovšem budou i nadále v koncertech pokračovat, v nejbližší době je čeká společná březnová šňůra s Radiohead po Střední a Jižní Americe. Což je navýsost důstojné spojení pro kapelu, jež jednou provždy definovala různé podoby nejen elektronické hudby.

Syntezátorový kvartet Kraftwerk, jeden z hlavních představitelů krautrocku, oproti hédonistickému rockovému trendu 70. Let od počátku vyznával chladnou robotickou estetiku a strohost. Hütter a Schneider coby hlavní autoři nechtěli vkládat do své hudby „lidské" city a emoce, jejich cílem bylo zachytit jiný druh napětí.

Foto: Aktuálně.cz

„Jejich mechanická hudba s nadhledem i mírným varováním odrážela moderní svět, v němž technika prorostla do života i duše člověka," napsal Pavel Klusák v knize 101 největších alb pop-music o desce Die Mensch-Maschine (The Man -Machine) z roku 1978.

I sami hudebníci se ostatně v klipech a na scéně prezentovali jako naprogramovaní hudební roboti a často pracovali se symboly totalitních ideologií - nacismu i komunismu.  „Odlidštěnost" ale nacházeli i v životě modelek, viz slavná a mnohokrát převzatá skladba Das Modell.

Karftwerk bezesporu patří mezi nejinspirativnější soubory. Dokázali nejen vyprovokovat v Bowiem chuť stvořit berlínskou trilogii (Low, Heroes, Lodger), ale formálně jsou vystopovatelní v tvorbě umělců osmdesátých let jako Joy Division, Depeche Mode, Human League a Gary Numana.  Jejich postuláty pronikly hlavně do elektropopu, ale o spolupráci s nimi stáli Elton John i Michael Jackson.

Nehledě samozřejmě na zbožštění taneční scénou devadesátých let i současné bůhví kolikáté vlny elektra, kdy se o poslední remixy jejich skladby postarali nesmělí Hot Chip. Do absolutního mainstreamu prosákli v okamžiku, kdy si motiv z Computer Love do svého singlu Talk vypůjčili Coldplay.

Kraftwerk - Das Modell

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Florian Schneider, který se nyní bude nejspíš věnovat sólovým projektům, založil Kraftwerk spolu s Hütterem v roce 1970, kdy se oba symptomaticky potkali na konzervatoři v Düsseldorfu.

Pod vlivem minimalisty Karlheinze Stockhausena stejně jako repetitivní  psychedelie Velvet Undergroud se dokázali během prvních let existence přerodit v kapelu spoléhající plně na syntezátory a charakteristické vokodéry.

Foto: Jan Šprincl

V tomto ohledu se stalo průlomové album Autobahn s titulní dvaadvacetiminutovou skladbou, které jako konceptuální celek reflektovalo městský život v poválečné Evropě.

Na přelomu osmdesátých a devadesátých let Kraftwerk opustili Karl Bartos a Wolfgang Flür a ačkoli kapela v průběhu 90. let čas od času koncertovala a na přelomu milénia složila znělku pro EXPO 2000 v Hannoveru, nový studiový materiál vydala až v roce 2003 po sedmnáctileté pauze.

Fanoušky nadšeně přijaté album Tour de France Soundtracks si všímá slavného cyklistického závodu nikoli jako oslavy heroických výkonů a „nezdolné" lidské síly, ale coby ukázkového příkladu místa, kde o vítězství biomechanických těl rozhoduje životospráva a přísun látek, stejně jako využití moderních materiálů a technologií. 

„Florian je výborný muzikant, stále hledající dokonalý zvuk prostřednictvím technologie. Redefinoval a vycizeloval zvuky a vokodéry k nedosažitelné úrovni dokonalosti," loučí se kapela se zakládajícím členem v publikovaném prohlášení.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku na silnici I/35. Jednoho musel vrtulník převézt do nemocnice, řekl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Aleš Malý. Frekventovaná silnice je kvůli nehodě uzavřena, podle mluvčí krajské policie Dity Holečkové bude uzavřena zřejmě do 12:00.

"Dvě osoby utrpěly středně těžká až těžká zranění. Jedna byla letecky přepravena do Brna, druhou převezla sanita do Fakultní nemocnice v Olomouci," uvedl Malý. Čtyři lidé s lehkými zraněními skončili ve Svitavské nemocnici.

Podle mluvčí krajských hasičů Venduly Horákové se u Gruny srazily dvě dodávky a nákladní automobil. Hasiči museli ze dvou dodávek vyprostit zaklíněné řidiče.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Spilková zakončila turnaj v Portlandu dvěma ranami pod par a 38. místem

Golfistka Klára Spilková zakončila turnaj v Portlandu nejlepším kolem, zvládla jej s dvěma ranami pod par a dělí se o konečnou 38. příčku. Na letošním okruhu LPGA tak zaznamenala druhé nejlepší umístění, v dubnu na Havaji atakovala elitní desítku a byla dvanáctá. Zkrácený podnik Portland Classic, který o jedno kolo připravilo deštivé počasí, vyhrála světová dvojka Korejka Ko Čin-jong se skóre -11.

Šestadvacetiletá Spilková v Portlandu prošla cutem po předchozích třech nezdarech na elitním okruhu. Na prvním turnaji po olympijských hrách se každým dnem zlepšovala, hrála 75, 74 a v neděli 70 ran. Na závěr měla pět birdie a tři bogey.

O 38. místo se česká golfistka podělila se čtyřmi hráčkami, všechny získaly odměnu 7323 dolarů. Vítězná Ko Čin-jong si odvezla s devátým titulem na LPA Tour i prémii 210.000 dolarů. Za ní se podělily o druhou pozici s výsledkem -7 krajanka I Čong-un a Australanka korejského původu Su Oh.

Další zprávy