Zakládající člen opustil Kraftwerk. Elektrárna ale jede

Kultura Kultura, Red Kul
6. 1. 2009 16:55
Z původní sestavy už zůstal pouze Ralf Hütter
Foto: Jan Šprincl

Berlín - Po čtyřiceti letech práce pod hlavičkou Kraftwerk se tvůrčí tandem Ralf Hütter a Florian Schneider rozpadá. Druhý jmenovaný se rozhodl bez jakkoli upřesněných důvodů kapelu opustit.

Není to úplně překvapení, protože Schneider se už neúčastnil loňského turné. Kraftwerk ovšem budou i nadále v koncertech pokračovat, v nejbližší době je čeká společná březnová šňůra s Radiohead po Střední a Jižní Americe. Což je navýsost důstojné spojení pro kapelu, jež jednou provždy definovala různé podoby nejen elektronické hudby.

Syntezátorový kvartet Kraftwerk, jeden z hlavních představitelů krautrocku, oproti hédonistickému rockovému trendu 70. Let od počátku vyznával chladnou robotickou estetiku a strohost. Hütter a Schneider coby hlavní autoři nechtěli vkládat do své hudby „lidské" city a emoce, jejich cílem bylo zachytit jiný druh napětí.

Foto: Aktuálně.cz

„Jejich mechanická hudba s nadhledem i mírným varováním odrážela moderní svět, v němž technika prorostla do života i duše člověka," napsal Pavel Klusák v knize 101 největších alb pop-music o desce Die Mensch-Maschine (The Man -Machine) z roku 1978.

I sami hudebníci se ostatně v klipech a na scéně prezentovali jako naprogramovaní hudební roboti a často pracovali se symboly totalitních ideologií - nacismu i komunismu.  „Odlidštěnost" ale nacházeli i v životě modelek, viz slavná a mnohokrát převzatá skladba Das Modell.

Karftwerk bezesporu patří mezi nejinspirativnější soubory. Dokázali nejen vyprovokovat v Bowiem chuť stvořit berlínskou trilogii (Low, Heroes, Lodger), ale formálně jsou vystopovatelní v tvorbě umělců osmdesátých let jako Joy Division, Depeche Mode, Human League a Gary Numana.  Jejich postuláty pronikly hlavně do elektropopu, ale o spolupráci s nimi stáli Elton John i Michael Jackson.

Nehledě samozřejmě na zbožštění taneční scénou devadesátých let i současné bůhví kolikáté vlny elektra, kdy se o poslední remixy jejich skladby postarali nesmělí Hot Chip. Do absolutního mainstreamu prosákli v okamžiku, kdy si motiv z Computer Love do svého singlu Talk vypůjčili Coldplay.

Kraftwerk - Das Modell

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Florian Schneider, který se nyní bude nejspíš věnovat sólovým projektům, založil Kraftwerk spolu s Hütterem v roce 1970, kdy se oba symptomaticky potkali na konzervatoři v Düsseldorfu.

Pod vlivem minimalisty Karlheinze Stockhausena stejně jako repetitivní  psychedelie Velvet Undergroud se dokázali během prvních let existence přerodit v kapelu spoléhající plně na syntezátory a charakteristické vokodéry.

Foto: Jan Šprincl

V tomto ohledu se stalo průlomové album Autobahn s titulní dvaadvacetiminutovou skladbou, které jako konceptuální celek reflektovalo městský život v poválečné Evropě.

Na přelomu osmdesátých a devadesátých let Kraftwerk opustili Karl Bartos a Wolfgang Flür a ačkoli kapela v průběhu 90. let čas od času koncertovala a na přelomu milénia složila znělku pro EXPO 2000 v Hannoveru, nový studiový materiál vydala až v roce 2003 po sedmnáctileté pauze.

Fanoušky nadšeně přijaté album Tour de France Soundtracks si všímá slavného cyklistického závodu nikoli jako oslavy heroických výkonů a „nezdolné" lidské síly, ale coby ukázkového příkladu místa, kde o vítězství biomechanických těl rozhoduje životospráva a přísun látek, stejně jako využití moderních materiálů a technologií. 

„Florian je výborný muzikant, stále hledající dokonalý zvuk prostřednictvím technologie. Redefinoval a vycizeloval zvuky a vokodéry k nedosažitelné úrovni dokonalosti," loučí se kapela se zakládajícím členem v publikovaném prohlášení.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

AstraZeneca začíná s výrobou vakcíny proti koronaviru, i když testování ještě neskončilo

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca oznámila, že začíná s výrobou potenciální vakcíny proti nemoci covid-19. Ačkoli klinické testování očkovací látky není dosud u konce, a není tedy jasné, zda je vakcína funkční, chce firma mít k dispozici zásoby pro případ, že by testy dopadly dobře. Stanici BBC to dnes řekl šéf společnosti Pascal Soriot. AstraZeneca si zajistila kapacity pro dodávku celkem dvou miliard dávek testované vakcíny.

"Začínáme s výrobou vakcíny ihned - musíme ji mít připravenou ve chvíli, kdy budou výsledky (testování)," řekl Soriot. "Samozřejmě, že toto rozhodnutí s sebou nese riziko, ale jde o finanční riziko, pokud vakcína nebude funkční… Pak by všechen materiál, všechny vyrobené vakcíny přišly vniveč," dodal.

AstraZeneca vyvíjí vakcínu s pracovním názvem AZD1222 ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou a v současnosti ji testuje na 10 000 dobrovolnících v Británii. Výsledky zkoušek by měla znát do srpna.

Firma se zavázala, že polovinu dávek očkovací látky, které se chystá vyrobit, poskytne chudším zemím. Ve čtvrtek oznámila, že uzavřela další dva kontrakty, přičemž jeden z nich ve výši 750 milionů dolarů s nadacemi filantropů Billa a Melindy Gatesových. Z celkem jedné miliardy dávek očkování určených pro chudší země by mělo být 400 milionů k dispozici ještě před koncem letošního roku.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Na Teplicku skončil první den senátních voleb, účast byla asi 12 procent

Volební místnosti na Teplicku, kde voliči vybírají nástupce Jaroslava Kubery (ODS), se ve 22:00 pro dnešek uzavřely. První kolo doplňovacích voleb bude pokračovat v sobotu od 8:00 do 14:00. Účast je zatím podle předběžného odhadu v průměru kolem 12 procent, řekla Pavla Doksanská z teplického magistrátu, která má na starosti organizační zabezpečení voleb.

Hlasování doprovází kvůli epidemiologické situaci zvýšená hygienická opatření. Lidé musí mít při vstupu do budov roušky, které si sejmou jen kvůli ověření totožnosti.

Nástupce Jaroslava Kubery, který nečekaně v lednu zemřel, lidé vybírají z devíti kandidátů. Pokud žádný z nich nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu, o vítězi rozhodne za týden finále mezi dvěma nejúspěšnějšími uchazeči z kola prvního. Vítěz voleb se ujme mandátu v horní parlamentní komoře na zbytek Kuberova funkčního období, tedy do 13. října 2024. Mandát chtějí získat například teplický primátor Hynek Hanza (ODS), ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) nebo ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (za Senátor 21 s podporou TOP 09, Liberálně ekologické strany a Strany zelených).

Zdroj: ČTK
Další zprávy