Zakládající člen opustil Kraftwerk. Elektrárna ale jede

Kultura Kultura, Red Kul
6. 1. 2009 16:55
Z původní sestavy už zůstal pouze Ralf Hütter
Foto: Jan Šprincl

Berlín - Po čtyřiceti letech práce pod hlavičkou Kraftwerk se tvůrčí tandem Ralf Hütter a Florian Schneider rozpadá. Druhý jmenovaný se rozhodl bez jakkoli upřesněných důvodů kapelu opustit.

Není to úplně překvapení, protože Schneider se už neúčastnil loňského turné. Kraftwerk ovšem budou i nadále v koncertech pokračovat, v nejbližší době je čeká společná březnová šňůra s Radiohead po Střední a Jižní Americe. Což je navýsost důstojné spojení pro kapelu, jež jednou provždy definovala různé podoby nejen elektronické hudby.

Syntezátorový kvartet Kraftwerk, jeden z hlavních představitelů krautrocku, oproti hédonistickému rockovému trendu 70. Let od počátku vyznával chladnou robotickou estetiku a strohost. Hütter a Schneider coby hlavní autoři nechtěli vkládat do své hudby „lidské" city a emoce, jejich cílem bylo zachytit jiný druh napětí.

Foto: Aktuálně.cz

„Jejich mechanická hudba s nadhledem i mírným varováním odrážela moderní svět, v němž technika prorostla do života i duše člověka," napsal Pavel Klusák v knize 101 největších alb pop-music o desce Die Mensch-Maschine (The Man -Machine) z roku 1978.

I sami hudebníci se ostatně v klipech a na scéně prezentovali jako naprogramovaní hudební roboti a často pracovali se symboly totalitních ideologií - nacismu i komunismu.  „Odlidštěnost" ale nacházeli i v životě modelek, viz slavná a mnohokrát převzatá skladba Das Modell.

Karftwerk bezesporu patří mezi nejinspirativnější soubory. Dokázali nejen vyprovokovat v Bowiem chuť stvořit berlínskou trilogii (Low, Heroes, Lodger), ale formálně jsou vystopovatelní v tvorbě umělců osmdesátých let jako Joy Division, Depeche Mode, Human League a Gary Numana.  Jejich postuláty pronikly hlavně do elektropopu, ale o spolupráci s nimi stáli Elton John i Michael Jackson.

Nehledě samozřejmě na zbožštění taneční scénou devadesátých let i současné bůhví kolikáté vlny elektra, kdy se o poslední remixy jejich skladby postarali nesmělí Hot Chip. Do absolutního mainstreamu prosákli v okamžiku, kdy si motiv z Computer Love do svého singlu Talk vypůjčili Coldplay.

Kraftwerk - Das Modell

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Florian Schneider, který se nyní bude nejspíš věnovat sólovým projektům, založil Kraftwerk spolu s Hütterem v roce 1970, kdy se oba symptomaticky potkali na konzervatoři v Düsseldorfu.

Pod vlivem minimalisty Karlheinze Stockhausena stejně jako repetitivní  psychedelie Velvet Undergroud se dokázali během prvních let existence přerodit v kapelu spoléhající plně na syntezátory a charakteristické vokodéry.

Foto: Jan Šprincl

V tomto ohledu se stalo průlomové album Autobahn s titulní dvaadvacetiminutovou skladbou, které jako konceptuální celek reflektovalo městský život v poválečné Evropě.

Na přelomu osmdesátých a devadesátých let Kraftwerk opustili Karl Bartos a Wolfgang Flür a ačkoli kapela v průběhu 90. let čas od času koncertovala a na přelomu milénia složila znělku pro EXPO 2000 v Hannoveru, nový studiový materiál vydala až v roce 2003 po sedmnáctileté pauze.

Fanoušky nadšeně přijaté album Tour de France Soundtracks si všímá slavného cyklistického závodu nikoli jako oslavy heroických výkonů a „nezdolné" lidské síly, ale coby ukázkového příkladu místa, kde o vítězství biomechanických těl rozhoduje životospráva a přísun látek, stejně jako využití moderních materiálů a technologií. 

„Florian je výborný muzikant, stále hledající dokonalý zvuk prostřednictvím technologie. Redefinoval a vycizeloval zvuky a vokodéry k nedosažitelné úrovni dokonalosti," loučí se kapela se zakládajícím členem v publikovaném prohlášení.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Kanadský soud uznal útočníka, který najel v Torontu do davu lidí, vinným

Kanadský soud uznal vinným z desetinásobné vraždy a 16 pokusů o vraždu Aleka Minassiana, který v roce 2018 vjel v Torontu s dodávkou do chodců. Deset jich zabil a 16 zranil. Osmadvacetiletý muž se hlásil ke skupině lidí žijících v "nedobrovolném celibátu" (anglicky involuntary celibate, zkráceně incel), která je spojována také s dalšími útoky, píší americká média.

Minassianův právník se soudu snažil dokázat, že jeho klient nevěděl, že činí něco špatného, protože trpí poruchou autistického spektra. Minassian se loni k činu nepřiznal a jeho právní zástupci tvrdili, že vzhledem ke svému psychickému stavu není trestně odpovědný.

Soudkyně Anne Molloyová však rozhodla, že se tato tvrzení nepodařilo přesvědčivě prokázat. Není podle ní pochyb, že jeho činy byly dopředu naplánované a úmyslné, a že si byl plně vědom toho, co dělá. Minassian podle ní rovněž vyhledával a užíval si pozornost, kterou mu jeho čin přinesl.

Minassian najel v dubnu 2018 se zapůjčenou dodávkou do davu chodců v rušné čtvrti na severu Toronta. Mezi mrtvými bylo osm žen a dva muži, lidé ve věku mezi 22 a 94 lety.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 10 minutami

Izrael obvinil kvůli masivnímu úniku ropy Írán z ekologického terorismu

Za únik ropy, která zamořila desítky kilometrů pobřeží v Izraeli a Libanonu, je odpovědná loď Emerald libyjského majitele, která vyplula z Íránu. Řekla to dnes izraelská ministryně životního prostředí Gila Gamlielová a únik označila za "ekologický terorismus", který má vazbu na Írán. Její názor ale nepotvrdily bezpečnostní složky.

Podle ministryně je loď stará 19 let a z Íránu vyplula s nákladem surové ropy. V blízkosti Izraele plula za tmy s vypnutými komunikačními kanály. Gamlielová řekla, že posádka toxický materiál nelegálně vypustila do izraelských vod. Izrael podle ní bude usilovat o náhradu u firmy, u níž je loď pojištěna, a nedovolí Íránu ničit moře a život v něm.

"Írán praktikuje terorismus nejenom jadernými zbraněmi a snahou dostat se k našim hranicím. Páchá ho také poškozováním životního prostředí. Bojujeme proti znečištění a ubližování životnímu prostředí bez ohledu na hranice," řekla ministryně. Neposkytla ale informaci o libyjské firmě, která plavidlo vlastní, ani detaily o íránském podílu na úniku látky. Pohrozila však zahájením soudního řízení. "Budeme se soudit jménem všech izraelských občanů kvůli škodě na zdraví, přírodě, floře i fauně," řekla.

Izraelská televize Channel 13 ale oznámila, že představitelé bezpečnostních složek názor Gamlielové nesdílejí. Televize také vyjádřila podivení nad tím, že se na obsahu sdělení ministryně nepodílela tajná služba Mossad nebo jiné bezpečnostní agentury.

Televize Kan s odvoláním na nejmenovaného bezpečnostního představitele oznámila, že se nezdá, že byl Írán do úniku toxinů přímo zapojen. Slova ministryně plně nepotvrdil ani generální ředitel z jejího úřadu Rani Amir.

Zdroj: ČTK
Další zprávy