Začíná Hip Hop Kemp. Největší hvězdou největšího žánrového festivalu je raper a aktivista Common

Kultura Kultura
15. 8. 2017 16:37
Největší hvězdou letošího Hip Hop Kempu, který se uskuteční od 17. do 19. srpna na letišti v Hradci Králové, je raper Common. Kromě hudby se věnuje i herectví a angažuje se v boji za práva zvířat, podporuje nemocné HIV a menšiny.
Video: YouTube / Common

Večírkem pro nedočkavé začne ve středu 16. srpna největší hiphopový festival Hip Hop Kemp, na který pravidelně přijíždí okolo dvaceti tisícovek návštěvníků. Hlavní program proběhne na letišti v Hradci Králové od 17. do 19. srpna. 

Největším lákadlem letošního programu je americký raper, herec a aktivista Common. "Před šestnácti lety jsme neměli tu drzost byť jen snít, že by se to mohlo povést. V roce 2017 je to realita a Common přijíždí," říká dramaturg akce David Maryško.

Pětačtyřicetiletý Common (vlastním jménem Lonnie Rashied Lynn Jr.) vydal jedenáct alb, třikrát získal Grammy, spolupracoval s Erykou Badu, Kanye Westem nebo Johnem Legendem, s nímž nazpíval píseň Glory z angažovaného filmu Selma. Získal za ni Zlatý glóbus i Oscara. Ve třiceti snímcích také sám hrál. 

Mezi další hvězd patří i mladý Masego, jehož popularita raketově stoupá. V žilách mu koluje jamajská krev, propojuje trap, house a jazz a řada lidí o něm mluví jako o kombinaci Michaela Jacksona, Pharrella Williamse a Jamieho Foxxe.

Z českých a slovenských jmen nebudou chybět Vladimir 518, Marpo, H16, Prago Union, Paulie Garand & Kenny Rough, Supa & Jožiš Bangerer a Pio Squad. Celkem na Hip Hop Kempu vystoupí na osmi pódiích 500 účinkujících.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Na stovkách nádraží a pošt vzniknou místa pro výdej poštovních balíků

Na 144 železničních nádražích vzniknou místa pro výdej poštovních balíků. Dalších 135 výdejních boxů pak přibude na pobočkách pošt. Správa železnic se na tom dohodla s Českou poštou, uvedly ve středu obě společnosti. Výdejní místa bude provozovat vysoutěžená zásilková firma.

Výdejních boxů by po celé republice mělo být skoro 300. K dispozici budou ve 144 stanicích, například na hlavních nádražích v Plzni, Praze či Olomouci, dále také v Havlíčkově Brodě nebo Hodoníně. Se 135 místy se pak počítá i na pobočkách České pošty. Na umístění boxů ve vytyčených lokalitách bude nyní vypsána veřejná soutěž, nájemní smlouva s vítězem soutěže bude uzavřena na pět let. V následujících letech se předpokládá zřízení boxů i v dalších lokalitách.

"Naším cílem je postupně rozšířit portfolio služeb, které na nádražích mohou denně využít nejenom cestující, ale i každý kolemjdoucí. Zřízení výdejních boxů je prvním z těchto kroků, věřím, že novou službu veřejnost ocení," uvedl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Sudetští Němci na sjezdu udělí cenu českému exministrovi kultury Hermanovi

Sudetoněmecké krajanské sdružení (SL) na červencovém sjezdu v Mnichově udělí bývalému českému ministrovi kultury Danielu Hermanovi nejvyšší vyznamenání, kterým je Evropská cena Karla IV. Ve středu to oznámilo krajanské sdružení, které zastupuje zájmy sudetských Němců odsunutých po druhé světové válce z Československa a jejich potomků. Mluvčí sudetských Němců Bernd Posselt v prohlášení označil Hermana za člověka, který pomáhá ostatní spojovat a usmiřovat.

Nejvyšší představitel sudetských Němců Posselt uvedl, že Herman je mimořádným křesťanským stavitelem mostů a usmiřovatelem. Cenu si Herman převezme v sobotu 17. července.

Herman navštívil sudetoněmecký sjezd v roce 2016 jako první člen české vlády. V tehdejším projevu, ve kterém sudetské Němce pozdravil oslovením milí krajané, připomněl nacistické zločiny i násilnosti Čechů při poválečném odsunu německy mluvícího obyvatelstva. Vyjádřil také lítost nad těmito událostmi. Sjezdu se Herman zúčastnil také v roce 2019, který byl kvůli pandemii nemoci covid-19 zatím poslední. Tehdy byl jedním z řečníků, kteří gratulovali dlouholeté šéfce Izraelitské kulturní obce v Mnichově a Horním Bavorsku Charlotte Knoblochové k Evropské ceně Karla IV.

Zdroj: ČTK
Další zprávy