Punk is not dead! Visací zámek má nejprodávanější desku v ČR

ČTK ČTK
11. 3. 2015 16:48
Album Punkové království kapely Visací zámek se stalo nejprodávanějším hudebním nosičem v Česku.
Plakát punkové skupiny Visací zámek
Plakát punkové skupiny Visací zámek | Foto: Archiv Petr Žantovský

Praha - Punková skupina Visací zámek se po 32 letech existence dočkala svého vůbec prvního místa v albové hitparádě. Jejich nahrávka Punkový království se druhý týden po vydání stala nejprodávanějším fyzickým nosičem v Česku.

"Jsme nadšeni! V naší zemi zřejmě žije víc punkerů, než jsme si mysleli. Hurá!," reagoval zpěvák a lídr skupiny Jan Haubert. Album kapela pokřtí v Paláci Akropolis 26. března.

"Visáči opět nastavují zrcadlo současné společnosti s humorem sobě vlastním," recenzuje album hudební web musicserver.cz a dodává, že kapele nechybí ani "patřičná punková syrovost, ale ani melodičnost, která vždy tvorbu skupiny zdobila".

Trh s hudbou ožívá

Žebříčky dokazují, že zájem o koupi fyzických nosičů s hudbou se v Česku liší od zájmu o internetový prodej. Vedle Visacího zámku je v žebříčcích IFPI a iTunes v první desítce pouze soundtrack k filmu Padesát odstínů šedi. Zatímco IFPI žebříček ještě nereflektuje nové album 'královny popu' Madonny Rebel Heart, na iTunes mu už patří druhé místo. Internetový prodej také zaznamenal úspěch starších nahrávek Tomáše Kluse a skupin Lucie a Kryštof.

Český trh s hudbou loni po více než dekádě ožil. Celkové tržby z prodejů hudby se meziročně zvýšily o čtyři procenta na 453 milionů korun. Příjmy z prodeje nahrávek členských firem IFPI se meziročně zvýšily o sedm procent na 283 milionů korun, údaj zahrnuje fyzické i digitální prodeje.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Růst průměrné mzdy ve 4. čtvrtletí podle odhadů zpomalil

Průměrná mzda loni ve čtvrtém čtvrtletí zřejmě po zohlednění inflace stoupla o méně než jedno procento. Růst byl tedy nižší než ve třetím čtvrtletí. Někteří analytici ale nevylučují výraznější růst. Nominální růst průměrné mzdy, který nezohledňuje inflaci, analytici odhadují za čtvrté čtvrtletí většinou kolem tří procent. Zároveň ekonomové upozorňují, že v současné situaci ovlivněné pandemií jsou odhady velmi nejisté, mimo jiné i kvůli přístupu firem k vyplácení odměn na konci roku.

Za celý rok 2020 by mohl podle odhadů činit nominální růst průměrné mzdy více než tři procenta, průměrná míra inflace přitom loni byla 3,2 procenta. Data zveřejní Český statistický úřad v pondělí 8. března.

Loni ve třetím čtvrtletí průměrná mzda v Česku meziročně vzrostla o 5,1 procenta na 35 402 korun. Zaměstnanci tak brali o 1716 Kč hrubého více než před rokem. Reálně, tedy při zohlednění inflace, stouply platy o 1,7 procenta.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Rodná čísla budou v občanských průkazech až do roku 2023

Rodná čísla se budou zapisovat do občanských průkazů až do konce roku 2023. Původně neměla být v dokladech vydávaných od příštího roku. Schválila to sněmovna v rámci návrhu zákona, který má usnadnit sdílení informací mezi úřady. Předloha kvůli tomu upravuje na 170 zákonů. Změny nyní posoudí Senát.

Původně měla být rodná čísla v dokladech nahrazena jiným číslem, z něhož by nebylo možné určit věk a pohlaví, už od loňského roku. Sněmovna ale předloni schválila dvouletý odklad tohoto opatření. Odklad navrhla vláda kvůli tomu, že se úřady na změnu nestihly připravit. Norma má také o rok na 1. ledna 2023 odložit ostré spuštění elektronické sbírky zákonů, což navrhnul vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD).

"Obíhat mají data, nikoli lidé," shrnul smysl zákona Hamáček. Návrh má zajistit, aby občané nemuseli státním institucím poskytovat opakovaně stejné informace, což patří mezi cíle zákona o právu občanů na digitální služby.

Změny jsou podle ministerstva vnitra nutné kvůli tomu, že platné předpisy fakticky neumožňují širší sdílení údajů vedených v různých informačních systémech úřadů. V českých zákonech jsou totiž proti běžné zahraniční praxi často uzavřené výčty případů, kdy lze údaje využít. Vláda navrhla proto tyto seznamy zrušit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy