Punk is not dead! Visací zámek má nejprodávanější desku v ČR

ČTK ČTK
11. 3. 2015 16:48
Album Punkové království kapely Visací zámek se stalo nejprodávanějším hudebním nosičem v Česku.
Plakát punkové skupiny Visací zámek
Plakát punkové skupiny Visací zámek | Foto: Archiv Petr Žantovský

Praha - Punková skupina Visací zámek se po 32 letech existence dočkala svého vůbec prvního místa v albové hitparádě. Jejich nahrávka Punkový království se druhý týden po vydání stala nejprodávanějším fyzickým nosičem v Česku.

"Jsme nadšeni! V naší zemi zřejmě žije víc punkerů, než jsme si mysleli. Hurá!," reagoval zpěvák a lídr skupiny Jan Haubert. Album kapela pokřtí v Paláci Akropolis 26. března.

"Visáči opět nastavují zrcadlo současné společnosti s humorem sobě vlastním," recenzuje album hudební web musicserver.cz a dodává, že kapele nechybí ani "patřičná punková syrovost, ale ani melodičnost, která vždy tvorbu skupiny zdobila".

Trh s hudbou ožívá

Žebříčky dokazují, že zájem o koupi fyzických nosičů s hudbou se v Česku liší od zájmu o internetový prodej. Vedle Visacího zámku je v žebříčcích IFPI a iTunes v první desítce pouze soundtrack k filmu Padesát odstínů šedi. Zatímco IFPI žebříček ještě nereflektuje nové album 'královny popu' Madonny Rebel Heart, na iTunes mu už patří druhé místo. Internetový prodej také zaznamenal úspěch starších nahrávek Tomáše Kluse a skupin Lucie a Kryštof.

Český trh s hudbou loni po více než dekádě ožil. Celkové tržby z prodejů hudby se meziročně zvýšily o čtyři procenta na 453 milionů korun. Příjmy z prodeje nahrávek členských firem IFPI se meziročně zvýšily o sedm procent na 283 milionů korun, údaj zahrnuje fyzické i digitální prodeje.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Za vraždu cyklistky v Olomouci si muž odpyká 25 let, odvolání vzal zpět

Za loňskou brutální vraždu cyklistky na okraji Olomouce si osmačtyřicetiletý Rostislav Basler definitivně odpyká výjimečný trest 25 let. Na začátku jednání u olomouckého vrchního soudu vzal dnes své odvolání nečekaně zpět. Muž původně s vinou souhlasil, odvolal se pouze do výše trestu. Kromě výjimečného trestu má uloženu také zabezpečovací detenci. Znalci jej totiž označili za agresivního sadistu, který je pro společnost extrémně nebezpečný.

Případ se stal loni 15. dubna na periferii Olomouce. Muž si jednapadesátiletou cyklistku náhodně vytipoval a počíhal si na ni podle obžaloby na rozcestí u božích muk. Poté, co odmítla jeho výzvu k sexu, ji surově napadl. Pětkrát ji udeřil sekerou sečnou stranou do hlavy a trupu, bodl kuchyňským nožem do krku a poté s největší pravděpodobností ještě rdousil rukou. Žena utrpěla řadu zranění, zemřela na místě. Bezprostřední příčinou byl krvácivý šok, vykrvácela z proříznuté hrdelní žíly.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Stát chce Brusel požádat o proplacení dotace pro firmu Agrofertu. Pokud to zamítne, může ho Praha žalovat

Plastikářská firma Fatra ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (ANO) obdržela letos v únoru dotaci 547 tisíc korun ze státní kasy. A to i přesto, že v tu dobu Evropská komise preventivně pozastavila dotace pro podniky z holdingu Agrofertu. Informoval o tom v úterý o tom server iRozhlas.cz.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) a ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) nyní mají v plánu zariskovat a pokusit se požádat Evropskou komisi o proplacení dotace, aby otestovali její reakci, píše dále server. Do Bruselu již ohledně toho napsali dopis.

Pokud to Brusel zamítne, získají české úřady rozhodnutí o zamítnutí platby, na základě kterého budou moct Evropskou komisi žalovat a dohnat tak spor o střet zájmů Andreje Babiše před soud.

Tento plán by ale také mohl vést k pozastavení všech dotací z operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost pro Česko. "Vezměte prosím na vědomí, že pokud nebudou zohledněna další doporučení auditu, bude nutné širší přerušení plateb," odpověděl podle iRozhlasu na dopis českých ministrů  šéf Generálního ředitelství pro regionální politiku Evropské komise Marc Lemaitre.

Zdroj: Domácí
Další zprávy