Yes, dobrý pop stále žije

Jan Pomuk Štěpánek (Deník Metro)
22. 4. 2009 15:37
Pet Shop Boys se nemění, ale zrají
Foto: Aktuálně.cz

Recenze - Ta oslava se povedla - a s pěkným dortem. Neil Tennant a Chris Lowe mají na křížku pětadvacet let od vydání debutu a jako by nestačilo, že byli letos uvedeni v rámci Brit Awards do Síně slávy. Všichni jsou ještě svorně překvapeni, jak báječně ti pánové po padesátce na novém albu znějí.

V roce 2006 recenzenti jako jeden muž hlásili: Pet Shop Boys jsou zpět; to bylo album Fundamental vykreslené spodními temnými electro proudy v kombinaci s typickou melancholií. Jenže oni nejsou zpět. To by museli někam odejít; vždycky tu byli.

Foto: EMI

Yes sice není jejich nejlepším albem od dob Very, ale má hitový potenciál a skvěle balancuje mezi tím, co staří fanoušci chtějí, a na co nové nalákat. Už úvodní, typicky mužskými sbory obohacená Love etc naznačuje spíše to, že PSB stále umí dobře to, co uměli vždycky, než že se znovu našli.

Vycizelovat svůj výraz

PSB jsou vydáni na milost době. Jsou časy, kdy jsou opěvováni jako proroci, jindy zatracováni jako vyčpělí dekadentní homosexuálové, co si z nostalgie hrají se synťáky. Přitom jsou až na pár úletů prosti výrazných kvalitativních výkyvů; to čtvrtstoletí, které aktivně (a k lepšímu) ovlivňují vývoj popu, využili k tomu, že k dokonalosti vycizelovali vlastní výraz.

Tou dokonalostí je myšlen nezachytitelný půvab flexibility, odstupu, důslednosti, ironie, nadsázky a odvahy. PSB poznáte po pár taktech; oni to dobře vědí a velmi promyšleně s tím pracují.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Jsou kapely, které jedinečnost jejich výrazu po pár deskách ubije, ale PSB podali na desáté desce důkaz, že i sebevýraznější styl dokáže přežít generaci a stále se transformovat do nových výrazů.

Genialita PSB spočívá právě v tom, že změnili pop, aniž ho na chvíli opustili. Ať už třeba tak, že by zatlačili na pilu jako třeba Madonna, která pop mění pomocí trendů a undergroundu pomáhá penetrovat střední proud (nebo ho prostě cynicky znásilňuje, jak chcete).

Foto: Aktuálně.cz

Pet Shop Boys mění pop za pochodu. Inspirují druhé, objevují nové, a přitom ani na vteřinu nevypadnou módním veletočem z role. PSB se nestydí za pop - a to je jediná cesta, jak výraz popu změnit.

Yes zpestřuje hned několik zajímavých spoluprací napříč britskou scénou. Poté, co se ve zlém s Franz Ferdinand rozešli, určitě zažívají Xenomania pocit zadostiučinění. Na Yes se podíleli nejen producentsky, připsali si i spoluautorství tří skladeb. Owen Pallettt z Final Fantasy pomáhal s aranží hutně, a přitom křehce znějících smyčců, Johnny Marr z The Smiths a Modest Mouse si zde zahrál na kytaru.

Takových kalorií!

To jsou ale jen třešinky na dortu - a tohle přirovnání tentokrát není až takovým klišé. Yes je vysoce kalorická sladká pochoutka, skrz na skrz prolezlá mazlavou čokoládkou a slaďoučkým krémem. Její konzumace v lidech probouzí pocity euforie, ale také pocity viny; takových kalorií! Yes je guilty pleasure, slast s pocitem hříchu za temenem.

Foto: EMI

Ačkoliv se tak některé recenze snaží tvářit, Yes není dokonalé. Je prostě stejně (velmi) dobré jako Very, Behaviour nebo Bilingual. Všechno jsou to velmi dobré desky, ale PSB na nich pokaždé zaplatí daň - kdo si zahrává s popem v té nejčistší podobě, často se spálí kýčem, plytkostí, povrchností.

A takové momenty najdeme na všech - nejen výše zmíněných - deskách. I sebelépe zaranžovaný, do sebesofistikovanějších souvislostí zasazený kýč nepřestává být kýčem. Můžete ho obalit kultivovaným komentářem, můžete jej omotat mudrováním o parametrech popu, ale nezastřete, že pořád mluvíte o lehoučkých popěvcích v těch nejbanálnějších rozměrech světa.

Pet Shop Boys již předem získali bilanční cenu za významný přínos hudbě a jejich vystouepní završilo ceremoniál
Pet Shop Boys již předem získali bilanční cenu za významný přínos hudbě a jejich vystouepní završilo ceremoniál | Foto: Reuters

Kouzlo nahrávek PSB ovšem spočívá právě v tom, že dokáží vypilovat tento hříšně slastný pocit k dokonalosti. Navíc umí pracovat s ironií a sarkasmem, tou nejdelikátnější redukcí kýče.

Yes je zosobněním dobrého popu ve všech smyslech onoho termínu - je dobrý, jak jen dobrý může být ve své přirozenosti povrchní žánr, a je dobrý, jak jen může takový rozměr světa vytěžit.

Yes, to opravdu není málo.

Pet Shop Boys: Yes. CD, 49 minut. Vydala firma Parlophone/EMI, 2009.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy