Kvůli dešti se pastviny Woodstocku proměnily v bláto. | Video: João Ratão
Neuvěřitelný chaos
Woodstock je zpětně označován za "tři dny míru a lásky", ale svým způsobem to byl malý zázrak - podpořený neuvěřitelným štěstím. Pořadatelé později říkali, že očekávali maximálně 120 tisíc návštěvníků. Podle servisu se ale zdá, že počítali nanejvýš s 60 tisíci. Pod mýtem o báječném setkání báječných lidí se tak skrýval neuvěřitelný chaos, ještě umocněný deštěm, který pastviny proměnil v bláto.
Woodstock se ale také stal symbolem dobré hudby. Pro zpěváky Joea Cockera, Janis Joplinovou, Joan Baezovou, kytaristu Jimiho Hendrixe nebo skupinu Crosby, Stills, Nash and Young znamenal jeden z vrcholů jejich kariér.
Slávu ještě umocnil dokumentární film, který se objevil hned v únoru 1970 spolu se třemi vinylovými deskami. Ty v cenzurované verzi vyšly o dva roky později také v normalizovaném Československu.
V té době se už ale vědělo, že woodstockská pohoda byla náhodou. Na opačné straně Ameriky, v kalifornském Altamontu, se 6. prosince 1969 uskutečnil festival, který se proměnil v noční můru chaosu, otrav drogami a brutálního násilí, jež bylo před očima 300 tisíc návštěvníků korunováno vraždou fanouška Mereditha Huntera při koncertu Rolling Stones.
Woodstock o několik měsíců dříve ukázal, že rocková muzika skvělé funguje i na obrovských koncertech. Hlasitostí je pro ně jako stvořená. Podobné festivaly se proto začaly objevovat také v dalších zemích - Čechoslováci o nich až do roku 1987 jenom snili - a v průběhu let vzniklo na základě woodstockských zkušeností a chyb specifické know-how, díky němuž i ty nejmegalomanštější akce procházejí bez větších malérů.