Co znamená Woodstock. Před 50 lety začal festival tří dnů míru, lásky a bahna

Josef Vlček Josef Vlček
14. 8. 2019 16:39
Do dějin vstoupil hudební festival Woodstock, který na východním pobřeží USA začal před 50 lety. Nastartoval éru obřích rockových koncertů pro desítky tisíc diváků a v některých ohledech změnil pravidla hudebního průmyslu. Organizátoři nebyli připraveni, že dorazí 400 tisíc lidí. Kvůli dešti se pastviny proměnily v bláto. 100 metrů od pódia nebylo nic slyšet. A kvůli zablokované dopravě jen nepatrná část posluchačů zažila závěrečné, nejlepší vystoupení kytaristy Jimiho Hendrixe. Pořadatelé byli ve ztrátě, čelili 80 žalobám. S úklidem se nikdo nenamáhal, buldozéry nahrnuly odpadky do jámy, kde je pak dělníci zapálili.
Zvukový záznam momentu, kdy Abbie Hoffman narušil koncert The Who. | Video: The Who

Komunikovat i jiná než hudební poselství

Woodstock sám o sobě bývá považován za akci americké counterculture, tedy něčeho, čemu se dnes říká alternativní kultura nebo alternativní životní styl.

V roce 1969 nešlo najít lepší místo pro agitaci než koncert se 400 tisíci lidmi, většinou pravověrnými nebo "fakeovými" hippies, v době americké války ve Vietnamu naladěnými na stejnou notu odporu ke konzumnímu způsobu života, měšťáctví a nekomunikativnímu establishmentu.

Přímo na festivalu ve Woodstocku došlo k nečekanému incidentu, kdy při vystoupení britských The Who vtrhl na pódium pověstný aktivista Abbie Hoffman a sdělil publiku, že "tenhle festival je k h*vnu, když ve vězení hnije John Sinclair", tedy vůdce radikální organizace Bílí panteři. Kapelu to rozhodilo, Hoffman získal obrovskou publicitu.

Od té doby jsou festivaly ideálním prostředím pro prohlášení pořadatelů i umělců. Nikde se tak dobře nesbírají podpisy do petic jako mezi desítkami tisíc diváků. Témata jsou od konce 60. let stejná - političtí vězni, ekologie nebo společenské problémy.

A koneckonců: co byl slavný festival Live Aid v roce 1985? Koncert, který měl celý svět nebo alespoň dvě miliardy televizních diváků upozornit na hladovějící oblasti v Africe.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Schodek rozpočtu letos může stoupnout nad 400 miliard korun

Schodek státního rozpočtu letos vzroste podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové minimálně na 400 miliard korun ze schválených 320 miliard Kč. Uvedla to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Ekonomka a členka iniciativy KoroNERV-20 Helena Horská s tím souhlasila, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) to nevyloučila. Nová výše rozpočtového schodku s ohledem na dopady daňového balíčku bude podle ní stanoven koncem února nebo počátkem března.

"Nevím, řeknu to na přelomu února a března. Nemohu to vyloučit," uvedla v pořadu ČT Schillerová k možnosti, že se schodek vyšplhá nad 400 miliard korun. Podle ministryně financí ale nelze do rozpočtu pouze prostě započítat dopady daňového balíčku. Podle prosincového odhadu ministerstva financí by měl balíček snížit příjmy veřejných rozpočtů o 98,7 miliardy korun, z toho příjmy státního rozpočtu o 87,5 miliardy korun. Ministryně dnes však mluvila o dopadu 65 miliard korun na státní rozpočet

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U břehů Turecka se potopila ruská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 15 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ruská nákladní loď. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na turecká státní média. Záchranáři se nyní snaží pomoci asi 15 členům posádky, kteří uvízli na moři v trojici záchranných člunů.

Loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Oběti na životech zatím nejsou hlášené a příčina neštěstí není jasná.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner uvedl, že na záchraně námořníků se pracuje, počasí je však velmi špatné. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy