Výhody a úskalí metalu. Zpěvák Iron Maiden v autobiografii píše o šermu i létání

ČTK ČTK
5. 7. 2021 11:04
Místo koncertu britské kapely Iron Maiden, která měla zahrát 15. června v pražském Edenu, vyšla v českém překladu alespoň autobiografie zpěváka Bruce Dickinsona. Vystoupení metalové sestavy bylo zrušeno kvůli protipandemickým opatřením. Přesně v den plánované akce nakladatelství Cosmopolis uvedlo na trh frontmanovu knihu nazvanou Co dělá tenhle knoflík?.
Před třemi lety nad Brucem Dickinsonem při koncertu Iron Maiden v Letňanech visel stíhací letoun Spitfire.
Před třemi lety nad Brucem Dickinsonem při koncertu Iron Maiden v Letňanech visel stíhací letoun Spitfire. | Foto: Lukáš Bíba

"Autobiografie je zvláštní potvora. Hrozně neukázněná. Má to být nákupní seznam událostí, jak přicházely jedna za druhou?" ptá se Dickinson v doslovu. "Nebo výběr interních vtípků, které vám tehdy přišly zábavné? Anebo je to bezúčelné cvičení, zejména když jste právě dopsali svůj pátý pokus a je vám teprve pětadvacet?"

Dvaašedesátiletý Brit si odpovídá, že nechtěl ani jedno. Snažil se zkrátka odvyprávět dobrý příběh. "Napsal jsem více než 160 tisíc slov a do této knihy se jich dostalo asi 100 tisíc," dodává.

Obal knihy Co dělá tenhle knoflík?.
Obal knihy Co dělá tenhle knoflík?. | Foto: Cosmopolis

V autobiografii, vtipně prošpikované vulgárními výrazy, vypráví o své kariéře, výhodách a úskalích života metalové hvězdy, ale také o tom, jak se učil létat a získal pilotní licenci, o vztahu k šermu nebo svém boji s rakovinou. "Často se mě lidé ptají: Změnil bys něco? Odpověď je prostá. Ne. Jiná a lepší otázka je: Udělal jsi nějaké chyby? Odpověď je stejně snadná - spousty chyb," konstatuje v závěru.

Dickinson už knihu představil předloni v pražském sále O2 universum, tehdy však ještě český překlad neexistoval. Britský hudebník autobiografii propagoval na autorských čteních a diskusích s publikem. Také v Praze nabídl téměř tříhodinovou one-man show. Jeho vyprávění často přerušoval smích a potlesk publika.

V průběhu večera se zpěvák s nadsázkou věnoval i závažnějším tématům. S úsměvem se vrátil i ke koncertu, který odehrál v prosinci 1994 uprostřed Sarajeva obléhaného při válce v bývalé Jugoslávii. Ukázal fotografii před zničeným tankem a označil ji za "selfie uprostřed přestřelky v občanské válce".

Za vystoupení v bývalé Jugoslávii Dickinson obdržel čestné občanství Sarajeva. Hudebník tehdy absolvoval riskantní cestu nebezpečným územím za doprovodu vojáků OSN.

Iron Maiden jsou považováni za jednu z nejvlivnějších metalových kapel. Prodali téměř 90 milionů alb a odehráli přes 2000 vystoupení v 58 zemích.

Dickinsonovou první nahrávkou s Iron Maiden bylo The Number of the Beast v roce 1982. Po 11 letech zpěvák kapelu na čas opustil a věnoval se vlastní tvorbě, koncem 90. let se ale vrátil.

Iron Maiden jsou v Česku častými hosty, Dickinson například roku 1996 v Praze křtil desku skupiny Arakain.

Bruce Dickinson, jenž na univerzitě vystudoval dějepis, má pilotní licenci na boeingy. Reprezentoval také Velkou Británii v šermu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Při sebevražedném útoku v Somálsku zemřelo nejméně sedm lidí

Nejméně sedm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentské rezidence v somálské metropoli Mogadišo, informovala agentura Reuters s odvoláním na místního představitele. Osm lidí je po výbuchu zraněných., dalších osm je zraněnýc

Bomba nastražená v autě explodovala ve chvíli, kdy byl vůz na křižovatce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Kdo za útokem stojí, zatím není zřejmé. Podobné útoky nicméně často provádí islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Šabáb chce v africké zemi svrhnout vládu a prosadit svůj přísný výklad islámského práva.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Kanadská katolická církev se omluvila za utrpení, které musely snášet domorodé děti v internátních školách

Kanadská katolická církev se veřejně omluvila za utrpení, které musely snášet statisíce domorodých dětí v internátních školách, kde se usilovalo o jejich násilnou asimilaci. Biskupové v prohlášení napsali, že cítí hlubokou lítost a upřímně se omlouvají za to, že se církev podílela na systému, jehož cílem bylo vymazání domorodé kultury a spirituality, a za to, že její představitelé týrali a zneužívali své svěřence.

Internátními školami, které financoval stát a které provozovaly povětšinou katolické misionářské kongregace s cílem asimilovat děti původních obyvatel, prošlo v Kanadě v 19. a 20. století na 150 000 nezletilých. Vyšetřovací zpráva kanadských úřadů z roku 2015 označila systém, který vynucoval odloučení dětí od rodičů, za "kulturní genocidu". Děti navíc byly často vystaveny týrání, sexuálnímu zneužívání a hladovění, odhadem 6000 jich zemřelo.

Letos se o zločinech spáchaných v těchto školách a otřesných podmínkách, které tam panovaly, opět začalo mluvit kvůli nálezům hromadných pohřebišť na pozemcích internátů. Na místě bývalé internátní školy v Marievalu v provincii Saskatchewan objevili vyšetřovatelé na 750 neoznačených hrobů. U někdejší církevní školy ve městě Kamloops v Britské Kolumbii se našly ostatky 215 dětí, těm nejmladším byly zhruba tři roky.

"Řada katolických komunit a diecézí se podílela na systému, který vedl k potlačování domorodých jazyků, kultury a spirituality a nedokázal respektovat bohatou historii, tradice a moudrost původních obyvatel. Uznáváme, že někteří členové katolického společenství spáchali těžké přečiny," uvedli biskupové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy