Mišík vydá nové album. Texty posílal producentovi v dlouhých esemeskách

ČTK Kultura ČTK, Kultura
13. 6. 2021 12:05
Zpěvák, hudebník a zakládající člen kapel Blue Effect nebo Etc... Vladimír Mišík vydá v září nové studiové album nazvané Noční obraz. Opět na něm spolupracoval s producentem Petrem Ostrouchovem a jeho kapelou Blue Shadows.

Nahrávka navazuje na předchozí album Jednou tě potkám, které získalo šest cen Anděl. Na novince hostují americký gospelový soubor The Blind Boys of Alabama, mandolinista Mike Marshall, varhaník Ondřej Pivec, saxofonista František Kop nebo hornista Radek Baborák. Vokály nahráli Lenka Dusilová, Robert Křesťan, Lenka Nová nebo Markéta Foukalová. Vydání novinky bude předcházet singl a videoklip k písni jménem Šedesátá léta.

"Dneska už se to vzhledem k YouTube a podobně skoro musí. V České televizi už písničky dávno neběží. Vybrali jsme skladbu Šedesátá léta, což je taková swingovka, kde zpívají Blind Boys of Alabama, což mě šokovalo, že to takhle Petr Ostrouchov korespondenčně zařídil. Klip bude dělat Michaela Pavlátová a bude animovaný," přibližuje Mišík.

Hudbu složil s Ostrouchovem, sám přispěl i několika texty. Dalšími jsou zhudebněné básně Jana Skácela, Václava Hraběte, Františka Hrubína a Jiřího Ortena. V případě skladby Děkuji zhudebnil Ostrouchov text nedávno zesnulého skladatele a zpěváka Davida Stypky.

"Texty dostal za úkol Petr Ostrouchov, protože na předchozí desku je také víceméně vybíral on. K vybraným básníkům zhudebnil nějaké moje texty, čímž mě vytrhnul z takové covidové letargie, takže jsem se trochu zaktivizoval po zdravotních problémech. Moje texty jsou takové jasné, je to o těch holkách, hospodách a tak," dodává Mišík.

Práci s ním na předchozím albu považuje Ostrouchov za úžasný zážitek, který si chtěl prodloužit a zopakovat. "Začal jsem mu nenápadně posílat návrhy nových písní. Když mi od něho začaly chodit dlouhé SMS zprávy s novými texty, věděl jsem, že už vlastně pracujeme na nové desce," říká producent.

Mišík v březnu oslavil 74. narozeniny. Na sociálních sítích následující měsíc oznámil, že končí s koncertováním. Důvodem jsou zdravotní problémy.

K Mišíkovým sedmdesátinám v roce 2017 vznikl filmový dokument Nechte zpívat Mišíka, který natočila Jitka Němcová. Obsahuje autentické i hrané scény. Režisérka mimo jiné rozkryla tajemství Mišíkova otce, kterým byl důstojník americké armády John Gaughan.

Mišík otce nikdy nepoznal, protože ten krátce po seznámení s matkou opustil Evropu. Zpěvák posléze uvěřil falešné zprávě, že Gaughan zahynul během válečného konfliktu v Koreji. Ukázalo se však, že zemřel až v roce 2007. O Mišíkovi, který díky němu získal v USA šest bratrů a tři sestry, celý život nevěděl.

Dokument dále připomíná, že po Mišíkovi je od roku 1995 pojmenovaná planetka, ukazuje nátlak bývalé Státní bezpečnosti na Mišíkovu matku, zachycuje Mišíkovo setkání s básníkem Josefem Kainarem, připomíná jeho účinkování před pražským koncertem Rolling Stones i fakt, že Mišík z osobních důvodů odmítl vyznamenání od prezidenta Miloše Zemana. Název snímku Nechte zpívat Mišíka byl inspirován tím, jak mu v 70. letech komunistický režim zakázal uměleckou činnost.

Vladimír Mišík s hudbou začínal v 60. letech, kdy zpíval například s Kometami, Matadors a Blue Effectem. Ke konci první poloviny 70. let založil skupinu Etc…, se kterou přes mnohé personální změny koncertoval další desítky let.

Jeho comebackovou nahrávku Jednou tě potkám označil kritik Honza Vedral za událost, jakou česká hudební scéna dlouho nezažila. "Na desce je správně všechno, co Mišíka obklopuje. Ale v neuvěřitelné formě je také on sám. Na jeho zpěvu se nepodepsal čas ani nemoci, ve výrazu ještě dozrál. A znovu udivuje, s jakou přirozeností dokáže interpretovat a podat průzračné i náročnější texty v češtině," napsal Vedral pro Aktuálně.cz.

Absolutním vítězem letošních Cen České hudební akademie Anděl se stal Vladimír Mišík, který proměnil všech šest svých nominací. | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy