Vinyla za nejlepší desku přistála na Nipomu u kapely DVA

ČTK Kultura ČTK, Kultura
9. 2. 2015 0:14
Hudební ceny Vinyla získaly kapely DVA a Schwarzprior, Počinem roku se stala hudba k audioknize Solaris.
Vinylu za Desku roku získala kapela DVA s nahrávkou Nipomo.
Vinylu za Desku roku získala kapela DVA s nahrávkou Nipomo. | Foto: Anna Vedralová

Praha - Vítězi čtvrtého ročníku hudebních cen Vinyla se v kategorii deska roku stala skupina DVA s nahrávkou Nipomo. Objevem roku jsou ostravští Schwarzprior, Počinem roku pak hudba k audioknize Solaris studia Needles

Letos poprvé se jedné kapele povedlo získat nominaci hned ve dvou kategoriích. Táborští Kalle s debutovou desku Live from the Room získali nominaci jako objev roku a v kategorii Deska roku. Vedle skupiny DVA na desku roku aspirovali slezští Leto s debutovou nahrávkou Zbytky ozářených ploch. Kromě Kalle a vítězných Schwarzprior byli za objev roku nominováni Divided. Počinem roku mohlo být album U nás v garáži, na němž vzdala dvojice Václav Havelka (Please The Trees) a Martin Tvrdý (Bonus) poctu velkým jménům českého undergroundu a alternativní hudby osmdesátých let. Dalším nominovaným byl nezávislý festival Pelhřimovy 2014.

Pomyslný 'Černý Petr' připadl duu Kalle, jenž ze dvou nominací žádnou neproměnilo. "Samotné nominace považujeme za podstatnější než vyhlašování absolutních vítězů. Nominace lépe ukazují širší spektrum kvalitní hudby, a o to nám primárně jde," řekl za organizátory ceny Pavel Uretšlégr.

Oceněním pro vítěze se stala LP deska, která vyšla v limitované edici sto kusů a obsahuje po jednom hudebním tracku od všech nominovaných. O letošní obal se postarala umělecká skupina Rafani, která také vinyl pro jednotlivé vítěze autorsky dotvořila.

Vyhlašovací ceremonie se uskutečnila pod taktovkou dua Jiří Havelka a Ondřej Cihlář z Divadla Vosto5. Během večera vystoupily skupiny Kalle, Vložte kočku a DVA.

Ocenění předali současní, či bývalí členové Rady hudebních cen Vinyla Karel Veselý, Jana Grygarová a Ian Macháček. "Na Nipomo je zkrátka všechno, co definuje DVA - ulítlost, zábava, euforie a neuchopitelnost. Bylo by skvělé, kdyby se některé nejmenované světové servery zaměřily na nadžánrové poklady jako DVA, než aby glorifikovaly tvůrčí mrzáky," podotkl Macháček k ocenění DVA.

V prvním ročníku Vinyly byly oceněny skupina B4 za album Didaktik Nation Legendary Rock (Deska roku), Fiordmoss (Objev roku) a festival Creepy Teepee (Počin roku). Ve druhém ročníku uspěly Květy za album Bílé včely (Deska roku), Planety (Objev roku) a Vydavatelské aktivity Polí5 (Počin roku). Loni si ocenění odnesly Vložte kočku (Deska roku), Nylon Jail (Objev roku) a Piana na ulici (Počin roku).

 

Právě se děje

Další zprávy