VIDEO Collegium 1704 odhaluje tajemnou Zelenkovu mši

Petr Kadlec, Zdeněk Bašus
15. 12. 2014 8:45
Podívejte se na videorozhovor s dirigentem orchestru Collegium 1704 Václavem Luksem s ukázkami v Čechách dosud nehrané skladby Missa Divi Xaverii Jana Dismase Zelenky.
V pondělí 15. a 16. prosince se v pražském Rudolfinu rozezní v české premiéře zrestaurovaná mše významného barokního skladatele Jana Dismase Zelenky. | Video: Petr Kadlec, Zdeněk Bašus

Video - Mezinárodně uznávaný orchestr a vokální soubor Collegium 1704 představí 15. a 16. prosince v pražském Rudolfinu v Česku dosud nehranou skladbu Missa Divi Xaverii Jana Dismase Zelenky.

Collegium 1704 letos provedlo evropskou premiéru Missa Divi Xaverii na zahajovacím koncertě festivalu Oude Muziek v Utrechtu, největším festivalu staré hudby na světě. K této příležitosti bylo připraveno nové vydání partitury ve spolupráci s vydavatelstvím Bärenreiter.

"Důvod vzniku tohoto díla je zahalen tajemstvím, stejně jako velká část života Jana Dismase Zelenky," říká dirigent Luks, kterému se podařilo zrekonstruovat poničený notový zápis mše z originálu uloženého v Drážďanech. "Co je však neoddiskutovatelné, je Zelenkovo skladatelské mistrovství a originalita. Navzdory očividnému spěchu zde však Zelenka experimentuje s instrumentací na svou dobu spektakulárního obsazení orchestru, ve kterém lze najít mnoho paralel i s tak velkolepým dílem, jakým je Bachova Mše h moll," dodává.

Při příležitosti desetiletého výročí založení souboru chystá Collegium 1704 v příštím roce také vydání nahrávky Missa Divi Xaverii na CD.

Poslechněte si ukázky ze Zelenkovy mše a podívejte se na rozhovor s Václavem Luksem o odhalování jejího tajemství.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Plzeňská práva od ledna povede bývalý ústavní soudce Stanislav Balík

Novým děkanem Fakulty právnické Západočeské univerzity v Plzni bude v dalších čtyřech letech pedagog, advokát a bývalý soudce Ústavního soudu Stanislav Balík. Rozhodlo o tom 15 ze 16 hlasů členů akademického senátu fakulty. Balík byl jediným kandidátem. Po jmenování děkanem povede fakultu od 25. ledna 2020, řekla mluvčí ZČU Šárka Stará.

Balík, narozený v roce 1956, absolvoval v roce 1979 Právnickou fakultu Univerzity Karlovy a v roce 1981 obor archivnictví na Filozofické fakultě stejné univerzity. Do roku 1989 pracoval jako podnikový právník, poté se věnoval advokacii. V letech 2002 až 2003 vedl Českou advokátní komoru. V roce 2004 byl jmenován soudcem Ústavního soudu ČR. Po desetiletém mandátu se vedle akademického působení vrátil k advokacii.

Funkci Balík převezme po děkanovi Janu Paulym, který fakultu vede od ledna 2012 a kandidovat už nemohl.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Federer se zúčastní tenisového turnaje na OH v Tokiu

Grandslamový rekordman Roger Federer potvrdil, že se příští rok v Tokiu hodlá zúčastnit popáté v kariéře olympijského tenisového turnaje. Zlato z olympijské dvouhry je jedinou velkou trofejí, která fenomenálnímu Švýcarovi ve sbírce chybí.

"Posledních pár týdnů, možná spíš měsíců, jsem se bavil se svým týmem o tom, co mám dělat příští rok v létě mezi Wimbledonem a US Open. Nakonec rozhodlo moje srdce o tom, že bych chtěl ještě jednou hrát na olympiádě," uvedl dnes během sponzorské akce v Tokiu Federer, jenž krátce po skončení tenisového turnaje na OH oslaví devětatřicáté narozeniny.

Federer se poprvé představil pod pěti kruhy v Sydney v roce 2000, kde skončil čtvrtý. O čtyři roky později, kdy byl stejně jako v Pekingu 2008 vlajkonošem švýcarské výpravy, ho nečekaně ve 3. kole vyřadil Tomáš Berdych. V Číně získal Federer zlato ve čtyřhře po boku Stana Wawrinky, v Londýně 2012 prohrál na trávě ve Wimbledonu finále s Andym Murraym a před třemi lety v Riu de Janeiro nestartoval kvůli zranění kolena.

Další zprávy