Věčný provokatér Morrissey se vrací. Vydá desáté album

11. 3. 2014 11:57
Morrisseyho nová deska ponese titul World Peace Is None of Your Business. Bývalý frontman The Smiths vyrazí na koncerty v USA s Tomem Jonesem a Cliffem Richardem.
Morrissey.
Morrissey. | Foto: Profimédia

Praha, Londýn - Nový rok, nové začátky. Steven Patrick Morrissey, jenž se proslavil jako frontman manchesterské kapely The Smiths, se třináctkovým rokem, obrazně řečeno, proklopýtal. Zdravotní patálie se ale s novou érou, zdá se, daly na ústup a zpěvák nás zahrnuje novinami ohledně dalšího studiového alba.

A jeho proslulá fanouškovská webová stránka True To You nyní přináší detaily. Deska s pořadovým číslem deset nese poměrně pikantní název World Peace Is None of Your Business. Vyjde na konci června nebo na začátku července, poprvé pod křídly Harvest Records přes Capitol Records.

Morrissey: The Last Of The Famous International Playboys
Morrissey: The Last Of The Famous International Playboys | Video:

Na desátém sólovém albu začal Moz pracovat v lednu letošního roku ve Francii. Na všech dvanácti skladbách se promítne práce producenta Joea Chiccarelliho, v minulosti spolupracujícího třeba s The Strokes, The Killers, Jasonem Mrazem nebo Mikou. Nástrojové party obsadí členové jeho koncertní kapely Boz Boorer (kytara), Jesse Tobias (kytara), Solomon Walker (baskytara), Matthew Walker (bicí) a Gustavo Manzur (klávesy).

Znovuzískanou vitalitu potvrzuje Morrissey i ohlášením dvou hlavních amerických show v arénách. Spíše než oznámením koncertů však způsobil poprask volbou předskokanů – přijetí pozvání sirem Tomem Jonesem a sirem Cliffem Richardem je pro něj prý „poctou a uchvácením“ zároveň. Obě vystoupení podpoří i zpěvákova častá koncertní spolupracovnice, missourijská zpěvačka Kristeen Young.

Foto: Aktuálně.cz

Loňský rok nebyl pro Moze nejšťastnějším. Zpěvák prodělal oboustranný zápal plic, krvácející vředy a gastrointestinální poruchu. „Očekává se ode mě, že tu budu na Velikonoce. Byl to špatný rok. V nemocnicích jsem byl tak často, že mě doktoři měli po krk, a není nic, co by víc urychlovalo stárnutí, než ležet na nemocniční posteli, snažit se zotavit z tamního jídla," řekl Morrissey serveru NME.

Loni v říjnu vyšla umělci autobiografie se stručným názvem Autobiography. Zpěvák v ní poodhaluje médii ustavičně propíranou sexualitu, kdy poměrně detailně popisuje seznámení se a dvouletý vztah s fotografem Jakem Owenem Waltersem: „… poprvé v mém životě se stalo z věčného ‚já‘ ,my‘ stejně jako to, že si definitivně s někým můžu rozumět.“ Po uvedení knihy na americký trh však provázela titul kontroverze ohledně odchylek amerického a evropského vydání, kdy byla v zámoří například pozměněna Waltersova identita.

Zatím poslední deska Morrisseyho Years of Refusal vyšla v únoru 2009 na labelech Decca/Polydor. Devátý počin sklidil víceméně pozitivní ohlasy, mj. s hodnoceními 8,1 z 10 na Pitchforku nebo 8/10 na NME.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy