V 73 letech zemřel Florian Schneider-Esleben, zakladatel skupiny Kraftwerk

ČTK ČTK
6. 5. 2020 22:31
Ve věku 73 let ve středu zemřel Florian Schneider-Esleben, spoluzakladatel slavné německé hudební skupiny Kraftwerk. S odvoláním na hudební vydavatelství Sony o tom informovala agentura DPA. Nahrávací společnost s odkazem na sdělení dalšího člena kapely Ralfa Hüttera uvedla, že hudebník v poslední době trpěl rakovinou.
Legendární německá skupina Kraftwerk, kterou v roce 1970 založili Florian Schneider a Ralf Hütter.
Legendární německá skupina Kraftwerk, kterou v roce 1970 založili Florian Schneider a Ralf Hütter. | Foto: ČTK

Průkopníci elektronické hudby Schneider-Esleben a Hütter začali hudebně spolupracovat v roce 1968 v Düsseldorfu, o dva roky později vydali první eponymní album Kraftwerk.

Kapela proslula svébytným, plně syntetickým, minimalistickým zvukem a tradičně statickými i výtvarně stylizovanými vystoupeními. Podle kritiků jejich hudba výrazně ovlivnila řadu pozdějších směrů od techna, přes house až po hip-hop. V roce 2014 skupina získala cenu Grammy za celoživotní dílo.

Schneider-Esleben v Kraftwerk působil tři dekády, během nichž se podílel na albech Autobahn, Radio-Activity, Trans-Europe Express, The Man-Machine a Tour de France. Kapelu opustil v roce 2008 a z původní sestavy nakonec zůstal jen Hütter.

V roce 1998 byl Schneider-Esleben jmenován profesorem na Univerzitě umění a designu v Karlsruhe, kde měl učit předmět Mediální umění a performance. Profesuru však podle agentury DPA nikdy nepřevzal.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Živnostníci budou moci využít dobrovolně paušální daň, novelu podepsal prezident

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné budou moci od příštího roku platit dobrovolně takzvanou paušální daň. Zahrne odvod na sociální i zdravotní pojištění a daň z příjmů. Využít ji budou moci podnikatelé s ročními příjmy do jednoho milionu korun. Počítá s tím novela o daních z příjmů, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman.

Pro příští rok by měla podle dosavadních informací činit paušální daň 5469 korun za měsíc. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí také odpadne důvod k většině kontrol.

Paušální daň bude složena z minimálního odvodu na zdravotní pojištění, navýšeného minimálního odvodu na sociální pojištění o 15 procent a daně 100 korun. Nejvýhodnější bude paušální daň podle odborníků pro živnostníky s výdajovým paušálem, kteří ale zároveň neuplatňují daňové slevy na děti a manželku.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Řidiči za první tři dny koupili přes 9000 elektronických známek

Řidiči za první tři dny od spuštění prodeje koupili přes 9000 elektronických dálničních známek. Na twitteru to dnes uvedl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Systém po prvním dnu, kdy měl výpadek až do odpoledních hodin, v současnosti funguje bez problémů. Elektronické viněty od příštího roku nahradí dosavadní papírové kupony.

Stát spustil systém pro prodej nových dálničních známek v úterý ráno. Krátce na to však systém přestal fungovat, znovu zprovozněn byl po 16:00. Důvodem byla technická chyba, kterou vývojáři podle Cendisu, jenž má systém na starosti, opravili. Společnost však varovala před možnými útoky zvenčí. Výpadek systému vyvolal vlnu kritiky politiků i odborníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy