V 73 letech zemřel Florian Schneider-Esleben, zakladatel skupiny Kraftwerk

ČTK ČTK
6. 5. 2020 22:31
Ve věku 73 let ve středu zemřel Florian Schneider-Esleben, spoluzakladatel slavné německé hudební skupiny Kraftwerk. S odvoláním na hudební vydavatelství Sony o tom informovala agentura DPA. Nahrávací společnost s odkazem na sdělení dalšího člena kapely Ralfa Hüttera uvedla, že hudebník v poslední době trpěl rakovinou.
Legendární německá skupina Kraftwerk, kterou v roce 1970 založili Florian Schneider a Ralf Hütter.
Legendární německá skupina Kraftwerk, kterou v roce 1970 založili Florian Schneider a Ralf Hütter. | Foto: ČTK

Průkopníci elektronické hudby Schneider-Esleben a Hütter začali hudebně spolupracovat v roce 1968 v Düsseldorfu, o dva roky později vydali první eponymní album Kraftwerk.

Kapela proslula svébytným, plně syntetickým, minimalistickým zvukem a tradičně statickými i výtvarně stylizovanými vystoupeními. Podle kritiků jejich hudba výrazně ovlivnila řadu pozdějších směrů od techna, přes house až po hip-hop. V roce 2014 skupina získala cenu Grammy za celoživotní dílo.

Schneider-Esleben v Kraftwerk působil tři dekády, během nichž se podílel na albech Autobahn, Radio-Activity, Trans-Europe Express, The Man-Machine a Tour de France. Kapelu opustil v roce 2008 a z původní sestavy nakonec zůstal jen Hütter.

V roce 1998 byl Schneider-Esleben jmenován profesorem na Univerzitě umění a designu v Karlsruhe, kde měl učit předmět Mediální umění a performance. Profesuru však podle agentury DPA nikdy nepřevzal.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Na horách na východě Česka může do pátku napadnout až 25 centimetrů sněhu za den

Na horách ve východní polovině Česka bude sněžit i v následujících dvou dnech. V polohách nad 800 metrů nad mořem v Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji napadne ve středu a ve čtvrtek až 25 centimetrů sněhu za den, informoval v úterý Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Již dříve uvedl, že sněhové přeháňky budou na Moravě a ve Slezsku po celý dnešek, a to i v nižších polohách. Vzhledem k tomu tam lze podle meteorologů předpokládat komplikace v dopravě.

Meteorologové uvedli, že v polohách nad 600 metrů nad mořem ve východní polovině země dnes napadne pět až 15 centimetrů sněhu a v dalších dvou dnech nad 800 metrů nad mořem deset až 25 centimetrů sněhu za den. Upozornění před novým sněhem na středu a čtvrtek platí zejména pro vyšší polohy v okresech Jeseník, Šumperk, Zábřeh, Rožnov pod Radhoštěm, Valašské Klobouky, Vsetín, Bruntál, Frenštát pod Radhoštěm, Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí, Jablunkov, Krnov, Rýmařov a Třinec.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Komunisté chtějí jednat s lídry ANO o toleranční smlouvě ještě v úterý. Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa lze očekávat její vypovězení

Zdroj: ČTK
Další zprávy