United Islands: Hvězdy jsou jasné. Hraje se o hlavní stage

Kultura Kultura
Aktualizováno 12. 5. 2014 17:47
Do Prahy zamíří objev britské scény Ella Eyre i argentinský electro-tangový ansámbl Bajofondo. Fanoušci rozhodují o hlavních scénách v Kinského zahradě.
Ella Eyre.
Ella Eyre. | Foto: Profimédia

Praha - Festival United Islands of Prague obsadí od 19. do 21. června osm open air a čtrnáct klubových scén. Fanoušci do konce května rozhodují ve sbírce na HitHit.cz, kde se odehrají koncerty hlavních hvězd - britské zpěvačky Elly Eyre, argentinského electro-tangového ansámblu Bajofondo, českých Ohm Square, mladého objevu Childhood z Británie, nové kapely Voila! a mnohých dalších.

Podívejte se na spot propagující sbírku na HihHit.cz.
Podívejte se na spot propagující sbírku na HihHit.cz. | Video:

„Jedenáctý ročník pro nás znamená zásadní krok. Po dvou letech se vracíme k názvu United Islands of Prague a spustili jsme sbírku na www.hithit.cz. Vytváříme tak jádro festivalu, na kterém se podílí i diváci. Částku musíme vybrat celou, abychom Kinského zahradu pro konání festivalu otevřeli. Jinak se vše vrací přispěvatelům," povzbuzuje fanoušky jeden z organizátorů festivalu Martin Voňka.

Nová Adele i elektronické tango

Ella Eyre: Love Me Like You. Poslechněte si novou hvězdu britské scény živě.
Ella Eyre: Love Me Like You. Poslechněte si novou hvězdu britské scény živě. | Video:

Nejvíce zářivou hvězdou je britská zpěvačka Ella Eyre, která má za sebou rádiový megahit Waiting All Night s kapelou Rudimental a podobně válcuje hitparády i její singl Deeper. V prorocké anketě BBC Sound of 2014, skončila na druhém místě a hudební experti ji označili za nástupkyni Adele.

Na hlavní scéně zahraje také kapela Bajofondo z Argentiny, dříve známá pod názvem Bajofondo Tango Club. Naservírují mix tanga a elektroniky. Jejich show s orchestrem si zaslouží velké pódium, na kterém v Praze ještě nikdy nehráli.

Bajofondo: Cuesta arriba. Podívejte se na video.
Bajofondo: Cuesta arriba. Podívejte se na video. | Video:

Z dalších atraktivních jmen lze zmínit také britskou kapelu Childhood, která znovu uvedla do kurzu termín „shoegaze,“ dříve reprezentovaný kapelami jako The Stone Roses či Primal Scream. Childhood navíc na léto plánují vydání svého debutového alba.

Nováčkem na hudebním poli je bulharská zpěvačka Dena – ikona berlínských hipsterů, která přijede s debutem Flash. V živých vystoupeních navíc využívá mnoho vizuálních prvků a ne nadarmo je srovnávána s raperkou M.I.A.

Veteráni Ohm Square a objev Voila!

Z české scény se představí legendární Ohm Square se svou novinkou, na níž umně kombinují mix tvrdších tanečních kořenů s písničkářskou přesvědčivostí.

Voila!: Flip flops. Podívejte se na video.
Voila!: Flip flops. Podívejte se na video. | Video:

„Tak jako vloni uspěla před tisíci diváky tehdy pro mnohé objevená, dnes již docela známá kapela Zrní, letos jsme na stejný moment pozvali kapelu Voila!. Zpěvačka Zdenka Trvalcová označuje styl své skupiny jako french vintage jazzie pop music. Přijďte si vyzkoušet originální žánrový mix a hlavně strhující frontmanku, co se za jejím označením skrývá,“ popisuje jedno z lákadel české scény organizátor David Gaydečka.

Na druhé hlavní scéně v Kinského zahradě se dále představí multi-instrumentalista Hugo Kant z Francie, který se v současné době nejvíce věnujě triphopu, DJ Ritchie Ruftone – vítěz World DMC Battle Championship, jež ve finále soutěže sbíral body především za originální hrátky s motivy ze Star Wars.

Českou scénu tam zastoupí třeba držitelka nevíce nominací na letošní ceny Anděl Ille, frontman The Prostitutes Adrian T. Bell se svou aktuální sólovou deskou, Never Sol, kterým produkoval novou desku Jan P. Muchow a další.

Co je zdarma? Střelák, Kampa, Petřín, Žofín a přilehlé kluby

Na nově zrekonstruovaném Střeleckém ostrově se rovněž připravují dvě scény - tentokrát zaměřené na world music a jazz. Sobotní program navíc bude z části věnován jeruzalémskému bloku, takže zahrají i čtyři izraelské kapely - do časů swingu a dixielandu vás na jazzové scéně přenesou například Betty Bears, fúzi jazzu, rocku a popu předvedou tuzemští Lanugo.

Na world stage za pozornost stojí například newyorští Hazmat Modine, kteří netradičně kombinují dechové nástroje včetně tuby a duduku se zvuky harmoniky, akordeonu a elektrické kytary. Folkovou scénu z Tel Avivu představí theAngelcy.

Podívejte se na video Vložte Kočku - 振子、振子、振子、ボルト
Podívejte se na video Vložte Kočku - 振子、振子、振子、ボルト | Video:

Na Kampě se chystá Urban stage, která bude také hostit i zahraniční interprety a bude žánrově pestrá – od electroswingu, který reprezentují Pražáci Mydy Rabycad s excentrickou zpěvačkou Žofií Dařbujánovou, přes elektronicko-akustické Vložte kočku, až po indie-rock švédských Toi Let, kteří nemaskují inspiraci kapelami jako Sonic Youth a Dinosaur Jr.

Spodní část Petřína se promění v přírodní amfiteátr „Check the Czech“, a jak už název napovídá, bude vyhrazena především tuzemským interpretům. Například duu Kieslowski, jež naživo svou originální poetiku přenáší na posluchače ještě lépe než z desky. Jejich koncertům nechybí šarm ani smysl pro humor. To nejaktuálnější pak bude reprezentovat písničkářka Katarzia, která se díky svému autorskému debutu Generácia Y zařadila mezi nejzajímavější jména slovenské alternativní scény.

Katarzia hraje song Paranoje naživo. Podívejte se.
Katarzia hraje song Paranoje naživo. Podívejte se. | Video:

Na Žofíně budou letos klidnější odpočinkové zóny s programem stand-up comedy a příznačně u sochy Boženy Němcové i slam poetry. Křižovatka na Újezdě pak bude vyhrazena street party a především samotným návštěvníkům festivalu, kde si budou moct vyzkoušet disciplínu, které se říká open-mic – čili mikrofon dostupný pro všechny, kteří chtěji představit své autorské písně. Z mnoha potvrzených interpretů na open-mic zmiňme třeba Justina Lavashe či Kieslowski.

Kluby budou hostit program od desáté večer. Letos se zapojily Roxy, Lávka, Rock Café, Zephyr, Meet Factory, Jazz Dock a LaLoca.

Festivalu předchází 19. června tradiční Klubová noc. Hrát se bude mimo jiné i na Nákladovém nádraží Žizkov (Republic of Two, Kieslowski) nebo v Paláci Akropolis (Nylon Jail, Tichonov). Celkem na klubové noci zahraje přes 40 interpretů ve 12 klubech.

 

Právě se děje

před 21 minutami

ČEZ i Eurohold nesouhlasí s rozhodnutím antimonopolního úřadu. Podávají žaloby

Energetická společnost ČEZ i bulharská firma Eurohold podaly každý za sebe správní žalobu proti rozhodnutí bulharského antimonopolního úřadu, který v říjnu zablokoval prodej tamních aktiv ČEZ Euroholdu. Úřad v odůvodnění k rozhodnutí uvedl, že smlouva za 335 milionů eur (8,6 miliardy Kč) by vedla k významnému zvýšení tržního podílu nové skupiny a měla by dopad na pojišťovací a energetické trhy.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

V čínské školce útočil muž žíravinou. Zranil 50 lidí, většinou dětí

Více než 50 lidí, převážně dětí, zranil muž, který ve školce na jihozápadě Číny zaútočil žíravou tekutinou. Dvě osoby jsou po zásahu hydroxidem sodným ve vážném stavu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na místní úřady.

K útoku hydroxidem sodným, který leptá tkáně a je pro člověka velmi nebezpečný, došlo ve městě Kchaj-jüan v provincii Jün-nan. Podezřelým je 23letý muž jménem Kchung, který přelezl plot školky a pak napadl učitele a žáky. Policie podezřelého zatkla necelou hodinu po útoku. "Když byl dítě, jeho rodiče se rozvedli, a chybějící rodina zanechala stopy na jeho psychickém stavu," uvedly místní úřady. "To vše vyústilo v touhu pomstít se společnosti," dodaly úřady.

Zdroj: ČTK
Další zprávy