Unie prodloužila hudebníkům autorská práva na 70 let

Kultura ČTK Kultura, ČTK
12. 9. 2011 20:35
Lhůta byla doposud stanovena na 50 let

Brusel - Evropští hudebníci budou moci využívat autorská práva na své nahrávky až do pozdního věku, jejich nahrávky totiž budou chráněny 70 let po jejich vzniku.

Prodloužení ochranné lhůty, která byla dosud stanovena na 50 let, na svém zasedání schválila většina členských států Evropské unie. Česko bylo proti.

Nové opatření silně prosazovali sami umělci, kteří často argumentovali tím, že autorská práva na nahrávky pořízené na začátku jejich kariéry vyprší ještě za jejich života, a že tak ve stáří přicházejí o finanční příjmy.

Evropská komise ve svém původním návrhu prosazovala prodloužení autorských práv dokonce na 95 let, nakonec však zvítězilo kompromisní řešení, které v roce 2009 schválil Evropský parlament.

Hudebníci rozhodnutí EU samozřejmě vítají. Server BBC například cituje jednoho z členů legendární skupiny ABBA Björna Ulvaeuse, který zdůraznil také fakt, že muzikanti budou moci prakticky po celý život určovat, jak se s jejich nahrávkami zachází. "Teď se už nebudu muset dívat, jak skupinu ABBA používají v televizní reklamě," řekl.

Pro nové opatření, které hudebníkům zajistí příjmy po delší dobu, hlasovala kvalifikovaná většina států unie. Proti byli kromě České republiky ještě Belgie, Nizozemsko, Lucembursko, Slovinsko, Slovensko a Švédsko.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Platforma Rekonstrukce státu ocenila 21 politiků za boj s korupcí, vyzdvihla Michálka

Platforma Rekonstrukce státu ve čtvrtek ocenila 21 politiků, kteří se podle ní v končícím volebním období nejvíce zasloužili o prosazování protikorupčních zákonů v Parlamentu. Vyzdvihla zejména zásluhy poslance Jakuba Michálka (Piráti), dále pak Marka Výborného (KDU-ČSL) a Ondřeje Profanta (Piráti). Sdělila to ve čtvrtek mluvčí platformy Eva Hromádková.

Ocenění "Dělník protikorupční legislativy" udělila Rekonstrukce státu celkem devíti zástupcům Pirátské strany, třem lidovcům, dvěma Starostům a nezávislým, dvěma poslancům vládního hnutí ANO a jedné poslankyni vládní ČSSD, dále dvěma zástupcům ODS, jedné člence TOP 09 a jednomu senátorovi za klub SEN 21 a Pirátů.

„Poslancem, který za poslední čtyři roky nejvíce podporoval protikorupční opatření, je Jakub Michálek z Pirátské strany. Zasloužil se zejména o vylepšení nominačního zákona, zavedení informačního příkazu a aktivně usiloval o schválení novely zákona o státním zastupitelství," uvedla platforma.

Výborný podle Rekonstrukce státu vedle podpory řady důležitých opatření dlouhodobě bojoval za reformu exekucí, kterou Sněmovna schválila na začátku letošního léta. Profant zase prosazoval zejména přístup k informacím a digitalizaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy