Ukrajinu podpořil celý svět, řekl Porošenko. Jamale za Eurovizi udělil titul národní umělkyně

ČTK ČTK
17. 5. 2016 11:03
Ukrajinský prezident Petro Porošenko udělil titul národní umělkyně zpěvačce Jamale, která o víkendu zvítězila v písňové soutěži Eurovize se skladbou 1944 o deportacích krymských Tatarů z rozkazu sovětského vládce Josifa Stalina. Mezitím na internetu získala 75 tisíc hlasů petice požadující změnu výsledků soutěže: u diváků vyhrál ruský zpěvák Sergej Lazarev, avšak hlasy porotců mu přisoudily páté místo, a tak celkově skončil třetí.
Petro Porošenko a Jamala
Petro Porošenko a Jamala | Foto: ČTK

Zpěvačka Jamala, který o uplynulém víkendu zvítězila v soutěži Eurovize, získala titul národní umělkyně. Udělil jí ho prezident Ukrajiny Petro Porošenko.

"Je to fantastické vítězství. Udělala jsi šťastným obrovské množství lidí. Fakticky Ukrajinu podpořil celý svět," prohlásil Porošenko. Vítězství v prestižní soutěži podle hlavy státu má zvláštní význam jak pro všechny Ukrajince, tak zvláště pro krymské Tatary žijící na Krymu anektovaném Ruskem. O jejich strádání tak díky Jamale vědí nejen diplomaté, ale i obyčejní lidé.

Prezident také nařídil ministerstvu zahraničí, aby navrhlo Jamalu na zvláštní vyslankyni UNICEF.

"Složila jsem tuto píseň proto, že jsem nemohla mlčet... Chtěla jsem říci pravdu," odpověděla zpěvačka, která je sama krymskou Tatarkou a v písni vypráví příběh své babičky.

Letos se do finále Eurovize poprvé probojovala i Češka. Gabriela Gunčíková ale nakonec skončila předposlední.

Mezitím více než 75 tisíc lidí podpořilo petici požadující změnu výsledků Eurovize, uvedla stanice BBC na svém ruskojazyčném webu. "... mnozí jsou přesvědčeni o tom, že letošním 'vítězem' se nestal interpret, který by si to zasloužil," praví se v petici, která však nenavrhuje žádné konkrétní řešení. Petici navrhl jistý Armén z Jerevanu a vzápětí ji rozšířila ruská média.

Petice však nemá žádnou právní sílu. Loni v létě se 150 tisíc Rusů podepsalo pod petici požadující zrušit prezidentův výnos o ničení zakázaných západních potravin, likvidace kontrabandu však přesto pokračovala, poznamenala BBC.

Ukrajinská zpěvačka Jamala je krymskotatarská zpěvačka a na Eurovizi zvítězila s písní nazvanou 1944, která je věnována krymským Tatarům. | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Právě se děje

před 5 minutami

V Barmě při teroristických útocích zemřelo 63 lidí, uvedl mluvčí junty

V Barmě při několika teroristických útocích opozice v poslední době zemřelo 63 lidí, uvedl mluvčí barmské vojenské junty Zo Min Tchun. Armáda se chopila moci 1. února a bývalou vůdkyni Do Aun Schan Su Ťij vězní. Po celé zemi se již několik měsíců proti juntě konají protesty, při kterých zemřely stovky lidí, v poslední době přibyly také sabotáže, uvádí agentura Reuters.

"Teroristé dávají bomby na veřejná místa a lidé jsou zranění," prohlásil mluvčí Zo Min Tchun, který během tiskové konference apeloval na veřejnost, aby juntě předala informace o útočnících. Ve městě Mindat v Čjinském státě, kde ve středu a ve čtvrtek asi 150 lidí vyzbrojených po domácku vyrobenými zbraněmi zaútočilo na policejní stanici a banku, junta vyhlásila stanné právo. Vláda označila vzbouřence za "ozbrojené teroristy".

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Vzedmutá Vltava zastavila provoz všech pražských přívozů

V Praze je do odvolání přerušen provoz všech sedmi vltavských přívozů. Důvodem je zvýšená hladina řeky po předchozích deštích. V pražské Chuchli dnes ráno Vltava dosahovala prvního, tedy nejnižšího stupně povodňové aktivity. Vyplývá to z údajů na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a společnosti Ropid, která organizuje dopravu v hlavním městě a středních Čechách. V pátek vydané varování meteorologů před zvýšenou hladinou řek v jižních Čechách a částech Plzeňského a Středočeského kraje platí do dnešního poledne.

Kvůli vysoké vodě byl provoz pražských přívozů omezen už v pátek. Nejezdily tři z nich. Kvůli varování meteorologů před zvýšenou hladinou řek nechal pražský magistrát na Kampě preventivně uzavřít protipovodňová vrata na Čertovce a v pátek večer také vltavské náplavky.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při izraelském náletu na Gazu zemřelo sedm lidí, Palestinci si připomenou nakbu

Nejméně sedm lidí zemřelo ve městě Gaza při nočním izraelském leteckém útoku proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás. Podle agentury AP šlo o úder s největším počtem obětí od začátku nynější izraelské operace proti Hamásu v Pásmu Gazy. Násilnosti, které původně vypukly v Jeruzalémě, se v posledních dnech rozlily do smíšených židovsko-arabských měst v Izraeli.

Protesty, které přerostly v násilné střety, v pátek zachvátily i okupovaný Západní břeh Jordánu, kde izraelské jednotky zastřelily jedenáct Palestinců.

Další protiizraelské protesty se dnes očekávají v souvislosti s výročím takzvané nakby (katastrofy). Tou je pro Palestince vznik samostatného státu Izrael v roce 1948. V důsledku této události ze svých domovů odešly nebo z nich byly vyhnány statisíce Palestinců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy