U2 porazili v Grammy Careyovou 5:3

ČTK, BBC, kul
9. 2. 2006 11:13
Los Angeles - Mariah Careyová se po letech dočkala slavného gramofonku, ale středeční Grammy nakonec dominovali irští U2. NOVÁ FOTOGALERIE

Zpěvačce byla připisována role favoritky letošních amerických hudebních cen, ale nakonec proměnila tři z osmi nominací, zatímco irské rockové megahvězdy na slavnostnímu večeru v Los Angeles získaly pět trofejí - včetně gramofonů za nejlepší album i píseň roku. Za "neoficiální" šestou lze považovat cenu pro producenta desky Steva Lillywhitea.

U2 a Green Day

U2 vyhráli ve všech kategoriích, v nichž byli nominováni. Americká hudební akademie ocenila jejich album How To Dismantle An Atomic Bomb a píseň Sometimes You Can't Make It On Your Own.

Pro skupinu je to už druhá Grammy za album roku; předtím jí dostali za titul The Joshua Tree v roce 1987. Za celou kariéru ovšem obdrželi už 20 těchto cen v různých kategoriích. Titulní singl alba - Vertigo - uz vynesl U2 tři Grammy loni.

"Nevím, co říci. Je to pro naši kapelu opravdu velký večer," prohlásil ve středu zpěvák Bono.

Grammy za nahrávku roku, oceňující interpreta i producenta, pak putovala k americké postpunkové kapele Green Day za píseň Boulevard of Broken Dreams.

Obě globální hvězdy tak cenami od hudebního průmyslu jen symbolicky "institucionalizovaly" současný trend: návrat kytar, rocku a nekomplikovaných písniček do hitparád. Jejich vrcholy už nějakou dobu omývá vlna rockových band typu The Strokes či nejnověji Arctic Monkeys, která U2 nasměrovala zpět k jejich kytarovým začátkům.

Rekord se nekonal

Pětatřicetiletá Careyová získala naposledy Grammy před šestnácti lety. V letošním, 48. ročníku byla nominována hned v osmi kategoriích, a tak mnozí spekulovali o rekordu; žádná žena si najednou neodnesla více než pět "sólových" cen.

Seznam vítězů nejvýznamnějších kategorií najdete ZDE

Zatímco v hlavních kategoriích ji však předstihli U2 a Green Day, v kategorii nejlepší ženský popový vokál nad ní zvítězila Kelly Clarksonová. "Promiňte, že zase brečím v celostátní televizi," komentovala to někdejší vítězka americké Superstar. Clarksonová dostala také cenu za nejlepší zpívané popové album.

Careyová, jejíž album The Emancipation of Mimi se loni stalo v USA nejprodávanějším albem roku, získala všechny tři ceny v kategoriích rhytm and blues: za ženský pěvecký výkon, za píseň a za současné r&b album.

Rovněž rapper Kanye West a soulový zpěvák John Legend, kteří byli nominováni v osmi kategoriích, odešli "jen" se třemi cenami. West získal tři rapové Grammy včetně ceny pro nejlepší album. Legend se podle očekávání stal objevem roku; další dvě Grammy dostal v kategorii rhytm and blues.


Pokračování článku ZDE

#reklama

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy