U Křižíkovy fontány se sejde 2500 lidí, zahrají Chinaski a Šporcl

ČTK ČTK
4. 5. 2021 15:12
Pod názvem Šance pro kulturu se příští úterý 11. května u Křižíkovy fontány v Praze uskuteční pilotní koncert pro 2500 diváků. Na akci konané v době, kdy Česko začíná uvolňovat opatření proti pandemii koronaviru, zahrají skupina Chinaski, houslista Pavel Šporcl a hosté.
Poslední koncert skupiny Chinaski v dlouholeté sestavě se konal v prosinci 2017 v Brně.
Poslední koncert skupiny Chinaski v dlouholeté sestavě se konal v prosinci 2017 v Brně. | Foto: ČTK

Koncert se koná za podpory ministerstev kultury i průmyslu a obchodu, říká Martin Zvoníček z pořádající Asociace promotérů a producentů v oblasti kultury.

Podobně jako čtyři akce festivalu Pražské jaro nebo večer České filharmonie se jedná o pilotní projekt, který má naznačit cestu k pomalému návratu diváků. Cílem je ukázat, že koncerty jsou bezpečné, pokud organizátoři i účastníci dodrží doporučená opatření.

Návštěvníci budou muset dodat doklad buď o tom, že jsou déle než 14 dní po ukončeném očkování, nebo že mají maximálně 72 hodin starý negativní výsledek PCR či nanejvýš 48 hodin starý antigenní test udělaný profesionální laboratoří.

Poslední možností je písemné potvrzení lékaře, že účastník maximálně před 90 dny od data koncertu prodělal nemoc covid-19.

Omezená možnost testování bude i na místě. Pořadatelé si vyhrazují právo provést namátkový antigenní test kohokoli, budou-li mít pochybnosti o jeho zdravotním stavu.

"Po vřele přijaté venkovní výstavě 30 let svobodné kultury, kterou pořádáme v ulici Na Příkopě, jsme se dohodli s ostatními subjekty kulturní scény na tom, že je načase uspořádat akci, která odblokuje kulturní život v České republice," říká za pořadatele Romana Jedličková.

"Společně s Chinaski, Pavlem Šporclem a ostatními chceme ukázat, že je normální chodit ven za kulturou a že si ji v létě budeme moci bezpečně užít. Věřím, že díky této události budeme moci zase začít normálně pracovat a plánovat akce tak, jak jsme byli my i naši fanoušci zvyklí," dodává.

Vstupenky si lidé budou moci od tohoto úterý rezervovat v předprodejní síti Ticketlive. Akce není pořádána za účelem zisku, proto má být vstupné pro zaregistrované návštěvníky zdarma. Účinkující se vzdali nároku na honorář a všechny spolupracující společnosti poskytly lidi, materiál a služby na vlastní náklady.

Část vstupenek organizátoři věnují zdravotníkům, záchranářům, hasičům, prodavačům a dalším profesím, kterým chtějí poděkovat za nasazení v době pandemie.

Pilotní koncerty se příští týden uskuteční také v oboru klasické hudby. Česká filharmonie 10. května oslaví 125. výročí večerem ve Dvořákově síni Rudolfina, kde bude poprvé od října minulého roku sedět 350 posluchačů s platnými PCR testy. Do pilotního projektu ministerstva kultury byly rovněž zařazeny čtyři koncerty festivalu Pražské jaro za přítomnosti publika včetně toho zahajovacího, plánovaného na 12. května ve Smetanově síni Obecního domu.

Ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD v pondělí zkritizoval návrh na uvolňování covidových opatření v kultuře, který dostal od ministerstva zdravotnictví. Připadá mu proti jiným odvětvím diskriminační.

Návrh podmiňuje vyšší účast diváků na kulturních akcích absolvováním PCR testu nebo procentuální proočkovaností populace.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Po sto dnech od puče jsou Barmánci znovu v ulicích. Stovky už při demonstracích přišly o život

Po 100 dnech od puče, který sesadil civilní vládu, tisíce Barmánců znovu vyšly do ulic demonstrovat proti vojenské juntě. V několika barmských městech se uskutečnily demonstrace, blesková shromáždění či protestní jízdy, uvedla agentura Reuters. Vojenská junta v posledních třech měsících proti demonstracím nasadila bezpečnostní složky. Při represích zemřely stovky lidí.

Armáda se chopila moci 1. února a znemožnila první zasedání parlamentu zvoleného v podzimních volbách. Ty podle vojáků doprovázely rozsáhlé nesrovnalosti, což ale volební komise odmítla. Armáda zatkla představitele civilní vlády, a to včetně vůdkyně a nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Politička čelí šesti obviněním a hrozí jí až 14 let vězení.

Po státním převratu vypukly Barmě protesty, při kterých lidé odmítali návrat vojáků k moci. Armáda vládla zemi několik desetiletí a umožnila vznik civilní vlády teprve v roce 2015. Proti demonstracím a stávkám násilně zasáhly bezpečnostní síly. Podle Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) při represi zemřelo 781 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Otcovská a rodičovská dovolená se rozšíří, MPSV připravuje změny podle směrnice EU

Otcovská dovolená v Česku by se měla nejpozději od srpna příštího roku prodloužit. Zavést by se měly také dva měsíce placené rodičovské pro vystřídání rodičů. Nárok na čerpání ošetřovného má získat víc lidí. Změny, které nařizuje směrnice EU, chystá ministerstvo práce. Legislativní návrh plánuje zveřejnit nejspíš do konce května. Na jednání sněmovního sociálního výboru to v úterý řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

"Připravujeme tři scénáře. Návrh může projít teď vládou, nebo ho může převzít příští ministryně či ministr a vybere si příští vláda," řekla po jednání ministryně.

Směrnice EU o rovnováze mezi pracovním a soukromým životem z června 2019 má zajistit minimální standard ve všech členských zemích. ČR ji má do svých zákonů přenést nejpozději do 2. srpna 2022. Podle předpisu by placená otcovská v EU nesměla být kratší než deset dnů. Rodiče by měli mít možnost nečerpat rodičovskou celou naráz, ale i po částech. Vybírat by si ji mohli třeba střídáním dnů volna a práce či v kratší pracovní době, uvádí směrnice. Dva měsíce rodičovské by měly být nepřenosné, aby se matka a otec v péči o potomka vystřídali. Rodiče v celé unii by měli mít nárok aspoň na čtyřměsíční rodičovskou a mohli by si ji vybrat nejvýš do osmi let dítěte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy