Ty písně se píší samy. Bob Dylan poskytl ojedinělý rozhovor k novému albu

Reuters Kultura Reuters, Kultura
15. 6. 2020 11:23
Náhled do toho, jak píše texty, nebo komentář k smrti George Floyda poskytl americký písničkář Bob Dylan v mimořádném interview. Také řekl, že kdyby si měl vybrat, přál by si napsat baladu Angie od Rolling Stones.
Bob Dylan se nerad fotí. Archivní snímek pochází z koncertu v Los Angeles roku 2004.
Bob Dylan se nerad fotí. Archivní snímek pochází z koncertu v Los Angeles roku 2004. | Foto: Reuters

Rozhovor s Dylanem, který otiskl deník New York Times, je první od roku 2017. Vyšel předtím, než devětasedmdesátiletý držitel Grammy i Nobelovy ceny za literaturu tento pátek vydává po osmi letech svou první desku s původními písněmi.

Bob Dylan, označovaný za jednoho z nejvlivnějších světových písničkářů, v interview naznačil, co podněcuje jeho představivost, a okomentoval některé ze svých nových textů, jež jsou plné popkulturních odkazů sahajících až půlstoletí nazpět.

Deska nazvaná Rough and Rowdy Ways vychází 19. června. Dylan z ní již zveřejnil tři singly včetně sedmnáctiminutové Murder Most Foul, která se točí kolem atentátu na amerického prezidenta Johna F. Kennedyho v roce 1963. "Pro mě není nostalgická," říká o této skladbě. "Nepřemýšlím o ní jako o nějaké oslavě minulosti nebo srdečném rozloučení se ztracenou dobou," dodává v interview, které s ním telefonicky vedl profesor historie a komentátor televize CNN Douglas Brinkley.

Dylanova nová skladba Murder Most Foul trvá téměř 17 minut. | Video: Columbia Records

Dylan míní, že lidé jeho generace dnes cítí víc úzkosti a nervozity než dřív. "Mladí to takhle ale nemají. Nemají žádnu minulost, znají jen to, co vidí a slyší, a uvěří čemukoliv. Za dvacet třicet let budou v popředí oni. Teď vidíte někoho, komu je deset let, a ten člověk bude za dvacet třicet roků u moci. A nebude mít ani ponětí o světě, jaký jsme znali my," uvažuje Dylan, podle nějž je tak nejlepší "se do tohohle myšlenkového nastavení co nejrychleji přepnout, protože taková bude realita".

Písničkář v rozhovoru kritizuje média, která "probírají drby a špinavé prádlo, temné zprávy, které člověka deprimují a děsí". Stejně tak míní, že lidé žijí příliš rychle a vždy je zaujmou témata jako sex, politika nebo vraždy.

V rozhovoru písničkář tvrdí, že písně často píše pod vlivem proudu vědomí, v jakémsi transu. "Většina mých posledních písní vzniká takhle. Texty jsou opravdové, konkrétní, nejde o metafory. Písně jako by o sobě věděly a také vědí, že je dokážu podat, pěvecky i rytmicky. Tak nějak se píší samy a spoléhají na to, že je zazpívám," říká Dylan.

Improvizace prý v jeho hudbě nehraje žádnou roli, jeho cílem je zůstat konzistentní. "Hrát tu stejnou věc pořád dokola co nejdokonaleji," naznačuje.

K některým konkrétním jménům, která zmiňuje v textech nových písní, se Dylan vyjadřuje. U jiných ale upozorňuje, že by je vytrhával z kontextu. "Ti lidé tam nejsou vyjmenováni sami o sobě, jde o kombinaci těch jmen. Jít do detailu nemá smysl. Píseň je jako malba, když se na ni díváte moc zblízka, nemůžete vnímat celek," vysvětluje.

Písničkář se dotkl také nedávné smrti černocha George Floyda, který zemřel poté, co mu v květnu osm minut klečel na krku bílý policista. "To mě úplně znechutilo, vidět George takhle umučeného k smrti. Bylo to víc než hnusné. Doufejme, že Floydova rodina i celá země se dočkají rychlé spravedlnosti," řekl.

Skladba False Prophet z nového alba Boba Dylana. | Video: Columbia Records

Dylan také prozradil, že má rád tvorbu skupin The Eagles a Rolling Stones, na které novou deskou odkazuje. Na dotaz, kterou cizí píseň by si býval přál, aby napsal sám, odvětil, že možná Angie, Ventilator Blues nebo Wild Horses od Rolling Stones.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Ruská ekonomika letos klesne o šest procent, nejvíce od roku 2009

Ruská ekonomika v letošním roce klesne o šest procent, nejvíce od roku 2009. Vyplývá to z odhadu, který dnes zveřejnila Světová banka (SB). Na ekonomický vývoj v zemi má negativní dopady koronavirová pandemie a pokles cen ropy. K růstu by se Rusko mělo vrátit v letech 2021 a 2022.

Zdravotní krize způsobená pandemií nemoci covid-19 zpomalila podnikatelskou aktivitu v zemi, ale také poptávku po ropě, hlavní ruské vývozní komoditě. Míra nezaměstnanosti v Rusku pak prudce vzrostla v reakci na omezení pohybu zavedeném po celé zemi s cílem zabránit šíření covidu, dodala SB.

V příštím roce by měla ruská ekonomika podle nynějších odhadů SB oživit a hrubý domácí produkt (HDP) vykázat růst o 2,7 procenta. V roce 2022 růst ještě zrychlí, a to na 3,1 procenta, očekává SB. Dodala nicméně, že ani při pozitivním výhledu dalšího růstu se HDP v roce 2022 nedostane na úroveň před pandemií.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Vítkovice sestupují z druhé ligy

Fotbalisté Vítkovic v dnešním utkání 28. kola prohráli 1:3 ve Varnsdorfu a jsou prvním sestupujícím z druhé ligy. Slezané mají dvě kola před koncem na příčky zajišťující záchranu nesmazatelnou ztrátu osmi bodů. Domácí naopak opustili sestupové pásmo.

Varnsdorf do důležitého souboje vstoupil velmi rázně a už v deváté minutě vedl 2:0 po brankách Schöna s Ondráčkem. Po přestávce přidal třetí gól Breda a hosté už jen v nastavení snížili. Varnsdorf se tak po šesti kolech dočkal vítězství a přiblížil se záchraně.

Dvě kola před koncem je Varnsdorf s 25 body těsně nad sestupovým pásmem na čtrnácté příčce a od patnáctého Sokolova ho dělí dva body. Poslední Vítkovice jsou se 17 body už bez šance a po čtyřech letech mají namířeno do třetí nejvyšší soutěže MSFL.

před 1 hodinou

D6 na 5. km u Hostivice uzavřela ve směru na Karlovy Vary nehoda tří aut, sedm lidí utrpělo lehká zranění. Dálnice je kvůli nehodě uzavřena.

před 1 hodinou

Dánsko povolilo obnovení prací na plynovodu Nord Stream 2

Dánsko dnes vydalo povolení, aby projekt plynovodu Nord Stream 2 mohl dokončit poslední úsek potrubí v dánských vodách. Kodaň tak odstranila hlavní překážku k dokončení projektu, který už byl několikrát zpožděn a kterým se má přepravovat ruský zemní plyn do Evropy. Informovala o tom agentura Reuters. Proti projektu se staví Spojené státy, ale také Ukrajina a Polsko, dosavadní tranzitní země pro ruský plyn. Nový plynovod tyto země obejde.

Výstavba plynovodu o celkové délce 1230 kilometrů je téměř u konce. Chybí ještě dokončit úsek v dánských vodách dlouhý téměř 120 kilometrů. Plynovod má přivádět plyn z Ruska po dně Baltského moře do Německa, takže obchází státy střední a východní Evropy.

Projekt se zastavil v prosinci, protože švýcarsko-nizozemská společnost Allseas, která pokládá potrubí, přerušila činnost kvůli americkým sankcím. Dánský energetický úřad dnes uvedl, že umožní projektu vedenému ruským plynárenským gigantem Gazprom použít lodě k pokládce potrubí s kotvami namísto vyspělejších plavidel, která využívají takzvanou technologii self-positioning. Ta automaticky udržuje pozici lodě a právě na ni se americké sankce zaměřují.

Další zprávy