The xx se hlásí k postmileniálním úzkostem

Pavel Turek
28. 8. 2009 11:30
Debut britského objevu uhrane atmosférou
Foto: Aktuálně.cz

Recenze - On: „Tak si nemysli, že tě odstrkuju, poněvadž jsi mi ta nejbližší." - Ona: „Nejdeš pomalu, a už vůbec ne mým směrem."

Konverzační drama o rozpadu vztahu - bylo by příliš laciné tomu říkat duety - protože debut londýnských The xx, který proplétá vokály kytaristky Romy Madley Croft a basáka Olivera Simse, se poslouchá jako dialog cizího páru, ke kterému jste si nevhod přisedli ve vlaku do kupé. 

The xx vystoupí 4. listopadu v Praze v klubu 007.
The xx vystoupí 4. listopadu v Praze v klubu 007. | Foto: Aktuálně.cz

Letošní objev britské scény se sice dal dohromady na Eliott School, z níž vzešli třeba Hot Chip, Burial nebo Fourt Tet; ale na rozdíl od třech zmíněných se The xx - přesto znějí výrazně - víc než za zvukovou inovací a experimenty ženou za atmosférou. Za stísněnou izolovaností velkoměsta, v níž se za rozhovor považuje už to, když dva lidi mluví přes sebe.

Ostatně i tak zní refrén skladby Heart Skipped a Beat, v němž oba deklamují „Někdy tě ještě potřebuju"-  ale nedokážou to říct jeden druhému. Princip páru, který spolu někdy nachází řeč, ale častěji zůstávají oba zúčastnění se svými větami osamocení, jako kdyby The xx odkoukali od Trickyho.

Stejně jako on i Oliver Sims není nijak výjimečný zpěvák: sází na dramaticky přehnanou deklamaci a všechno zdobné a podmanivé zůstává na holkách. Martině Topley-Bird nebo v tomto případě Romy Madley Croft.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Debut The xx jsou modelově zjemněné premileniální tenze přenesené do 21. století - v inspiraci tu jen klasický hip hop nahradilo r'n'b a drum'n'bass se odporoučel, aby ho vystřídal dubstep. Ale zůstává připomínka toho, že život ve městě permanentně přináší napětí a ani sebevětší mejdan ten pocit nemůže vytlouct z hlavy.

V době, kdy se zvukové možností hudby rozpínají jak vesmír a justiční mafie, je tenhle do tmavých hadrů oblečený a od učňů ostříhaný kvartet výjimečný v minimalismu. V práci s prázdnotou, která tu kupodivu nezeje jako mezera, ale je díky zmíněnému ďábelskému citu pro atmosféru naplněná nejčernější tmou.

Foto: Aktuálně.cz

Vlastně ten cit pro málo a výdrž nechat ve své jinak klasické instrumentaci naplno zaznít ticho je něco, co naučili od svých stále zmiňovaných r'n'b vzorů.  Jinak byste vůbec neřekli, že tahle parta devatenáctiletých usoplenců byla vždycky zažraná do Missy Elliott, Timbalanda nebo zpěvačky Aaliyah.

„Důvod, proč zníme tak jednoduše, je, že jsme chtěli všechno, co nahrajem, být schopní zahrát i naživo," přizná se k limitům kapely šéf beatů a samplů Jamie Smith. A i když se tu The xx přiznávají ke slabosti a zní to, jako když vám v obchodě řeknou: „Nemáme", vědomí vlastních omezení představuje jejich výhru.

Protože tu nejde ani o um, ani hity, ale čistě jen a jen o ten svíravý pocit rozchodů a neporozumění. Jako když posloucháte ten cizí pár ve vlakovém kupé: každý si mele svou, žádný moudra k tesání a nezpochybnitelný pravdy, jenom momentálně vyřčený city a obavy. Proto si neodsednete, chuť slyšet všechno až do konce zvítězí nad slušností.

The xx: xx, CD, 39 minut, vydala firma Young Turks, 2009.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 25 minutami

Podezřelého z napadení seniorky v metru poslal soud do vazby, hrozí mu dva roky vězení

Pražská policie muže podezřelého z útoku na seniorku v metru obvinila z trestných činů výtržnictví a ublížení na zdraví. Soud ho poslal do vazby. Hrozí mu až dva roky vězení. Řekl to v pátek mluvčí pražské policie Richard Hrdina. Na webu znovu požádal o to, aby se policii ozvali svědci napadení. Pachatel minulý týden zaútočil na Proseku na devadesátiletou ženu, která špatně vidí a pohybuje se o holi. Bil ji do obličeje, když ho požádala o uvolnění sedadla.

Policie o napadení informovala ve středu. Podezřelého zadržela ve čtvrtek ráno v Praze 5 podle informací od revizora dopravního podniku. Útočníka poznal na videozáznamu, který policie zveřejnila.

Seniorka si chtěla minulý týden ve středu v soupravě metra ve stanici Prosek sednout na sedadlo, na kterém muž ležel a celé ho zabíral. Když ji napadl, zastali se jí další cestující. Útočníka se jim sice zadržet nepodařilo, kamera ve stanici ale zachytila jeho tvář. Ženu kvůli zranění v obličeji ošetřili zdravotničtí záchranáři. Útočník jí také poškodil brýle, škoda je více než 3000 korun.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Dirigent Rattle, manžel Kožené, po brexitu zažádal o německé občanství

Slavný britský dirigent sir Simon Rattle zažádal o německé občanství. Pětašedesátiletý liverpoolský rodák a manžel české mezzosopranistky Magdaleny Kožené tak učinil v reakci na brexit. "Stejně jako pro mnohé to také pro mě bude nezbytné," vysvětluje Rattle, jenž před pandemií běžně hostoval u předních evropských orchestrů.

Tento týden překvapil svět klasické hudby, když oznámil, že roku 2023 skončí ve vedení London Symphony Orchestra. Od stejného roku Rattle povede Bavorský symfonický rozhlasový orchestr sídlící v Mnichově. Rozhodl se tak především proto, aby mohl být nablízku Kožené a jejich třem dětem, se kterými žijí v Berlíně. Faktorem byl ale také brexit.

"Fakt, že muzikanti a obecně umělci náhle musí žádat o víza pro cestu do Evropy, rozhodně není tím slibovaným přínosem brexitu," zdůrazňuje Rattle. Podle agentury Reuters neskrývá rozhořčení a lituje, jak neblaze odchod Velké Británie z Evropské unie poznamená nejmladší generaci anglických hudebníků, kteří byli zvyklí na starém kontinentu studovat a vystupovat bez byrokratických překážek.

Zdroj: Reuters
Další zprávy