The National dostanou Colours do melancholické nálady

ČTK Kultura ČTK, Kultura
5. 2. 2014 13:25
Hvězdami festivalu Colours of Ostrava bude kapela The National. Fanoušky získala po celém světě díky melodické, melancholické až niterné hudbě, které dominuje baryton zpěváka Matta Berningera.
Poslechněte si nový song The National I Need My Girl. | Video: Youtube

Ostrava - Jednou z hvězd letošního festivalu Colours of Ostrava bude americká indie-rocková kapela The National. Zahraje písně z loňského úspěšného alba Trouble Will Find Me i starší známé skladby.

Skupina The National vznikla v roce 1999 v Cincinnati v americkém státě Ohio. Od té doby se vypracovala v jednu z největších koncertních kapel současnosti a posbírala řadu nominací na hudební ceny Grammy či Brit Awards. Fanoušky získala po celém světě díky melodické, melancholické až niterné hudbě, které dominuje baryton zpěváka Matta Berningera.

Skupina se proslavila mimo jiné skladbou Fake Empire, kterou ve svém volebním spotu použil americký prezident Barack Obama. Letos bude mimo jiné jednou z hvězd obřího festivalu Primavera Sound v Barceloně. V Česku The National poprvé vystoupili v srpnu 2011 v Praze.

Poslechněte si celý koncert The National z loňského festivalu Hurricane.
Poslechněte si celý koncert The National z loňského festivalu Hurricane. | Video: Youtube

Sestavu skupiny tvoří kromě zpěváka Berningera dva bratrské páry: Aaron (kytara, baskytara, klavír) a Bryce Dessnerovi (kytara) a Scott (baskytara, kytara) a Bryan Devendorfovi (bicí). Přestože The National tvoří autorský kolektiv, za většinové autory jsou považováni Berninger a bratři Dessnerové. Už 14 let členové skupiny žijí a tvoří v newyorském Brooklynu.

Pořadatelé Colours oznámili také jména dalších účinkujících. Na festivalu, který se uskuteční od 17. do 20. července v Dolních Vítkovicích v Ostravě, vystoupí například britská nu-jazzová kapela Hidden Orchestra. Návštěvníci uvidí a uslyší také projekt Ve Zou Via spojující trojici neapolských žen s akordeonem a tamburínami Assurd, argentinskou zpěvačku Enzu Pagliaru a afrofunkovou formaci Jupiter & Okwess International z konžské Kinshasy.

Multižánrový festival Colours of Ostrava během čtyř dnů kromě koncertů předních zahraničních i domácích kapel nabídne také divadelní představení, workshopy, filmy a další aktivity. Mezi hlavní hvězdy budou patřit zpěvák Led Zeppelin Robert Plant s kapelou Sensational Space Shifters, francouzská zpěvačka Zaz nebo američtí MGMT.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy