The National dostanou Colours do melancholické nálady

ČTK Kultura ČTK, Kultura
5. 2. 2014 13:25
Hvězdami festivalu Colours of Ostrava bude kapela The National. Fanoušky získala po celém světě díky melodické, melancholické až niterné hudbě, které dominuje baryton zpěváka Matta Berningera.
Poslechněte si nový song The National I Need My Girl. | Video: Youtube

Ostrava - Jednou z hvězd letošního festivalu Colours of Ostrava bude americká indie-rocková kapela The National. Zahraje písně z loňského úspěšného alba Trouble Will Find Me i starší známé skladby.

Skupina The National vznikla v roce 1999 v Cincinnati v americkém státě Ohio. Od té doby se vypracovala v jednu z největších koncertních kapel současnosti a posbírala řadu nominací na hudební ceny Grammy či Brit Awards. Fanoušky získala po celém světě díky melodické, melancholické až niterné hudbě, které dominuje baryton zpěváka Matta Berningera.

Skupina se proslavila mimo jiné skladbou Fake Empire, kterou ve svém volebním spotu použil americký prezident Barack Obama. Letos bude mimo jiné jednou z hvězd obřího festivalu Primavera Sound v Barceloně. V Česku The National poprvé vystoupili v srpnu 2011 v Praze.

Poslechněte si celý koncert The National z loňského festivalu Hurricane.
Poslechněte si celý koncert The National z loňského festivalu Hurricane. | Video: Youtube

Sestavu skupiny tvoří kromě zpěváka Berningera dva bratrské páry: Aaron (kytara, baskytara, klavír) a Bryce Dessnerovi (kytara) a Scott (baskytara, kytara) a Bryan Devendorfovi (bicí). Přestože The National tvoří autorský kolektiv, za většinové autory jsou považováni Berninger a bratři Dessnerové. Už 14 let členové skupiny žijí a tvoří v newyorském Brooklynu.

Pořadatelé Colours oznámili také jména dalších účinkujících. Na festivalu, který se uskuteční od 17. do 20. července v Dolních Vítkovicích v Ostravě, vystoupí například britská nu-jazzová kapela Hidden Orchestra. Návštěvníci uvidí a uslyší také projekt Ve Zou Via spojující trojici neapolských žen s akordeonem a tamburínami Assurd, argentinskou zpěvačku Enzu Pagliaru a afrofunkovou formaci Jupiter & Okwess International z konžské Kinshasy.

Multižánrový festival Colours of Ostrava během čtyř dnů kromě koncertů předních zahraničních i domácích kapel nabídne také divadelní představení, workshopy, filmy a další aktivity. Mezi hlavní hvězdy budou patřit zpěvák Led Zeppelin Robert Plant s kapelou Sensational Space Shifters, francouzská zpěvačka Zaz nebo američtí MGMT.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 4 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy