The National dostanou Colours do melancholické nálady

Hvězdami festivalu Colours of Ostrava bude kapela The National. Fanoušky získala po celém světě díky melodické, melancholické až niterné hudbě, které dominuje baryton zpěváka Matta Berningera.
Poslechněte si nový song The National I Need My Girl. | Video: Youtube

Ostrava - Jednou z hvězd letošního festivalu Colours of Ostrava bude americká indie-rocková kapela The National. Zahraje písně z loňského úspěšného alba Trouble Will Find Me i starší známé skladby.

Skupina The National vznikla v roce 1999 v Cincinnati v americkém státě Ohio. Od té doby se vypracovala v jednu z největších koncertních kapel současnosti a posbírala řadu nominací na hudební ceny Grammy či Brit Awards. Fanoušky získala po celém světě díky melodické, melancholické až niterné hudbě, které dominuje baryton zpěváka Matta Berningera.

Skupina se proslavila mimo jiné skladbou Fake Empire, kterou ve svém volebním spotu použil americký prezident Barack Obama. Letos bude mimo jiné jednou z hvězd obřího festivalu Primavera Sound v Barceloně. V Česku The National poprvé vystoupili v srpnu 2011 v Praze.

Poslechněte si celý koncert The National z loňského festivalu Hurricane.
Poslechněte si celý koncert The National z loňského festivalu Hurricane. | Video: Youtube

Sestavu skupiny tvoří kromě zpěváka Berningera dva bratrské páry: Aaron (kytara, baskytara, klavír) a Bryce Dessnerovi (kytara) a Scott (baskytara, kytara) a Bryan Devendorfovi (bicí). Přestože The National tvoří autorský kolektiv, za většinové autory jsou považováni Berninger a bratři Dessnerové. Už 14 let členové skupiny žijí a tvoří v newyorském Brooklynu.

Pořadatelé Colours oznámili také jména dalších účinkujících. Na festivalu, který se uskuteční od 17. do 20. července v Dolních Vítkovicích v Ostravě, vystoupí například britská nu-jazzová kapela Hidden Orchestra. Návštěvníci uvidí a uslyší také projekt Ve Zou Via spojující trojici neapolských žen s akordeonem a tamburínami Assurd, argentinskou zpěvačku Enzu Pagliaru a afrofunkovou formaci Jupiter & Okwess International z konžské Kinshasy.

Multižánrový festival Colours of Ostrava během čtyř dnů kromě koncertů předních zahraničních i domácích kapel nabídne také divadelní představení, workshopy, filmy a další aktivity. Mezi hlavní hvězdy budou patřit zpěvák Led Zeppelin Robert Plant s kapelou Sensational Space Shifters, francouzská zpěvačka Zaz nebo američtí MGMT.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Americká vláda po smrti dvou černochů zahájila vyšetřování policejní praxe v Minneapolisu

Americký ministr spravedlnosti Merrick Garland oznámil plán rozsáhlého vyšetřování policejní praxe v Minneapolisu, které prověří přístup k používání síly či možné problémy s diskriminací. Krok přichází souběžně s procesem s nyní již bývalým členem policejního sboru, jehož čeká trest za smrt černocha George Floyda, a po nepokojích vyvolaných policejním novým zásahem, který rovněž skončil smrtí muže tmavé pleti. Garland dal už dříve najevo, že boj proti nepřiměřeným zásahům strážců zákona považuje za jednu z priorit.

K situaci v Minneapolisu přitáhlo pozornost počínání policisty Dereka Chauvina, který byl loni v květnu natočen, jak několik minut klečí na krku Floyda, zatímco 46letý černoch si stěžuje na problémy s dýcháním a nakonec přestává jevit známky života. Případ vyvolal masivní protesty a Chauvin byl toto úterý shledán vinným z vraždy druhého stupně i zabití, což podle médií přineslo mnohým Američanům úlevu. O výši trestu se rozhodne za osm týdnů.

Městem během procesu s Chauvinem otřásl další kontroverzní zákrok proti černochovi, když policistka zastřelila 20letého Daunteho Wrighta, který nespolupracoval při zatýkání. Na počátku incidentu byla kontrola kvůli údajně neplatné registrační známce na automobilu. Následné několikadenní protesty u policejní centrály na předměstí Brooklyn Center pak provázely zprávy o tvrdém postupu policie proti novinářům.

Ministerstvo spravedlnosti už vyšetřuje, zda policisté zapojení do zásahu proti Floydovi neporušili jeho občanská práva. Nově ohlášené vyšetřování však podle informací agentury AP má mít mnohem širší dopad. Zaměří se na celou policii a může vyústit v zásadní změny policejní praxe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy