The Killers změnili Berlín na Samovo město

Jan Šprincl
17. 3. 2007 14:00
Berlín - Nejlepší britská kytarovka z Las Vegas představila v německé metropoli písně z posledního alba Sam´s Town.
The Killers
The Killers | Foto: Reuters

Bylo to až na starém kontinentě, kde američtí The Killers se svým kytarovým rockem smíchaným s novou vlnou prorazili: v době úspěchů Muse, Placebo nebo The Kooks to má svoji logiku.

Brandon Flowers, zpěvák The Killers, tvrdí, že jeho hudební satori proběhlo na koncertě The Oasis a od té chvíle si šel za svým. Než jeho kapela došla slávy, trvalo to dva roky, ale nakonec s The Killers podepsal malý anglický label Lizard King a debut Hot Fuss se dočkal milionových prodejů.

Foto: Universal Music

Srdce Britů si The Killers úplně získali předloni na festivalu v Glastonbury: nemocná Kylie Minogue odřekla vystoupení a Flowersova parta narychlo na sebe vzala roli headlinerů. To všechno společně s novinkou Sam´s Town bylo důvodem, proč byli The Killers na letošních Brit Awards vyhlášení nejmilovanější zahraniční kapelou s albem roku.

Zatímco Grammy jim odolávají, v Evropě se o The Killers s nadsázkou mluví jako o nejlepší britské skupině, která není z Británie. Obdiv pro zvuk elektrické kytary je ale stejný všude na světě, proto Evropané přijali The Killers za své a melodické písně lasvegaského kvarteta se jim dostaly pod kůži. 

Publikum na vystoupení v berlínské Areně toho bylo důkazem. Hala ve čtvrti Treptow ze všeho nejvíc připomíná opuštěnou továrnu, ale se třemi velkými bary a vyvýšenými místy ke stání taky velký rockový klub.

Foto: Universal Music

The Killers se v takovém prostředí cítili dobře. Stominutový koncert se obešel bez velkých efektů, atmosféru navozoval bohatý světelný park, pár kilo barevných papírových flitrů padajících ze stropu a hlavně energie hudebníků na pódiu a jejich šestnáct písní.

Začátek vystoupení se shodoval s prvními stopami desky Sam´s Town stejnojmenný elektronický hit vystřídala Enterlude, kterou kapela uvítala diváky pod pódiem, pak přišla When You Were Young, singl z alba vydaného loni v říjnu. Ruce německy i anglicky mluvících fanoušků byly rychle nad hlavami a aplaudovaly hlavně excentrickému výkonu pětadvacetiletého Flowerse.

Zpěvák naplňoval pověst Bruce Springsteena transformovaného do kapely Duran Duran, jak zní jeden z bonmotů západních médií - chvílemi s mikrofonem frázoval do prvních řad, jindy se doprovázel na klávesy a splynul s kapelou.

Foto: Universal Music

S publikem jinak nekomunikoval; mezi písněmi si stejně jako kytarista Dave Keuning, basista Mark Stoermer a bubeník Ronnie Vannucci dával tichou pauzu. Koncertu tak po každé písni spadla energie a s novou skladbou ji všichni v sále museli znovu hledat.

Nejlepší k tomu byly skladby z Hot Fuss jako rychlá Somebody Told Me, vzpomínkově milostná Smile Like You Mean It, Jenny Was a Friend of Mine s kriminální zápletkou, Indie Rock & Roll jako vyznání moderní hudbě a před přídavkem ještě Mr. Brightside. Kapela se nechala vytleskat na čtyři písně a celá hala se přidala k textu pochodové All These Things That I've Done se slovy "I got soul, but I'm not a soldier".

The Killers se stejně jako na albu Sam´s Town stylově rozloučili zvoláním "we hope you enjoyed your stay it´s good to have you with us, even if it's just for the day".

Nezdálo se, že by byl někdo jiného názoru.

The Killers: Sam´s Town Tour 2007. Arena, Berlin, 10. března 2007.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Skokani Kožíšek i Sakala postoupili v Klingenthalu z kvalifikace

Oba čeští skokani na lyžích Čestmír Kožíšek i Filip Sakala postoupili do nedělního závodu Světového poháru v Klingenthalu. Kožíšek skočil v kvalifikaci 123 metrů a obsadil 35. místo, Sakalův skok byl o šest metrů kratší a český reprezentant skončil pětačtyřicátý, o jedinou pozici za lídrem SP Danielem-Andrém Tandem z Norska. Zvítězil Rakušan Stefan Kraft.

před 39 minutami

Výbor americké Sněmovny reprezentantů doporučil ústavní žalobu na Trumpa

Právní výbor Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu doporučil sněmovnímu plénu schválit ústavní žalobu na prezidenta Donalda Trumpa. Výbor, který ovládají opoziční demokraté, shledal šéfa Bílého domu vinným z obstrukcí vůči Kongresu a ze zneužití moci ve snaze přinutit cizí mocnost ke vměšování do amerických prezidentských voleb.

Plénum Sněmovny reprezentantů by mělo o impeachmentu hlasovat příští týden. V lednu definitivně rozhodne Senát, který ale ovládají Trumpovi republikáni. Prezident jakékoli obvinění popírá a tvrdí, že žaloba je politické divadlo a hon na čarodějnice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy