Kanada pláče. Oblíbený zpěvák uspořádal předsmrtné turné, umírá na rakovinu

ČTK ČTK
21. 8. 2016 14:13
Celonárodní záležitostí, která dojala snad všechny obyvatele země javorového listu, se stal sobotní koncert kanadské bluesrockové skupiny Tragically Hip. Vystoupení uzavíralo rozlučkové turné kapely, jejíž dvaapadesátiletý frontman Gordon Downie umírá na rakovinu. Lékaři mu v prosinci našli agresivní mozkový nádor.
Populární kanadský zpěvák Gordon Downie
Populární kanadský zpěvák Gordon Downie | Foto: Reuters

Přímý přenos závěrečného koncertu turné kanadské bluesrockové skupiny Tragically Hip sledovali Kanaďanéna velkoplošných obrazovkách a v televizích v barech a restauracích po celé zemi. Mnozí z nich se neubránili slzám.

Koncert nezačal žádným ze songů skupiny. Fanoušci mávající vlajkami ho spontánně zahájili zpěvem státní hymny. A jak napsala agentura AP, situace na koncertě, který se vyprodal během několika minut, byla jak slavnostní, tak smutná.

Band Tragically Hip vznikl v 80. letech jako typická středoškolská skupina. Jeho písně pojednávají o hokeji, malých městech a kanadské literatuře, a navzdory tomu, že se příliš neproslavily za hranicemi, staly se součástí kanadské národní identity.

Zpěváku Gordonovi Downiemu se od médií dostalo přízviska "národní básník". V prosinci ale Downiemu diagnostikovali lékaři glioblastom, nejagresivnější z mozkových nádorů, a nynějším turné se Downie loučil, ačkoli to skupina nikdy veřejně neřekla.

"Budete navždy v našich srdcích a na našich playlistech," tweetoval po vystoupení kanadský premiér Justin Trudeau, který koncert v Kingstonu navštívil.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Milwaukee v NBA zdolalo Memphis košem dvě sekundy před koncem

Basketbalisté Milwaukee porazili ve čtvrtečním utkání NBA Memphis 112:111 košem Jrue Holidaye dvě sekundy před koncem. Hvězdou zápasu byl ale Janis Adetokunbo, který zaznamenal 26 bodů a 11 doskoků a jen dvě asistence jej dělily od zisku triple doublu. Třetí tým Východní konference se v posledním hracím dnu před přestávkou pro Utkání hvězd vrátil na vítěznou vlnu, z které ho minule po pěti výhrách srazil Denver. Nezabránilo tomu ani 35 bodů Ja Moranta.

Výsledky NBA:

Boston - Toronto 132:125, Indiana - Denver 103:113, Memphis - Milwaukee 111:112, New Orleans - Miami 93:103, New York - Detroit 114:104, Phoenix - Golden State 120:98, Portland - Sacramento 123:119, San Antonio - Oklahoma City 102:107, Washington - LA Clippers 119:117.

před 5 minutami

Čína stanovila cíl letošního růstu HDP na více než šest procent

Čína stanovila na letošní rok cíl růstu ekonomiky na více než šest procent. Ve zprávě pro Všečínské shromáždění lidových zástupců to v pátek uvedl premiér Li Kche-čchiang. Představil rovněž plány na investice do technologií. Čína loni cíl růstu kvůli pandemii poprvé od roku 2002 nezveřejnila. Hrubý domácí produkt (HDP) země nakonec zvýšila o 2,3 procenta, což bylo nejméně za 44 let. Čína však byla jedinou velkou ekonomikou, které se podařilo vykázat růst.

"Jako obecný cíl na letošní rok bylo tempo růstu Číny stanoveno na více než šest procent," uvedl premiér podle agentury Reuters. "Při stanovení tohoto cíle jsme vzali v úvahu oživení ekonomické aktivity."

Letošní cíl je však výrazně pod odhady analytiků. Ti čekají, že růst může letos překonat osm procent. Analytici se domnívají, že nižší cíl dává plánovací komisi více prostoru pro prosazení reforem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy