Těším se na nový hudební svět. Dusilová vystoupí s čerstvě založenou kapelou

ČTK ČTK
4. 12. 2022 7:04
Zpěvačka a skladatelka Lenka Dusilová na čtvrtečním koncertu v pražském Paláci Akropolis představí svou novou kapelu. Speciálně pro tento večer pozvala takzvanou videomakerku Lindu Arbanovou, jejíž vizuály vystoupení doprovodí. Jako host zahraje trumpetista Oskar Török.
Lenka Dusilová se svou novou kapelou.
Lenka Dusilová se svou novou kapelou. | Foto: Alena Vasylenko

Na programu budou písně z úspěšného předloňského alba Řeka i starší skladby, které Dusilová dlouho nehrála.

"Lenka Dusilová má teď takový koncept, že chce oddělit svou sólovou alternativní tvorbu na jedné straně a nový projekt Lenka Dusilová Band, se kterým se vrací zase k přímočařejším písničkám," vysvětluje za pořadatele Roman Helcl. "Hodlá s ním oprášit i svoje starší hity, a hlavně točit nové věci v tomto duchu," dodává.

V nové kapele Dusilové hrají kytarista Igor Ochepovský, klávesista Jan Aleš, basista Ondřej Hauser a bubeník Michal Daněk. "Brilantní hudebníci, kteří jsou o generaci mladší než já, velmi dobře vnímají současnou scénu, reflektují moderní aranžmá i zvuk," popisuje Dusilová.

Podle ní spoluhráči dodávají svěží energii výběru skladeb z jejího dosavadního repertoáru. "Díky schopnostem a chemii této kapely se mi otevírají nové možnosti a nápady. Těším se na nový hudební svět přímočařejšího zvuku a skladeb, který mě aktuálně láká," vzkazuje Dusilová.

Ta na loňských hudebních cenách Anděl proměnila s deskou Řeka tři ze čtyř nominací včetně té za album roku. "Dusilová zůstává zjevením české populární hudby. Dávno už nejen hlasem a výrazem, ale hlavně sympatickou uměleckou bezohledností, se kterou sobě i posluchačům odemyká světy nekonečné svobody. Proplouvat jimi je katarzní zážitek," napsalo o nahrávce Aktuálně.cz.

"Děkuju za ocenění, tahle píseň je hodně hluboký ponor do minulosti mé rodiny a hodně to pro mě znamená," řekla Dusilová, když přebírala sošku pro skladbu roku za song Vlákna.

Šestačtyřicetiletá Dusilová patří k nejvýraznějším osobnostem české populární a alternativní hudby. Vystupovala se skupinou Sluníčko, v letech 1994 až 1997 zpívala s kapelami Lucie a Pusa a roku 2003 spolupracovala s Čechomorem na albu Proměny.

V roce 2007 absolvovala turné po USA, kde si zahrála také s hvězdou moderního country Emmylou Harris. Na české scéně doprovázela hudebníky z jazzového Vertigo Quintetu nebo skupinu Eternal Seekers klavíristky Beaty Hlavenkové.

V titulní skladbě alba Řeka zpívá Lenka Dusilová, že „zlý můry odletí jak dým nad továrnou“. | Video: Animal Music
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Kvůli dvěma bombám z války v německém Göttingenu evakuovali 8500 lidí

V německém Göttingenu dnes pyrotechnici kontrolovaně odpálili dvě nalezené bomby z druhé světové války. Informovala o tom agentura DPA. Policie kvůli chystané detonaci vyklidila okruh ve vzdálenosti jednoho kilometru od místa nálezu, evakuovat se tak muselo 8500 lidí. Zastaven byl provoz i na tamním hlavním vlakovém nádraží.

V dolnosaském Göttingenu se poblíž nádraží našly dvě nevybuchlé americké bomby, pyrotechnici je úspěšně zneškodnili dnes večer. Hlasitá exploze byla slyšet velmi daleko, vidět bylo i dým. Na evakuaci dohlíželo na 600 policistů.

Nálezy nevybuchlé válečné munice a bomb jsou v Německu stále poměrně časté. Loni v říjnu muselo být kvůli objevu letecké pumy v Drážďanech evakuováno 3000 lidí, kvůli půltunové pumě nalezené ve Frankfurtu nad Mohanem v květnu 2021 muselo narychlo opustit domovy dokonce 25 tisíc obyvatel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy