Festival Let It Roll vyhrál prestižní britskou anketu

ČTK ČTK
8. 12. 2014 12:30
Fanoušci zvolili v anketě Drum&Bass Arena Awards nejlepším tanečním festivalem roku 2014 benešovský Let It Roll.
Let It Roll.
Let It Roll. | Foto: archiv Let it Roll

Praha - Britská anketa Drum&Bass Arena Awards mapující dění na světové scéně taneční hudby ocenila český Let It Roll jako nejlepší festival za rok 2014.

Do hlasování v britské anketě Drum&Bass Arena Awards se každoročně zapojují desítky tisíc hudebních fanoušků a odborná veřejnost po celém světě. Festival konaný ve středočeském Benešově skončil loni ve stejné anketě třetí.

"Prožíváme nejkrásnější sen. Je to pro nás stále neuvěřitelné, že hudební festival v naší malé republice, ve svém žánru porazí ty největší světové festivaly jako Glastonbury, Outlook a další. Je to pro nás obrovská motivace do dalších let," uvedl ředitel Let It Roll Zdeněk Souček.

Festival se koná pravidelně v polovině léta. Letošní sedmý ročník v Benešově navštívilo přes 15 tisíc návštěvníků denně. Další ročník se uskuteční 31. července až 1. srpna 2015. Ještě předtím se 27. února v Praze uskuteční zimní obdoba festivalu.

Sedmý ročník Let It Roll měl rekordní rozpočet 20 milionů korun. Pořadatelé pořídili dekorace, které připomínaly robotické město. Stavba pódia trvala dva týdny a náklady činily přibližně pět milionů korun. Areál se skládal z pěti městských částí - přístavu, továrny, podzemí, blázince a hlavního náměstí. Na osmi pódiích se představili zástupci světové a české scény elektronické hudby, zaměřující se na hudební styly drumandbass, dubstep, electro a další, které se začaly rozvíjet v 90. letech minulého století v Anglii.

Loňský ročník provázely stížnosti na hluk a hygienici kvůli tomu organizátorům udělili pokutu. Nakonec se ale zastupitelé rozhodli, že město pořádání festivalu opět umožní. Organizátoři zaplatili nájemné 250 tisíc korun za pronájem pozemků v kasárnách a zavázali se odvést městu pět procent z každé prodané vstupenky.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy