Sziget zase pořádá koncerty, svatby i rozvody

tur
12. 8. 2008 13:00
Na ostrově v Budapešti začíná největší festival Evropy
Foto: Reuters

Budapešť - Coby resumé koncertního a festivalového dění ve střední Evropě působí program obřího festivalu Sziget, který začíná v úterý v Budapěšti.

To znamená, že pokud jste v poslední době obráželi hudební štace v přilehlém okolí, většinu headlinerů jste už viděli, a pokud ne, získáte šikovnou možnost shlédnout je všechny pěkně pohromadě a bez nutného zla stále se opakujících českých jmen.

Na rozdíl od standardních festivalů, které koncentrují program do jediného víkendu, ostrov Óbudai uprostřed maďarské metropole bude hostit návštěvníky od úterního zahřívacího večera až do neděle. Ale i tak se jedná o zkrácení z obvyklých 7 plus 1 dní na 5 plus 1, především z důvodů klidnějšího spánku pro residenty. Ten má na triku i to, že letos se bude na metalové stagi hrát jen do jedenácti.

Kaiser Chiefs na festivalu Rock for People v Hradci Králové.
Kaiser Chiefs na festivalu Rock for People v Hradci Králové. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Loni se na Óbudai v průběhu konání vystřídalo hodně přes 300 tisíc návštěvníků, což už je slušné krajské město, a proto nepřekvapí, že se pořadatelé vyzbrojili i takovými službami, jako je pošta (kvůli odesílání krásných pozdravů) nebo fotolab (pro okamžitě vyvolané a nazvětšované vzpomínky). K tomu připočtěte kavárny, muzea, galerie, svatební i rozvodové stany - a není důvod se nikam stěhovat.

Festival - který se vlastně v překladu jmenuje "ostrov" - zahájí v úterý večer Iron Maiden. Z dalších jmen, která v rámci individuálních koncertů nebo festivalových vystoupení protnuly nebo ještě zasáhnou Českou republiku, se tu objeví den po úterní Praze Alanis Morissette, dále Serj Tankian, Róisín Murphy, R.E.M., Die Ärzte, Flogging Molly či Kaiser Chiefs, kteří bojovali s bouří na letošním Rock for People.

V ten samý den jako Kaiser Chiefs na hlavním pódiu - tedy 14. srpna - vystoupí na vedlejší stagi A 38 s kapacitou 5 tisíc lidi čeští Sunshine.

Kromě klasických vyjmenovaných jistot doplní harmonogram i svěžejší jména jako nováčci britské kytarové scény The Wombats nebo The Cribs. Za jistojistý tahák, který nejlépe reflektuje aktuální dění na indie scéně, se zase dá považovat ojedinělé vystoupení brooklynského eklektického dua MGMT. 

Foto: Reuters

Jestli se Pete Doherty udrží na nohách, se dá otestovat při koncertu Babyshambles. Důstojné finále Szigetu obstarají The Killers, kteří právě dodělávají své třetí album, jehož zatím neoficiální titul zní Day and Age.

Tradice festivalu sahá do roku 1993, kdy se pod názvem Diáksziget (Ostrov studentů) pořádal pouze za účasti maďarských kapel. V průběhu let přerostl v nejnavštěvovanější hudební festival na starém kontinentu. Návštěvnost kulminovala v roce 2005, kdy program přitáhl 385 tisíc návštěvníků.

Kompletní program najdete ZDE

 

Právě se děje

před 18 minutami

Komise potvrdila, že bývalý šéf slovenské policie spáchal sebevraždu

Komise zřízená slovenskou ministryní spravedlnosti potvrdila, že vazebně stíhaný bývalý šéf slovenské policie Milan Lučanský zemřel na konci loňského roku po pokusu sebevraždu. Novinářům to řekl Tomáš Čitbaj, šéf komise, jejímiž členy byli i zástupci opozice či někdejší česká veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Lučanský byl ve vazbě kvůli obvinění z korupce.

"Komise nezjistila skutečnosti, které by zpochybnily informaci, že příčinou smrti bylo sebepoškození pana Lučanského, tedy pokus o sebevraždu," uvedl Čitbaj. Dodal, že tento závěr podpořilo při hlasování 14 členů komise, dva opoziční poslanci byli proti a jeden zákonodárce nehlasoval.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

V nominaci osmnáctky jsou Jiříček a Svozil, do USA poletí i dva náhradníci

Celkem 27 hokejistů je v nominaci reprezentační osmnáctky na mistrovství světa, které uspořádají od 26. dubna do 6. května americká města Frisco a Plano. Ve výběru kouče Jakuba Petra jsou tři brankáři, osm obránců a 16 útočníků, nechybí zadáci David Jiříček se Stanislavem Svozilem či kvarteto krajánků z Finska a Švýcarska. Trenéři berou do zámoří i s ohledem na zdravotní rizika dva hráče navíc jako náhradníky.

Širší nominace českých hokejistů na MS hráčů do 18 let v USA:

Brankáři: Patrik Hamrla (Karlovy Vary), Tomáš Suchánek (Třinec), Oliver Šatný (Mladá Boleslav),

obránci: David Jiříček (Plzeň), David Moravec (Mladá Boleslav), Matěj Pinkas (Hradec Králové), Stanislav Svozil (Brno), Jakub Šedivý (Liberec), David Špaček (Litoměřice), Jiří Ticháček (Kladno), Tomáš Hamara (Tappara Tampere/Fin.),

útočníci: Petr Moravec, Lukáš Pajer, David Skuhrovec, Matyáš Šapovaliv (všichni Litoměřice), Jiří Kulich, Dominik Rymon (oba Karlovy Vary), Jakub Altrichter (Šumperk), Jakub Brabenec (Brno), Marcel Marcel (Plzeň), Matouš Menšík (Jihlava), Martin Ryšavý (Vítkovice), Šimon Slavíček (Slavia Praha), Gabriel Szturc (Mladá Boleslav), Jaroslav Chmelař (Jokerit Helsinky/Fin.), Jakub Kos (Ilves Tampere/Fin.), Šimon Marha (Ambri-Piotta/Švýc.).

před 58 minutami

Koncert Stinga ve Slavkově byl potřetí odložen

Pořadatelé museli už potřetí odložit koncert britského hudebníka Stinga ve Slavkově u Brna, znovu o rok. Nový termín je 31. července 2022, dosud se počítalo s letošním 25. červencem. Důvodem pro odklad je stejně jako loni pandemie koronaviru. Vstupenky zůstávají v platnosti, oznámila agentura Live Nation.

Mnohonásobný držitel ceny Grammy měl v zámecké zahradě zahrát už předloni. Na poslední chvíli koncert zrušil ze zdravotních důvodů. Kvůli pandemii nového typu koronaviru pak nevyšlo ani loňské vystoupení a fanoušci Stinga budou zklamaní také letos.

Slavkovská zámecká zahrada měla být jednou ze zastávek prodlouženého turné s programem My Songs. Jako předkapela měli vystoupit Vojtěch Dyk s B-Side Bandem a Lenka Nová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy