Na Strunách podzimu vystoupí Charles Lloyd, Laura Mvula nebo průkopníci hiphopu

ČTK Kultura ČTK, Kultura
23. 5. 2019 16:09
Festival Struny podzimu letos opět uvede klasickou hudbu, jazz, elektroniku i moderní hiphop. Představí anglickou zpěvačku Lauru Mvulu nebo českého saxofonistu Luboše Soukupa spolu s kytaristou Lionelem Louekem. Po 23 letech se na festival vrátí violoncellista Jiří Bárta.
Laura Mvula festival zahájí 15. října ve Foru Karlín.
Laura Mvula festival zahájí 15. října ve Foru Karlín. | Foto: Struny podzimu

Ze světa hiphopu přijedou průkopníci žánru, skupina De La Soul. Letošní 23. ročník festivalu se uskuteční mezi 15. říjnem a 13. listopadem v různých pražských sálech.

"Festival zahájí a poprvé na něm vystoupí britská zpěvačka Laura Mvula, která se umí dobře pohybovat ve vážné i populární hudbě," popisuje prezident Strun podzimu Marek Vrabec. Mvula už byla předloni hostem Colours of Ostrava, kvůli dešti však vystoupila krátce.

Letos Mvula zahájí Struny podzimu 15. října ve Foru Karlín, kde ji doprovodí Epoque Orchestra pod taktovkou dirigenta a aranžéra Troye Millera. Pod jeho vedením Mvula památně vystoupila s Londýnským symfonickým orchestrem v sále Barbican Hall.

Následující koncert představí českého jazzového saxofonistu Luboše Soukupa s beninským kytaristou Lionelem Louekem. Soukup je někdejším stipendistou Strun podzimu, vystudoval konzervatoř v Kodani a nyní koncertuje po celé Evropě. S Louekem, jinak členem kapely slavného klavíristy Herbieho Hancocka, už vydal nahrávku jménem Země na české značce Animal Music. Nejen skladby z ní představí 18. října v pražském divadle X10.

Na Strunách podzimu ožije také slavný televizní pořad Recitál Jiří Suchý - Jiří Šlitr. Stane se tak prostřednictvím speciálního koncertu, na němž budou 19. října účinkovat letos sedmaosmdesátiletý Jiří Suchý a orchestr divadla Semafor pod vedením Jiřího Svobody.

"Stejně, musíme si jednou zahrát v Rudolfinu. Tam bejvá vždycky slušně naladěný piano, a potom, to je hlavní, tam choděj fajnový lidi," říkal před desítkami let, v mezihře písně Tři tety, Jiří Šlitr svému kolegovi.

Právě při letošním výročí 50 let Šlitrova úmrtí Struny podzimu v Rudolfinu toto přání naplní. Na vizuální podobě večera budou spolupracovat přední čeští choreografové Michal a Šimon Cabanové.

Jiří Šlitr a Jiří Suchý.
Jiří Šlitr a Jiří Suchý. | Foto: Struny podzimu

Jazzový pianista Fred Hersch, který byl několikrát nominován na Grammy a dlouho pravidelně účinkoval v newyorském klubu Village Vanguard, zahraje 22. října hned dvakrát v Anežském klášteře. Nejdřív vystoupí samostatně, poté v doprovodu tria. "Je to fantastický hudební vypravěč, lyrik, křehký muzikant i člověk, muž se silným osobním příběhem a inspirativní hudebník," popisuje Marek Vrabec.

Dále bude následovat dle newyorských Timesů nejvýznamnější americký kvartet Jack Quartet, který 25. října v La Fabrice uvede kvartety předního řecko-francouzského moderního skladatele Iannise Xenakise.

Na festival se svým kvintetem po osmi letech zamíří i saxofonista Charles Lloyd, který v 60. letech hrával s rockovými kapelami The Doors nebo Beach Boys a dnes patří k nejznámějším žijícím jazzovým muzikantům. V české metropoli naposledy účinkoval před třemi roky jako host putovního Bohemia Jazzfestu.

"V Praze byl poprvé roku 1967, kdy za klavírem seděl Keith Jarrett a za bicími Jack DeJohnette. My jsme potom připravili Lloydův velký návrat roku 2011 v Rudolfinu. Stejně jako tehdy se i dnes Lloyd umí obklopit nejlepšími hudebníky, často o generaci dvě mladšími. Charles Lloyd je bezbřehou studnicí krásných melodií," doplňuje prezident festivalu.

Saxofonista Charles Lloyd.
Saxofonista Charles Lloyd. | Foto: Struny podzimu

Dalším hostem Strun podzimu bude skladatel z newyorské scény Michael Gordon, který osobně představí svá díla v podání newyorského ansámblu Mantra Percussion a Zemlinsky Quarteta. Hypnotizující mantrická hudba rozezní pražské Centrum současného umění DOX, které nedávno zprovoznilo nový sál právě pro koncerty moderní a soudobé vážné hudby.

V betonovém prostoru Divadla X10 se představí violoncellista Jiří Bárta, který hrál už na prvním ročníku festivalu. Letos 8. listopadu Bárta představí šest suit pro sólové violoncello J. S. Bacha. Vloni je natočil na album vydané na značce Animal Music.

Letošní ročník Strun podzimu pak 13. listopadu ve velkém sálu Lucerny uzavře americká hiphopová kapela De La Soul, na jejíž tvorbu měl vliv jazz, soul i funk. Letos slaví 30 let od vydání alba 3 Feet High and Rising. "Ať chcete, nebo ne, toto jsou také legendy. De La Soul pozvedá náš level hiphopové prezentace na docela jinou úroveň," dodává Marek Vrabec.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Česko podepíše smlouvu na nákup dvanácti amerických vrtulníků ještě letos. Vyjdou na 14,5 miliardy korun

Stvrzení kontraktu do konce roku přislíbil ministr obrany Lubomír Metnar (ANO). "Jsme ve fázi finalizace dohody. Pevně věřím, že do konce roku uzavřeme smlouvu se Spojenými státy na nákup vrtulníků. Já se budu velmi těšit na dobu, až ty vrtulníky budou mít označení a znaky Armády České republiky," řekl Metnar.

O nákupu systému H1, který tvoří osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper, ministerstvo obrany rozhodlo v srpnu. V české armádě nahradí bitevní vrtulník Mi-24/35. Metnar řekl, že ho zaujala kompatibilita obou typů helikoptér, které mají 85 procent náhradních dílů společných, a také zbraňové vybavení a univerzálnost systémů.

Náčelník Generálního štábu Armády ČR Aleš Opata dodal, že dosavadní vrtulník Mi-24/35 významně zaostává v oblasti zbraňového vybavení, zbraňových systémů i systému vlastní ochrany. "Je to prostě jiná generace vrtulníků, je to zastaralé, je to něco jako Škoda 120 v porovnání s oktávkou," řekl Opata.

Vrtulníky Bell jsou podle něj velice pohyblivé s velmi významným výkonem motoru. "A hlavně mají to, co nás zajímá - komplexní zbraňový systém pro podporu pozemních sil. Na dnešním bojišti se prostě bez bojových vrtulníků nebo univerzálních neobejdete," řekl Opata.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šalamounovy ostrovy navázaly diplomatické vztahy s Čínou, Tchaj-wan už neuznávají

Šalamounovy ostrovy v sobotu navázaly diplomatické vztahy s Čínou, a to jen několik dní poté, co ukončily vazby s Tchaj-wanem. V pátek vztahy s Tchaj-pejí přerušil i ostrovní stát Kiribati. Ve světě je tak nyní už jen 15 zemí, které Tchaj-wan uznávají - většina z nich je z Jižní Ameriky, karibské oblasti a Tichomoří. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy