Stones v Riu: největší koncert vůbec?

ČTK, Hej
13. 2. 2006 17:00
Rio de Janeiro - Více než milion lidí by měl navštívit koncert Rolling Stones v brazilském Riu.
Mick Jagger
Mick Jagger | Foto: Reuters

Koncert rockových veteránů, kteří na sebe nedávno upoutali pozornost dobrovolnou cenzurou při vystoupení na Super Bowlu, se uskuteční už v sobotu na proslulé pláži Copacabana; měl by se dokonce stát jedním z největších koncertů v dějinách rocku.

Velký zájem diváků lze čekat i díky tomu, že koncert pod širým nebem bude v Riu pro všechny fanoušky zdarma - podobně jako neslavně proslulé vystoupení kapely v kalifornském Altamontu v roce 1969, které vstoupilo do historie spíše násilnostmi. Členové motorkářského gangu Hells Angels se tehdy nechali najmout jako ochranka; diváky tloukli tágy od kulečníku a jednoho maldíka umlátili k smrti.

Obavy panují i z koncertu v Rio de Janeiru. Město je v posledních letech známé násilnostmi a přestřelkami mezi členy drogových gangů z předměstí. Jen během loňského roku bylo ve městě s šesti miliony obyvatel zabito 6600 lidí.

Samotná Copacabana, kde se v 50. letech minulého století zrodila bossa nova, je dnes baštou prostitutek a překupníků drog. Kvůli sobotnímu vystoupení proto má být v pohotovosti až 10 tisíc policistů.

Rolling Stones naposledy vydali album Bigger Bang. Minulý týden za něj skupina získala cenu Grammy.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Bezplatnými menstruačními potřebami pro nízkopříjmové se má zabývat ministryně Schillerová, uvedl Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) přitakal dotazům, zda by v Česku bylo možné zajistit bezplatný přístup k menstruačním pomůckám, jak se k tomu rozhodlo jako první na světě Skotsko. Na twitterovém účtu uvedl, že Skotové tím chtějí zbořit stigma menstruace a bojovat s chudobou. U příjmově nejslabších by to podle Babiše bylo možné i v Česku. Řešení má nalézt ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), uvedl Babiš.

"Skotsko bude jako první země na světě všem ženám hradit menstruační pomůcky. Chtějí zbořit toto stigma a bojovat s chudobou. Novináři se mě ptají, jestli by bylo by něco takového možné i u nás. U příjmově nejslabších určitě. Požádal jsem Alenu Schillerovou, aby našla řešení," uvedl Babiš.

V úterý schválený zákon zavádí ve Skotsku, kde žije přibližně 5,5 milionu lidí, právo na bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším hygienickým potřebám při menstruaci. Dostupné budou mimo jiné ve školách, na univerzitách, na úřadech a v dalších veřejných budovách. Pro návrh se podařilo ve Skotsku přesvědčit všechny strany tamního parlamentu. Některé z nich se přitom zpočátku zdráhaly, protože považovaly odhadované náklady 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč) za příliš vysoké a dost možná i značně podhodnocené.

Zdroj: ČTK
Další zprávy