Stavovské uvede Mozartovu prvotinu

ČTK
29. 1. 2006 12:30
Praha - Ve Stavovském divadle má dnes českou scénickou premiéru zpěvohra Apollo et Hyacinthus, dílo jedenáctiletého Mozarta. Bývá označováno za první z jeho dvaadvaceti oper.
Stavovské divadlo
Stavovské divadlo | Foto: Profimédia

Po pátečním přímém přenosu je to další příspěvek k 250. výročí Mozartova narození a celému mozartovskému roku.

Koprodukční projekt už předpremiérově uvedlo v polovině ledna liberecké Divadlo F. X. Šaldy jako režijní debut barytonisty Oldřicha Kříže, který odtud pochází.

Mytologický příběh zhudebnil Mozart v Salcburku (zřejmě za pomoci otce) jako hudební mezihry pro studentské latinské divadelní představení rozsáhlejší mravoučné hry benediktina Rufina Widla v roce 1767. V Česku byla tato zřídka hraná raná Mozartova skladba - stylově ještě příbuzná starší barokní opeře a formou spíše kantáta - uvedena před lety koncertně.

Z Ovidiových Metamorfóz převzal pro její libreto kněz Widl příběh o lásce boha Apollona k mladíku Hyacinthovi, kterého žárlivý bůh větru smrtelně zraní při závodu v hodu diskem. Apollon pak promění tělo svého přítele ve stejnojmennou vonnou květinu.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Smlouvu o zákazu jaderných zbraní podepsalo potřebných padesát zemí

Smlouvu o nešíření jaderných zbraní (TPNW) už podepsalo 50 zemí. Poté, se k ní v sobotu připojil Honduras, tak dokument může za 90 dní, tedy 22. ledna, vstoupit v platnost, oznámila v noci na neděli OSN. Jaderné mocnosti však dokument odmítají, upozorňuje agentura AP.

Generální tajemník OSN António Guterres řekl, že vstoupením smlouvy v platnost vyvrcholí světové hnutí, které upozorňuje na "katastrofální důsledky jakéhokoli používání jaderných zbraní proti lidem" a že dokument je "holdem přeživším jaderných výbuchů a zkoušek, z nichž mnozí se o tuto smlouvu zasazovali".

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Kvůli údržbě trati nejezdí tramvaje mezi zastávkami Lazarská a Jindřišská

Kvůli údržbě trati nejezdí v neděli tramvaje mezi zastávkami Lazarská a Jindřišská v centru Prahy. Jednosměrná výluka potrvá od 08:00 do 16:00 a týká se linek 3, 5, 6, 9 a 14. Detailní informace zveřejnil dopravní podnik hlavního města na svém webu.

Tramvaje budou v uzavřeném úseku jezdit po objízdných trasách, a to pouze ve směru Lazarská-Jindřišská. V opačném směru bude provoz bez omezení. Náhradní doprava nebude zavedena, cestující můžou využít metro.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Ve věku 78 let zemřel předseda skupiny Samsung a nejbohatší muž Jižní Koreje I Kun-hi

Ve věku 78 let v neděli zemřel předseda skupiny Samsung Group a syn zakladatele celého konglomerátu I Kun-hi. Informovala o tom jihokorejská společnost v prohlášení. Nejbohatší muž Jižní Koreje skonal za přítomnosti rodiny, včetně dědice průmyslového impéria I Če-jonga. O příčině smrti se společnost Samsung nezmínila. I Kun-hi podstoupil v roce 2014 operaci po infarktu a na sklonku 90. let se léčil s rakovinou plic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy