reklama
 
 

Soud o píseň Stairway to Heaven začne znovu. Původní rozhodnutí bylo zrušeno

29. 9. 2018 19:11
Soud o plagiátorství při tvorbě skladby Stairway to Heaven začne znova. Odvolací soud v San Francisku rozhodnutí ve prospěch skupiny Led Zeppelin z roku 2016 zrušil s tím, že soudce se dopustil chyb.

San Francisco - Soudní spor o tom, zda slavná britská kapela Led Zeppelin ukradla melodii svého hitu Stairway to Heaven z instrumentální skladby Taurus skupiny Spirit, se musí opakovat.

Odvolací soud v San Francisku rozhodnutí ve prospěch Led Zeppelin z roku 2016 zrušil s tím, že soudce se dopustil chyb, informovala včera agentura Reuters.

Zmocněnec zesnulého kytaristy skupiny Spirit Randyho Wolfa žalobu podal před třemi lety. Led Zeppelin podle něj melodii převzali poté, co obě kapely v letech 1968 a 1969 podnikly společné turné po Spojených státech. Britská rocková legenda vydala Stairway to Heaven v roce 1971. Frontman Robert Plant a kytarista Jimmy Page tvrdí, že píseň je jejich mistrovským dílem, které složili v odlehlé chatě ve Walesu.

Porota soudu v Los Angeles předloni rozhodla, že ačkoli Plant s Pagem měli ke skladbě Taurus přístup, úvod Stairway to Heaven s ní ve své podstatě shodný není. Odvolací soud ale nařízení nového procesu odůvodnil chybami původního soudce při podávání instrukcí porotcům. Záležitost tak opět dostane do rukou soud v Los Angeles.

Právníci členů Led Zeppelin ihned vývoj nekomentovali, napsala zpravodajská společnost BBC. Pokud by spor nakonec prohráli, v sázce by mohlo být vysoké odškodné, neboť už v době prvního verdiktu jim Stairway to Heaven podle dostupných údajů vydělala přes 500 milionů dolarů, v přepočtu 11 miliard korun.

Po koncertech v Ostravě, Brně a Plzni letos zpěvák Robert Plant zavítá do Pardubic. Zahraje i některé hity někdejších Led Zeppelin, od jejichž založen | Video: |  04:28

autor: ČTK | 29. 9. 2018 19:11

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama