Sonisphere: na Iron Maiden přišlo 25 tisíc lidí

ves
12. 6. 2011 9:01
Na Výstavišti zahráli v sobotu Korn i Mastodon
Foto: Reuters

Praha - Letošní hudební festivalová sezona začala tento víkend naostro. V sobotu se do České republiky podívala putovní metalová tour Sonisphere, jejíž loňská premiéra přilákala do bývalého vojenského prostoru v Milovicích přes 35 tisíc fanoušků.

Letos se však pořadatelé rozhodli festival přesunout na holešovické Výstaviště. Důvod nesdělili, ale pravděpodobně se tak dobře neprodávaly lístky, takže festival spoléhal na fanoušky z hlavního města, resp. na větší dostupnost metropole. Hlavní hvězdou letošního programu byla britská legenda Iron Maiden; před jejím vystoupením bylo podle pořadatelů v areálu 25 000 lidí. Další stovky návštěvníků poslouchaly kapelu za drobného deště za plotem a z blízkého parku.

Program začal už v poledne, kdy „metalový svátek" odstartoval domácí Debustrol. Během odpoledne se na pódiu vystřídal mimo jiné také Duff McKagan (bývalý kytarista Guns N' Roses), Cavalera Conspiracy v čele s brazilskou bratrskou dvojicí zakladatelů Sepultury nebo nu-metaloví Korn.

Foto: Aktuálně.cz, Jan Langer

Iron Maiden odehráli nikoli festivalový set, ale dvě hodiny. Kromě celodenních vstupenek tak nabízeli organizátoři i lístky jen na dvě hlavní hvězdy (Korn a Iron Maiden). Heavymetaloví klasikové Iron Maiden se do hlavního města vrátili po třech letech; v létě 2008 jim aplaudovalo v Edenu kolem čtyřiceti tisíc posluchačů.

Tentokrát přijeli představit nové album The Final Frontier. jejich turné k desce začalo před rokem v Dallasu, má celkem 99 položek a vyvrcholí za dva měsíce koncertem v Londýně. Součástí šňůry je i osm zastávek právě v rámci festivalu Sonisphere.

Ten má letos už třináct položek a na konci října se poprvé podívá  do Indie. Hlavní hvězdy se znovu mění podle míst: kromě Iron Maiden si loňskou roli zopakuje Metallica, nově i američtí maskovaní Slipknot.

Putovní festival Sonisphere měl premiéru v roce 2009, kdy se role hlavního taháku na šesti lokacích zhostila Metallica. Loňský ročník už navštívil jedenáct míst a o role headlinerů se dělili Iron Maiden, Rammstein a Metallica, která v Milovicích zahrála společně se zbylou trojicí tzv. velké thrashové čtyřky (Slayer, Megadeth a Anthrax).

Foto: Reuters

Podle časopisu Billboard přilákal loňský ročník přes 700 tisíc fanoušků a dalších sto tisíc sledovalo po celém světě v kinech přímý přenos z koncertu v Sofii. Ve Švýcarsku a Švédsku se plocha změnila v bahenní lázeň, ve Španělsku festival trápila písečná bouře, závěrečnou zastávku ve Finsku zkazilo tornádo. Hlavní stan má přehlídka v anglickém Knebworthu.

„Mötley Crüe potěšili prarodiče i jejich vnoučata a finále festivalu se změnilo v souboj stárnoucích frontmanů - třiašedesátiletý šlachovitý pankáč Iggy Pop vs. dvapadesátiletý Bruce Dickinson vzývající les rukou při Number of The Beast. Byla to remíza, ale vlastně vyhráli všichni," psal o čtyřdenní zastávce v  Knebworthu deník Guardian.

I line-up pražské části festivalu se spoléhal hlavně na nostalgii a věrnost fanoušků, které k metalu neodmyslitelně patří. Iron Maiden hrají už 36 let, američtí horor-metalisté Misfits jen o dva roky méně, němečtí Kreator brzy oslaví společnou třicítku. Bratři Cavalerové se Sepulturou i Korn si zažili nejslavnější roky v polovině 90. let.

Aktuálnější trendy v programu představovaly snad jen švédské hvězdy melodického metalu In Flames či američtí Mastodon, kteří se s originální verzí hlemýždího stylu sludge propracovali mezi žánrovou špičku v polovině nulté dekády s oceňovaným albem Blood Mountain.

Model obřích putovních festivalů dává pořadatelům šanci vytěžit sestavu hvězd na velkém množství zastávek a snížit náklady na propagaci. Koncetrovaná jednodenní nabídka působí velkolepě a postará se, že na jedno místo velké množství lidí. Na druhou stranu se zvyšují logistické nároky na rychlou přepravu a výběr vhodných lokalit.

Módu puťáků odstartovala už na začátku 90. americká Lollapalooza, která na štaci po Severní Americe předvedla smetánku tehdejšího alternativního rocku. Když šéf festivalu Perry Farrell z Jane's Addiction odmítl pozvat Ozzyho Osbourna, založil si bývalý zpěvák Black Sabbath vlastní festival. 

 

 

 

 

 

 

   

 

Právě se děje

před 16 minutami

Zeman udělil milost onkologicky nemocnému muži, který byl vícekrát nepodmíněně odsouzen za krádež a loupež. Muž žil dlouhodobě bez přístřeší

Prezident Miloš Zeman dnes udělil milost onkologicky nemocnému muži, který byl vícekrát nepodmíněně odsouzen za krádež a loupež. Zeman podle mluvčího Jiřího Ovčáčka považoval za správné učinit toto rozhodnutí i přesto, že omilostněný je recidivista a dlouhodobě žil bez přístřeší. Prezidnt poznamenal, že je potřeba muže podpořit v úsilí o vedení života, který je pro společnost přijatelný.

Další zprávy