Nahý Bush, Trump i Rihanna jsou na prodej. Galerie chce za Westovy sochy čtyři miliony dolarů

pej
2. 9. 2016 9:20
Voskové sochy dvanácti známých osobností včetně Donalda Trumpa, Billa Cosbyho nebo George W. Bushe, které se objevily v kontroverzním klipu Famous rapera Kanyeho Westa, jsou k vidění v losangeleské galerii. Podle majitele výstavní síně jde o dílo vysoké umělecké kvality. Cení si ho na čtyři miliony dolarů (v přepočtu zhruba 97 milionů korun).
Sousoší Famous
Sousoší Famous | Foto: Profimedia.cz

Klip Famous rapera a producenta Kanyeho Westa zanedlouho po svém zveřejnění vzbudil rozporuplné reakce. Dvanáct nahých celebrit, které spí vedle muzikanta a jeho ženy, kritizovali nejenom feministky, ale i teoretikové umění.

Uplynulý víkend se ale sousoší stalo hlavní atrakcí soukromé výstavy v galerii Blum & Poe v Los Angeles a sklidilo chválu tamních umělců. Majitel výstavní síně navíc podle The New York Times odhaduje jeho hodnotu na čtyři miliony dolarů (zhruba 97 milionů korun).   

Tucet voskových figurín zaujal návštěvníky výstavy především svým realistickým ztvárněním. Odhadní hodnotu za kontroverzní dílo považují někteří odborníci za přemrštěnou. Podle majitele galerie je ale adekvátní. "Sečteme-li práci a použitý materiál, pak se cena nezdá tak bizarní," vysvětlil.

Navzdory všem kritikům považuje sousoší 12 nahých osobností za umění vysoké kvality i známý kalifornský umělec Aaron Axelrod.

"Zaskočilo mě, jak dobré to je. Je to jeden z nejlepších kousků, jaké jsem měl možnost vidět. A je to to trochu nepříjemné, protože jde zrovna o Westa," uvedl Axelrod. Sám odhadoval cenu sousoší na zhruba milion dolarů, především s ohledem na jeho vysokou uměleckou kvalitu. Muzikant totiž dokázal figurínám "vdechnout život". 

"Primárně byly sochy vytvořeny pro hudební klip. Nikdo ale nebyl schopen říct, jak budou vypadat v pohybu. West šel nad rámec," ocenil raperovu práci Axelrod.

Díky zabudovaným bateriím sochy připomínají oddychující spící lidi. Po čtyřech měsících modelování, 3D skenování a pečlivého vyhledávání na Instagramu vypadají téměř identicky jako jejich předlohy. 

Axelrod oponuje i dosavadním kritikám, které skulpturu považují za pouhé plagiátorství. West se při jejím vzniku inspiroval obrazem od Vincenta Desideria.  

"Umění je opravdu jen nápad. To, co z vás ale v současnosti dělá skutečného umělce, je schopnost dát dohromady tým a vzdát se peněz pro jeho finální uskutečnění," dodal Axelrod s tím, že West se sice inspiroval někým jiným, ale stojí za konceptem soch.

Umění je výheň, která vás sežehne, tvrdí komiksová kreslířka Toybox. Na své knize pracovala tři roky i deset hodin denně. Kvůli svým aktivitám se přitom bojí pravicových extremistů i policie. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nesrovnalosti i "atmosféra strachu", kritizuje volby v Rusku Evropská unie

Evropská unie v pondělí odsoudila "atmosféru zastrašování" v souvislosti s parlamentními volbami v Rusku a poukázala na četné nesrovnalosti při hlasování, na které upozorňovali nezávislí pozorovatelé. Polsko zase označilo za protiprávní skutečnost, že do ruské Státní dumy mohli volit i lidé z východní Ukrajiny, což zkritizovala také EU. Podle Británie průběh voleb, po nichž si dvoutřetinovou ústavní většinu v dolní komoře ruského parlamentu udrží vládní strana Jednotné Rusko, svědčí o vážném omezování demokratických svobod v Rusku.

"To, co jsme viděli před volbami, byla atmosféra zastrašování všech nezávislých kritických hlasů," řekl na tiskovém brífinku mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. "Nebyli u toho žádní nezávislí mezinárodní pozorovatelé, takže je velmi obtížné zjistit, jak volby skutečně dopadly," dodal mluvčí Peter Stano. Od místních nezávislých pozorovatelů však má EU podle Stana indicie svědčící o "četných nesrovnalostech" při hlasování. Borrell se má podle něj tento týden sejít s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy