Rozjásaná bazilika a barock´n´roll. Uprostřed Evropy

tk
8. 6. 2012 14:27
Česko-německý festival láká na romantická místa v příhraničí
Nils Mönkemeyer
Nils Mönkemeyer | Foto: FUE

Cheb - Unikátní česko-německá pohraniční přehlídka klasické, jazzové a etnické hudby, výtvarného umění a divadla Festival uprostřed Evropy - Mitte Europa vstupuje v neděli (10.6.) v Chebu do svého třetího desetiletí. Tématem letošního 21. ročníku je výrok Oscara Wildea „Představa je překrásná, ale mnohem krásnější je sám zážitek."

A skutečně, milovníci umění se mohou těšit na krásné zážitky v kouzelném prostředí zámků, hradů, chrámů, klášterů, půvabných barokních kostelíků nebo romantických venkovských stodol po obou stranách česko-německé hranice mezi Norimberkem, Karlovými Vary, Ústím nad Labem a Drážďany se zcela jedinečnou sousedskou atmosférou a hlavně vysokou uměleckou kvalitou i atraktivní nabídkou koncertních vystoupení špičkových hudebních těles, sólistů, výtvarníků, herců a loutkářů.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Rozjásaná bazilika

Na zahajovacím koncertu rozjásá chebskou ruinu gotické baziliky Zvěstování velký chrámový chlapecký sbor Dresdner Kapellknaben a violista Nils Mönkemeyer, jeden ze současných nejlepších světových virtuozů na tento nástroj. Drážďanský sbor zazpívá i severočeskému festivalovému publiku v úterý 17. 7. ve skvostném gotickém chrámu svatého Mikuláše v Lounech, tentokrát s varhaníkem Matthiasem Liebichem. V úterý 19. 6. představí festival v klášterním kostele svatého Antonína v Sokolově svěží mladý ESSe-Quintet z Petrohradu s nejstarším ruským nástrojem domrou, balalajkami, akordeony, ruskou lidovou hudbou i argentinskými tangy.

Program s titulem Mýtus Evropa nabídne 23. 6. na hradě v západočeském Lokti přední německý soubor Hamburger Ratsmusik, který bude interpretovat národní styly, které na cestách po Evropě inspirovaly hudebníky 17. a 18. století. Koncert vokálního karteta Q Vox v podzemí cínového dolu na hranicích v Zinwaldu u Cínovce 24. 6. od 17 hodin má přímo přenášet Český rozhlas Vltava.

Foto: FUE

Americké hudební inspirace představí v Jáchymově 4. 7. Duo Saitenschlag ve složení kytara a bicí. Vynikající mladou hvězdou koncertů na české straně je slavná anglická „barock´n´rollová" skupina Red Priest, která zahraje 6. 7. ve skvostném chrámu cisterciáckého kláštera v Oseku u Teplic. Dynamické skladby geniálního "rudovlasého pátera" Antonia Vivaldiho a jeho současníků interpretuje tento ansámbl překvapivě nekonvenčně a současně.

V Pavilonu Solného a Lučního pramene ve Františkových Lázních vytryskne zase 24. 7. gejzír jazzových interpretací mistrovských děl od Bacha po Bernsteina v podání bravurního dechového souboru Clarinet News. O den dříve, 23. 7. v Teplicích v kostele sv. Jana Křtitele, se představí Clarinet News s klasickým programem od Mozarta, Rosettiho a Bacha.

Klasické hudbě, tentokrát pro flétny, hoboj, anglický roh a fagot, bude věnován také koncert 25. 7. v Litoměřicích v kostele Všech Svatých se souborem Einfach Klassik.

Nadšeně jsou v regionu očekávány koncerty Brass of the Royal Concertgebouw Orchestra, žesťové formace slavného amsterodamského orchestru 9. 7. v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Kynšperku nad Ohří, a dechového okteta Amphion z Basileje 13. 7. v severočeské Krupce v kostele Nanebevzetí Panny Marie s pozoruhodným Svatým schodištěm v postranní lodi.

Festival tradičně objevuje mladé hvězdy

V programové festivalové řadě Fórum mladých se objeví hned několik velkých evropských nadějí současnosti. Vítěze mnoha mezinárodních soutěží, fenomenálního ukrajinského hobojistu Ivana Podyomova, zažijí lidé ve středu 20. 6. v novogotické Thunovské kapli v Děčíně-Chrástu, kam Festival uprostřed Evropy zavítá letos poprvé. S italským cembalistou Francescem Cortim nabídne snivý program se skladbami od Telemanna, Bacha otce i syna. Podobně křehkou a průzračnou hudbu, ale ve zcela jiném žánru tak zvaného minimal-popu se zpěvem, akordeonem a elektronickými klávesami, představí 30. 6. v půvabném gotickém klášteře v Kadani duo Carolin No.

Zajímavá a nekonvenční seskupení jsou i saxofonové a varhanní Duo ORGANistet SAX v kostele sv. Petra a Pavla ve Žluticích 1. 7. nebo jediné německé profesionální tubové kvarteto Melton Tuba Quartett 26. 6. v Ostrově, Leipziger Cembaloduo 11. 7. na zámku ve Velkém Březně, Harfenduo Bel Arpa 15. 7. v Pomezí nad Ohří a tři klavíristky hrající zároveň na jeden Trio- Some Handsome Hands 19. 7. v Galerii umění v Karlových Varech.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Takřka na závěr zazní 22. 7. v tradičním festivalovém místě, krásně renovovaném kostele Nanebevzetí Panny Marie v Chlumu svaté Maří, dvě velké mše pro orchestr, sbor a sólisty - Missa Solemnis D dur od Jana Zacha a Missa F dur od Johanna Sebastiana Bacha.

„Samozřejmě se milovníkům hudby vyplatí vyjet si také do přilehlého Bavorska nebo Saska na další zajímavé koncerty a za prominentními interprety, o kterých a o celkovém festivalovém programu se můžete informovat na www.festival-mitte-europa.com," zve za česko-německý pořadatelský tým Ivana Thomaschke.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 50 minutami

Merkelová podpořila na mítinku svého stranického kolegu Lascheta, varovala před levicovou vládou

Německá dosluhující kancléřka Angela Merkelová na mítinku ve Stralsundu osobně podpořila svého stranického kolegu z konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, který se chce po nedělních parlamentních volbách postavit do čela Německa. Ústředním tématem setkání s voliči, při kterém vydatně pršelo, bylo varování před levicovým obratem Německa, který by mohl nastat v případě vítězství sociálnědemokratického kandidáta Olafa Scholze.

"Budeme se muset vrátit k řádným financím," prohlásila Merkelová s tím, že Německo má nyní nadměrné výdaje kvůli následkům pandemie nemoci covid-19. Masivní podpora k udržení pracovních míst vedla k velkému zadlužení. Pokud by volby vyhrál Scholz a do vlády pozval vedle Zelených také postkomunistickou Levici, rozpočtové hospodaření by podle kancléřky do pořádku nedal.

Laschet před koalicí sociálních demokratů, Zelených a Levice varuje opakovaně, podle něho by to znamenalo politické zemětřesení. Před politickým obratem země doleva varoval i Michael Sack, konkurent sociálnědemokratické premiérky Meklenburska-Předního Pomořanska Manuely Schwesigové. V této spolkové zemi se v neděli vedle parlamentních voleb konají i zemské volby, do kterých konzervativce vede Sack.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

České fotbalistky deklasovaly doma v kvalifikaci MS Kypr

České fotbalistky deklasovaly ve druhém kvalifikačním utkání o postup na mistrovství světa v roce 2023 na domácím hřišti Kypr 8:0 a dostaly se se čtyřmi body do čela neúplné tabulky skupiny C. Andrea Stašková s Lucií Martínkovou daly v Liberci dvě branky, po jedné přidaly Kamila Dubcová, Tereza Krejčiříková, Klára Cvrčková a jeden gól byl vlastní.

Osmigólovým vítězstvím vyrovnaly svěřenkyně trenéra Karla Rady výhru nad Ázerbájdžánem z kvalifikace MS ze srpna 2010. Jejich rekordním triumfem je vítězství 12:0 nad Litvou z roku 1997.

Ve druhém duelu skupiny C se dnes od 20:45 představí favorizované Nizozemky na hřišti Islandu.

České reprezentantky chtěly v Liberci navázat na úspěšný úvod kvalifikace, kdy v prvním zápase remizovaly na hřišti obhájkyň stříbra a úřadujících evropských šampionek z Nizozemska 1:1. Proti kyperskému outsiderovi se dostaly do vedení už v 9. minutě, kdy povedenou týmovou akci zakončila Stašková.

O tři minuty později se podařilo Češkám náskok zvýšit poté, co si centr Szewieczkové srazila do vlastní brány Charalambusová. Radův výběr dál udával tempo hry a v úvodní půlhodině se prosadila i důrazně dorážející Dubcová. Do přestávky se trefila po přihrávce Staškové tvrdou střelou také Krejčiříková.

Také ve druhé části Češky dominovaly a po dvou přesných hlavičkách Martínkové a další trefě Staškové se dostaly do vedení o sedm gólů. Konečný stav zpečetila ve třetí minutě nastaveného času střídající Cvrčková. Dvacetiletá útočnice dosáhla premiérové branky při prvním startu v národním dresu.

Na mistrovství světa, které budou v roce 2023 společně hostit Austrálie a Nový Zéland, z Evropy přímo postoupí devět vítězů kvalifikačních skupin, celky z druhých míst čeká baráž. Radovy svěřenkyně usilují o premiérovou účast na velkém turnaji.

Utkání skupiny C kvalifikace mistrovství světa 2023 fotbalistek v Liberci:

ČR - Kypr 8:0 (4:0)

Branky: 9. a 63. Stašková, 56. a 65. Martínková, 12. vlastní Charalambusová, 26. Dubcová, 42. Krejčiříková, 90.+3 Cvrčková.

Sestava ČR: Votíková - Šlajsová (71. Ringelová), Bertholdová, Necidová, Bartoňová (57. Mrázová) - Krejčíříková (58. Bužková), Cahynová, Dubcová - Stašková, Martínková (71. Cvrčková), Szewieczková (57. Chlastáková). Trenér: Rada.

Zdroj: ČTK
Další zprávy