Rozjásaná bazilika a barock´n´roll. Uprostřed Evropy

tk
8. 6. 2012 14:27
Česko-německý festival láká na romantická místa v příhraničí
Nils Mönkemeyer
Nils Mönkemeyer | Foto: FUE

Cheb - Unikátní česko-německá pohraniční přehlídka klasické, jazzové a etnické hudby, výtvarného umění a divadla Festival uprostřed Evropy - Mitte Europa vstupuje v neděli (10.6.) v Chebu do svého třetího desetiletí. Tématem letošního 21. ročníku je výrok Oscara Wildea „Představa je překrásná, ale mnohem krásnější je sám zážitek."

A skutečně, milovníci umění se mohou těšit na krásné zážitky v kouzelném prostředí zámků, hradů, chrámů, klášterů, půvabných barokních kostelíků nebo romantických venkovských stodol po obou stranách česko-německé hranice mezi Norimberkem, Karlovými Vary, Ústím nad Labem a Drážďany se zcela jedinečnou sousedskou atmosférou a hlavně vysokou uměleckou kvalitou i atraktivní nabídkou koncertních vystoupení špičkových hudebních těles, sólistů, výtvarníků, herců a loutkářů.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Rozjásaná bazilika

Na zahajovacím koncertu rozjásá chebskou ruinu gotické baziliky Zvěstování velký chrámový chlapecký sbor Dresdner Kapellknaben a violista Nils Mönkemeyer, jeden ze současných nejlepších světových virtuozů na tento nástroj. Drážďanský sbor zazpívá i severočeskému festivalovému publiku v úterý 17. 7. ve skvostném gotickém chrámu svatého Mikuláše v Lounech, tentokrát s varhaníkem Matthiasem Liebichem. V úterý 19. 6. představí festival v klášterním kostele svatého Antonína v Sokolově svěží mladý ESSe-Quintet z Petrohradu s nejstarším ruským nástrojem domrou, balalajkami, akordeony, ruskou lidovou hudbou i argentinskými tangy.

Program s titulem Mýtus Evropa nabídne 23. 6. na hradě v západočeském Lokti přední německý soubor Hamburger Ratsmusik, který bude interpretovat národní styly, které na cestách po Evropě inspirovaly hudebníky 17. a 18. století. Koncert vokálního karteta Q Vox v podzemí cínového dolu na hranicích v Zinwaldu u Cínovce 24. 6. od 17 hodin má přímo přenášet Český rozhlas Vltava.

Foto: FUE

Americké hudební inspirace představí v Jáchymově 4. 7. Duo Saitenschlag ve složení kytara a bicí. Vynikající mladou hvězdou koncertů na české straně je slavná anglická „barock´n´rollová" skupina Red Priest, která zahraje 6. 7. ve skvostném chrámu cisterciáckého kláštera v Oseku u Teplic. Dynamické skladby geniálního "rudovlasého pátera" Antonia Vivaldiho a jeho současníků interpretuje tento ansámbl překvapivě nekonvenčně a současně.

V Pavilonu Solného a Lučního pramene ve Františkových Lázních vytryskne zase 24. 7. gejzír jazzových interpretací mistrovských děl od Bacha po Bernsteina v podání bravurního dechového souboru Clarinet News. O den dříve, 23. 7. v Teplicích v kostele sv. Jana Křtitele, se představí Clarinet News s klasickým programem od Mozarta, Rosettiho a Bacha.

Klasické hudbě, tentokrát pro flétny, hoboj, anglický roh a fagot, bude věnován také koncert 25. 7. v Litoměřicích v kostele Všech Svatých se souborem Einfach Klassik.

Nadšeně jsou v regionu očekávány koncerty Brass of the Royal Concertgebouw Orchestra, žesťové formace slavného amsterodamského orchestru 9. 7. v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Kynšperku nad Ohří, a dechového okteta Amphion z Basileje 13. 7. v severočeské Krupce v kostele Nanebevzetí Panny Marie s pozoruhodným Svatým schodištěm v postranní lodi.

Festival tradičně objevuje mladé hvězdy

V programové festivalové řadě Fórum mladých se objeví hned několik velkých evropských nadějí současnosti. Vítěze mnoha mezinárodních soutěží, fenomenálního ukrajinského hobojistu Ivana Podyomova, zažijí lidé ve středu 20. 6. v novogotické Thunovské kapli v Děčíně-Chrástu, kam Festival uprostřed Evropy zavítá letos poprvé. S italským cembalistou Francescem Cortim nabídne snivý program se skladbami od Telemanna, Bacha otce i syna. Podobně křehkou a průzračnou hudbu, ale ve zcela jiném žánru tak zvaného minimal-popu se zpěvem, akordeonem a elektronickými klávesami, představí 30. 6. v půvabném gotickém klášteře v Kadani duo Carolin No.

Zajímavá a nekonvenční seskupení jsou i saxofonové a varhanní Duo ORGANistet SAX v kostele sv. Petra a Pavla ve Žluticích 1. 7. nebo jediné německé profesionální tubové kvarteto Melton Tuba Quartett 26. 6. v Ostrově, Leipziger Cembaloduo 11. 7. na zámku ve Velkém Březně, Harfenduo Bel Arpa 15. 7. v Pomezí nad Ohří a tři klavíristky hrající zároveň na jeden Trio- Some Handsome Hands 19. 7. v Galerii umění v Karlových Varech.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Takřka na závěr zazní 22. 7. v tradičním festivalovém místě, krásně renovovaném kostele Nanebevzetí Panny Marie v Chlumu svaté Maří, dvě velké mše pro orchestr, sbor a sólisty - Missa Solemnis D dur od Jana Zacha a Missa F dur od Johanna Sebastiana Bacha.

„Samozřejmě se milovníkům hudby vyplatí vyjet si také do přilehlého Bavorska nebo Saska na další zajímavé koncerty a za prominentními interprety, o kterých a o celkovém festivalovém programu se můžete informovat na www.festival-mitte-europa.com," zve za česko-německý pořadatelský tým Ivana Thomaschke.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy