Rozhlas dává Koženou v New Yorku

ČTK, kul
28. 1. 2006 16:30
New York - Mezzosopranistka Magdalena Kožená a představení Mozartovy opery Cosi fan tutte, to je sobotní večer v Metropolitní opeře v New Yorku.
Operní zpěvačka Magdalena Kožená
Operní zpěvačka Magdalena Kožená | Foto: http://www.kozena.cz

Inscenaci, v níž se objevila coby Dorabella už loni na podzim, zprostředkuje v přímém přenosu Český rozhlas 3 - Vltava.

Stanice se pak v neděli připojí ke speciálnímu dni Eurorádia k 250. výročí Mozartova narození, které připadlo na pátek. Prostřednictvím satelitní sítě odvysílá sérii přímých přenosů koncertů ze Salcburku, Říma či Londýna. 

Dorabellu v Cosi fan tutte zpívá Kožená nyní za řízení šéfdirigenta Jamese Levina. Jejími partnery na pódiu jsou Alexandra Deshortiesová, Nuncia Rodileová, Paul Groves, Mriusz Kwiecien a Thomas Allen, s nímž již v této opeře zpívala na salcburském Velikonočním festivalu v roce 2004.

Během ledna a února má Kožená v Severní Americe řadu třinácti vystoupení, při nichž vedle Mozarta interpretuje komorní písně a Gluckovu a Rameauovu hudbu.

Česká pěvkyně pojede s Metropolitní v červnu rovněž na zájezd do Japonska. Předtím bude zpívat na Velikonočním festivalu v Salcburku v Mahlerově 4. symfonii s Berlínskými filharmoniky a s dirigentem Simonem Rattlem, svým manželem.

Na prestižní americké operní scéně, známé ve světě jako MET, debutovala Kožená v roce 2003 - a to v roli Cherubína v jiné z oblíbených Mozartových oper, Figarově svatbě. Účinkovala tam pak i v Janáčkově Kátě Kabanové jako Varvara pod taktovkou Jiřího Bělohlávka.

O oslavách výročí se dočtete ZDE.

Stránky stanice Vltava naleznete ZDE. 

 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy