Rok české hudby 2014 zahájí Česká filharmonie s Koženou

ČTK Kultura ČTK, Kultura
6. 12. 2013 16:21
Rok české hudby 2014 zatím zahrnuje zhruba 800 akcí
Magdalena Kožená
Magdalena Kožená | Foto: Kasskara / DG

Praha - V rámci Roku české hudby 2014 se uskuteční zatím zhruba 800 akcí, z toho 300 v zahraničí, přičemž akce zůstává nadále otevřena vstupu zájemcům o propagační podporu. Rok české hudby má být oslavou významných hudebních výročí, ale také příležitostí k tvůrčí prezentaci české kultury jako celku.

Program bude oficiálně zahájen 1. ledna koncertem České filharmonie s vystoupením patronky programu mezzosopranistky Magdaleny Kožené.

Roky zakončené čtyřkou jsou tradičně Roky české hudby, protože na tato léta připadají mnohá tuzemská hudební výročí. Program nabízí hudební akce, divadelní a baletní vystoupení, výstavy i festivaly.

"Akce zahrnuje životní výročí přibližně osmi desítek hudebních skladatelů, teoretiků i institucí. Připomínat velikost české hudby je v současné době velmi důležité," uvedl šéfdirigent České filharmonie Jiří Bělohlávek.

Ministerstvo kultury podle šéfa odboru umění, literatury a knihoven Milana Němečka na Rok české hudby 2014 přispěje částkou zhruba 50 milionů korun, z toho v rámci příprav tematických akcí posílí rozpočty vybraných příspěvkových organizací 12 miliony korun. Konečné výsledky výběrových řízení budou zveřejněny po schválení zákona o státním rozpočtu na rok 2014.

Dvořákův rok

Program bude oficiálně zahájen 1. ledna koncertem České filharmonie s vystoupením patronky programu mezzosopranistky Magdaleny Kožené s orchestrální verzí Písní milostných Antonína Dvořáka za řízení šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka a 7. ledna Celorepublikovým scénickým zahájením ve Stavovském divadle, kdy hostující Národního divadlo Moravskoslezské uvede operu Mirandolina Bohuslava Martinů.

Program bude zakončen společným galakoncertem Asociace festivalů a Asociace symfonických orchestrů a sborů dne 17. prosince v pražské O2 aréně, kde vystoupí světoví sólisté a orchestr sloučený z hráčů souborů z celé České republiky za řízení Jakuba Hrůši.

Dalším počinem České filharmonie k Roku české hudby je vydání kompletu Dvořákových symfonií.

K oslavám se dále mimo jiné připojuje i mezinárodní folklórní festival Strážnice, jehož 69. ročník se uskuteční od 26. do 29. června, a další festivaly nejen klasické hudby. Balet Národního divadla u příležitosti Roku české hudby uvede 17. dubna premiéru Česká baletní symfonie II. Komponovaný večer představí choreografy tvořící na českou hudbu Jiřího Kyliána, Petra Zusku a Viktora Konvalinku. Opera Národního divadla zase připravila dvě premiéry - 20. března klasický operní titul Příhody lišky Bystroušky od Leoše Janáčka a na 9. října Pád Arkuna Zdeňka Fibicha.

Národní galerie v Praze v Roce české hudby nabídne výstavu s názvem Vivat Musica!, na které nebudou chybět význačná jména jako jsou Josef Václav Myslbek, Josef Mánes, Emil Filla nebo František Kupka. Výstavy k Roku české hudby připravuje také České muzeum hudby v Praze. Hlavní ideou Roku české hudby na Pražské konzervatoři pak bude 20. března pocta Josefu Sukovi, který je žákem školy a působil zde i jako pedagog.

Uměleckou záštitu nad Rokem české hudby 2014 vedle Kožené převzal také její manžel Sir Simon Rattle.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Šampionka Roland Garros Barbora Krejčíková už má jistý premiérový start na tenisovém Turnaji mistryň. Hrát bude i čtyřhru s Kateřinou Siniakovou.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 24 minutami

Obhájci Babiše a Mayerové se seznámili se spisem k Čapímu hnízdu. O dalším postupu rozhodne státní zástupce Šaroch

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu.

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Nesrovnalosti i "atmosféra strachu", kritizuje volby v Rusku Evropská unie

Evropská unie v pondělí odsoudila "atmosféru zastrašování" v souvislosti s parlamentními volbami v Rusku a poukázala na četné nesrovnalosti při hlasování, na které upozorňovali nezávislí pozorovatelé. Polsko zase označilo za protiprávní skutečnost, že do ruské Státní dumy mohli volit i lidé z východní Ukrajiny, což zkritizovala také EU. Podle Británie průběh voleb, po nichž si dvoutřetinovou ústavní většinu v dolní komoře ruského parlamentu udrží vládní strana Jednotné Rusko, svědčí o vážném omezování demokratických svobod v Rusku.

"To, co jsme viděli před volbami, byla atmosféra zastrašování všech nezávislých kritických hlasů," řekl na tiskovém brífinku mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. "Nebyli u toho žádní nezávislí mezinárodní pozorovatelé, takže je velmi obtížné zjistit, jak volby skutečně dopadly," dodal mluvčí Peter Stano. Od místních nezávislých pozorovatelů však má EU podle Stana indicie svědčící o "četných nesrovnalostech" při hlasování. Borrell se má podle něj tento týden sejít s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Řecké úřady začaly přemisťovat stovky migrantů do nového tábora na ostrově Samos. Má kapacitu 3000 lidí

Řecké úřady začaly přemisťovat stovky migrantů do nového uprchlického táboru na ostrově Samos. Informovala o tom agentura AFP. Řecký ministr pro migraci Notis Mitarakis prohlásil, že do tábora bude zpočátku umístěno zhruba 500 lidí z provizorního tábora u vesnice Vathy. Nový tábor, který byl financován z prostředků z Evropské unie, má kapacitu až 3000 lidí.

Tábor má rozlohu 12.000 metrů čtverečních a obklopuje ho vysoký plot s ostnatým drátem. Nachází se na relativně odlehlé části ostrova Samos. U vstupů jsou umístěny detektory a skenery. "Někteří si myslí, že se jedná o vězení, ale já nejsem toho názoru," řekl agentuře AFP jeden z migrantů. Od nového tábora si slibuje zvýšení kvality života, ve starém táboře totiž podle něj panovaly špatné hygienické podmínky.

V novém táboře panuje režim "omezeného pohybu". Migranti mohou pobývat mimo tábor denně od 8 do 20 hodin. Někteří z nich však nemohou tábor opustit vůbec. Jedná se například o osoby, které čekají na vyhoštění. Tento režim kritizují organizace na ochranu práv migrantů.

Starý uprchlický tábor ve vesnici Vathy měl kapacitu zhruba 700 lidí, v minulých letech tam v jeden moment pobývalo ale i desetkrát více lidí. Řecko za to čelilo kritice ze strany mezinárodních organizací. Za finanční pomoci Evropské unie se řecká vláda rozhodla vybudovat na pěti ostrovech, na které směřuje největší počet uprchlíků z tureckých břehů, nová zařízení. Náklady na vybudování nového tábora na ostrově Samos dosáhly 43 milionů eur (přes jednu miliardu korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy