Roboti končí, ve videu se jeden odpálil. Duo Daft Punk odchází do důchodu

Slavní francouzští producenti elektronické hudby Daft Punk oznámili konec kariéry. V pondělí o tom s odkazem na jejich agentku informoval časopis Variety. Završila se tak osmadvacetiletá spolupráce tandemu, který vytvořil hity jako Around the World, One More Time nebo Get Lucky.
Rozlučkové video Epilogue, kterým Daft Punk oznámili konec kariéry. | Video: Daft Punk

Dvojice, která zásadně vystupovala převlečená za roboty v kovových helmách, na YouTube nahrála osmiminutové video nazvané Epilogue, v němž kráčí vyprahlou krajinou. Rozloučí se, načež se jeden odpálí. Záznam pochází z jejich filmu Electroma, zveřejněného roku 2008.

Nápis, který se uprostřed klipu objeví, připomíná roky 1993 až 2021, kdy byli Daft Punk aktivní.

Jejich agentka Kathryn Frazierová agentuře AP pouze potvrdila, že Daft Punk skončili. Detaily neuvedla a na doplňující otázky neodpověděla.

Duo tvořili Francouzi Thomas Bangalter a Guy-Manuel de Homem-Christo, kteří se potkali ve škole v Paříži roku 1987. Nejdříve vytvořili indierockovou kapelu Darling, roku 1993 pak založili Daft Punk. Debutové album Homework zveřejnili čtyři roky nato, do hitparád se poprvé dostali s trackem Da Funk, připomíná agentura AP.

Album Discovery z roku 2001 obsahovalo singly One More Time a Harder, Better, Faster, Stronger, které později do svého hitu Stronger zakomponoval raper Kanye West. Získal za něj Grammy, na ceremoniálu roku 2008 s ním Daft Punk vystoupili na pódiu a za koncertní záznam Alive 2007 sami převzali sošku o rok později.

Komerčně největší úspěch pak zažili s albem Random Access Memories, které roku 2013 získalo Grammy pro nejlepší desku roku.

Singl Get Lucky, jejž nazpíval Američan Pharrell Williams za doprovodu kytaristy Nilea Rodgerse, obdržel sošku pro píseň roku. Celkově Daft Punk za večer nasbírali čtyři trofeje.

"Album Random Access Memories se dá vykládat řadou způsobů. Může to být první signál přesycení taneční scény elektronickými zvuky, ale dají se v něm najít rysy koncepčního díla. Chic i Pink Floyd v jednom. Je to pokus zachytit, jak dnes vnímáme sedmdesátá léta," napsal o desce kritik Josef Vlček v Hospodářských novinách.

"Daft Punk vždy dokázali udělat ze své desky událost, která překračovala hranice pouhé hudební nahrávky," doplnil Karel Veselý v recenzi pro Aktuálně.cz.

Vydání alba Random Access Memories oslavili také fanoušci, kteří si říkají Daft Punk Czech Crew. V květnu 2013 pirátsky promítli logo kapely na zhasnutý Pražský hrad a záznam akce posléze umístili na internet.

Největším hitem Daft Punk bylo Get Lucky. | Video: Sony Music
 

Právě se děje

před 43 minutami

Zbrojařská firma Imex Group podala kvůli Vrběticím další podněty týkající se Jana Švejdara

Ostravská zbrojařská společnost Imex Group podala kvůli kauze Vrbětice další dva podněty týkající se policejního prezidenta Jana Švejdara. Za firmu o tom informoval právník Radek Ondruš. Podle něj může být účast Švejdara na schůzce s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD) posuzována jako kázeňský přestupek či trestný čin. Firma Imex Group měla ve Vrběticích pronajaté sklady, které v roce 2014 vybuchly.

Ondruš už 2. května na Švejdara podal trestní oznámení související s poskytováním informací prezidentovi republiky. Ve čtvrtek pak za Imex podal Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) podnět týkající se schůzky u Hamáčka.

"Účast policejního prezidenta na jednání s Hamáčkem může být posuzována jako kázeňský přestupek, protože tam neměl co dělat. Pokud se prokáže, že to, co napsal Janek Kroupa (na serveru Seznam Zprávy), je pravda, pak by se jednalo o trestný čin," uvedl Ondruš. Dodal, že situace má ještě jeden aspekt. "A to ten, že policejní rezident v případě, že se mohlo jednat o trestný čin, nesplnil ohlašovací povinnost," uvedl Ondruš.

Na schůzce se řešila Hamáčkova cesta do Ruska, Hamáček podle serveru Seznam Zprávy plánoval "výměnu mezinárodního skandálu" kolem Vrbětic za dodávky vakcíny proti covidu-19 Sputnik V. Okolnostmi jeho neuskutečněné cesty do Moskvy se zabývá Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Hamáček informace serveru odmítá a plánuje se bránit soudně i trestním oznámením, server na svých informacích trvá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy