Respect 2013: pouštní rock, ghanský hiplife i flamenco

Kultura ČTK Kultura, ČTK
14. 6. 2013 19:02
Festival Respect se letos přesunul na Ladronku
Terakaft
Terakaft | Foto: Aktuálně.cz

PrahaRespect festival představí letos další hvězdy světové worl music, které s úspěchem účinkují na zahraničních festivalech a v České republice vystoupí poprvé. Ze ostrova Štvanice se letos festival přesunul do parku Ladronka.

"Také v letošním roce chceme našim návštěvníkům především rozšiřovat hudební obzory a nabídnout jim vystoupení interpretů, kteří patří v zahraničí k hvězdám world music, ale u nás o nich mnoho lidí neví," uvedl ředitel Respect festivalu Borek Holeček.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Za headlinera festivalu lze označit zpěváka Mory Kanteho z Guineje, který dokáže namíchat úžasný koktejl africké hudby s evropskými tanečními vlivy. Stál u zrodu zájmu o worl music. Jeho hit Yéké Yéké pronikl do světových hitparád už před pětadvaceti roky, kdy jako první africká píseň pokořil hranici milionu prodaných kopií.

Mory Kante vystoupí na Respectu v neděli ve 20:30 hodin.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Mezi nejzajímavější soubory letošního ročníku bude podle pořadatelů patřit také skupina Terakaft, jejíž styl je označován jako pouštní rock. Kapela nabídne spojení ostrého kytarového rocku s tradicí minimalistických zpěvů pouštních kočovníků ze Sahary.

Terakaft vystoupí v neděli od 18:35. 

Dalším již potvrzeným interpretem a zástupcem černého kontinentu je soubor King Ayisoba, představitel žánru zvaného hiplife. Jde o dominantní styl současné Ghany, fúzi rapu, tanečního highlife a reggae.

King Ayisoba vystoupí v sobotu ve 20:30.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Ani letos nepřijdou na Respect festivalu zkrátka fanoušci flamenca. Po loňském úspěchu zpěváka Duquendeho se tentokrát představí Jaco Abel. Hráč na elektrickou kytaru vystoupí společně s nejnovějším objevem žánru, zpěvákem Salaoem a dalšími zkušenými flamencovými hudebníky.

Jaco Abel vystoupí v sobotu v 18:20.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Pravidelná přehlídka world music se uskuteční 15. a 16. června v pražském parku Ladronka, původně se měl konat na zatopeném jižním cípu ostrova Štvanice.

Festivalový areál zároveň poslouží jako plenérová galerie s instalacemi Krištofa Kintery, Michaela Deliy a Terezy Erbenové, chybět nebude speciální program pro nejmenší.

Areál se otevře v sobotu 15. června ve 13:30, kdy vystoupí nejdříve americko-britsko-turecký projekt MLM, následovat bude íránský perkusionista Mohamad Reza Mortazavi a následně Alžířanka Hasna El Becharia. V neděli 16. června opět od 13:30 zahájí program kolumbijský písničkář Ivan Gutiérrez s projektem Madera.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy