Respect 2013: pouštní rock, ghanský hiplife i flamenco

Kultura ČTK Kultura, ČTK
14. 6. 2013 19:02
Festival Respect se letos přesunul na Ladronku
Terakaft
Terakaft | Foto: Aktuálně.cz

PrahaRespect festival představí letos další hvězdy světové worl music, které s úspěchem účinkují na zahraničních festivalech a v České republice vystoupí poprvé. Ze ostrova Štvanice se letos festival přesunul do parku Ladronka.

"Také v letošním roce chceme našim návštěvníkům především rozšiřovat hudební obzory a nabídnout jim vystoupení interpretů, kteří patří v zahraničí k hvězdám world music, ale u nás o nich mnoho lidí neví," uvedl ředitel Respect festivalu Borek Holeček.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Za headlinera festivalu lze označit zpěváka Mory Kanteho z Guineje, který dokáže namíchat úžasný koktejl africké hudby s evropskými tanečními vlivy. Stál u zrodu zájmu o worl music. Jeho hit Yéké Yéké pronikl do světových hitparád už před pětadvaceti roky, kdy jako první africká píseň pokořil hranici milionu prodaných kopií.

Mory Kante vystoupí na Respectu v neděli ve 20:30 hodin.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Mezi nejzajímavější soubory letošního ročníku bude podle pořadatelů patřit také skupina Terakaft, jejíž styl je označován jako pouštní rock. Kapela nabídne spojení ostrého kytarového rocku s tradicí minimalistických zpěvů pouštních kočovníků ze Sahary.

Terakaft vystoupí v neděli od 18:35. 

Dalším již potvrzeným interpretem a zástupcem černého kontinentu je soubor King Ayisoba, představitel žánru zvaného hiplife. Jde o dominantní styl současné Ghany, fúzi rapu, tanečního highlife a reggae.

King Ayisoba vystoupí v sobotu ve 20:30.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Ani letos nepřijdou na Respect festivalu zkrátka fanoušci flamenca. Po loňském úspěchu zpěváka Duquendeho se tentokrát představí Jaco Abel. Hráč na elektrickou kytaru vystoupí společně s nejnovějším objevem žánru, zpěvákem Salaoem a dalšími zkušenými flamencovými hudebníky.

Jaco Abel vystoupí v sobotu v 18:20.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Pravidelná přehlídka world music se uskuteční 15. a 16. června v pražském parku Ladronka, původně se měl konat na zatopeném jižním cípu ostrova Štvanice.

Festivalový areál zároveň poslouží jako plenérová galerie s instalacemi Krištofa Kintery, Michaela Deliy a Terezy Erbenové, chybět nebude speciální program pro nejmenší.

Areál se otevře v sobotu 15. června ve 13:30, kdy vystoupí nejdříve americko-britsko-turecký projekt MLM, následovat bude íránský perkusionista Mohamad Reza Mortazavi a následně Alžířanka Hasna El Becharia. V neděli 16. června opět od 13:30 zahájí program kolumbijský písničkář Ivan Gutiérrez s projektem Madera.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Švejdar odvolá policejního ředitele Husáka, který se zúčastnil večírku v Teplicích

"Po dnešním jednání s plukovníkem Husákem jsem rozhodl, že ho k 1. 2. 2021 odvolám z pozice krajského policejního ředitele a do doby ukončení kázeňského řízení ustanovím na řadovou pozici bez příplatku za vedení. Plukovník Husák mě požádal o možnost čerpání řádné dovolené, jíž jsem vyhověl," uvedl na svém Twitteru policejní prezident Jan Švejdar.

Husák se společně s dalšími desítkami lidí navzdory platným opatřením zúčastnil narozeninové oslavy bývalého poslance Petra Bendy v teplickém hotelu. Husáka k vyvození osobní odpovědnosti vyzval již i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). "Pokud tam pan ředitel Husák byl, platí pro něj stejná pravidla jako pro ostatní. Dopustil by se tím porušení vládních nařízení a očekávám, že z toho buď okamžitě vyvodí osobní odpovědnost, nebo to s ním pan policejní prezident, jako jeho přímý nadřízený, okamžitě kázeňsky vyřeší," řekl Hamáček.

Spolu s Husákem se oslavy zúčastnil také poslanec a šéf Národní sportovní agentury, který již na svůj poslanecký mandát rezignoval. Na oslavě se objevil také expremiér Jiří Paroubek nebo politik Jiří Šlégr.

Zdroj: Domácí
Další zprávy