Recenzenti Aktuálně.cz tipují nejlepší české desky roku 2014

Luboš Vedral Kultura Luboš Vedral, Kultura
15. 12. 2014 11:37
Podívejte se, jak tipovali nejlepší české desky recenzenti Aktuálně.cz.

Pro nejlepší české desky hlasovali: Karel Veselý, Benjamin Slavík, Dominik Zezula, Pavel Zelinka, Andrea Šafářová, Luboš Vedral, Michal Bystrov, Marek Pros. Prozkoumejte detailně, jaké desky z roku 2014 z české scény preferují.

Selectone: Dead Grooves.
Selectone: Dead Grooves. | Foto: Aktuálně.cz

Pavel Zelinka

1. Selectone - Dead Grooves (Ressonus)
Možná už trochu z módy vyšlý způsob tvorby postavený na mechanickém vytváření vynilových smyček, přesto nové deska projektu Selectone v sobě nese neobyčejně silnou atmosféru.

2. Kieslowski - Mezi lopatky (Indies Scope)
První deska na mě působila ještě tak trochu křečovitě a rozíveně. Letošní následovník postoupil v malování parnerských vztahů i budování aranží jednotlivých skladeb výrazně dále.

3. Schwarzprior - IDDQD (Polí5)
Ostřejší následovníci odkazu WWW? EBM revivalisté? Těžko říct, tenhle debut má řadu much, které ale přebije originální koncept a výborně vystižená atmosféra Ostravy.

4. Markéta Irglová - MUNA (Anti-)
Submisivnost Markéty se našla v podobném naturelu současného islandského indiepopu. Desítky spoluhráčů, delikátní aranže a silné melodie zobrazují letos 25letou maminku v prozatím nepříznivějším světle.

5. Depressive Disorder - Sep7em (Monopol rec.)
Temná elektronika měla letos doma nenápadné žně. Vedle Schwarzprior, kteří vpadli do prostoru s čistou hlavou, a proto zde předvedli věci, které by jiný nepohledal, čtveřice Depressive Disorder svůj rukopis piluje více než dekádu. A podle četných reakcí ze zahraničí, se mohou měřit se světovými špičkami žánru.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 50 minutami

Lidstvo musí dospět a dělat víc pro ochranu klimatu, řekl Johnson v OSN. Svět se podle něj blíží k bodu zlomu

Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval lidstvo, aby dospělo a bojovalo proti klimatickým změnám. Podle Johnsona se svět blíží k bodu zlomu a státy musí konečné převzít odpovědnost za ničení planety.

"Máme úžasnou moc věci změnit, měnit věci k lepšímu a úžasnou schopnost zachránit se," uvedl Johnson v projevu ke světovým lídrům před nadcházející klimatickou konferencí v Glasgow, která začne 31. října.

Listopadová klimatická konference OSN (COP26) si klade za cíl vyvolat mnohem ambicióznější globální opatření na ochranu klimatu a peníze na jejich zaplacení. Podle klimatologů i dalších odborníků bude nejspíš poslední šancí, jak zmírnit předpokládané katastrofální dopady globálního oteplování.

"Musíme ukázat, že jsme schopni se učit a dospívat a nakonec převzít odpovědnost za destrukci, kterou způsobujeme, nejen na naší planetě, ale i sobě samým. Je načase, aby lidstvo dospělo," řekl Johnson. Lidstvo zároveň přirovnal k 16letému člověku. "Dostali jsme se do toho osudového věku, kdy zhruba umíme řídit a víme, jak odemknout skříňku s alkoholem a věnovat se všem druhům aktivit, které jsou nejen potenciálně trapné, ale také mohou pro nás i pro ostatní představovat konečnou," podotkl.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Demokraté a republikáni oznámili krach jednání o policejní reformě

Rozhovory demokratů a republikánů v americkém Kongresu o podobě policejní reformy skončily neúspěchem. Podle agentury AP to oznámili hlavní vyjednavači obou stran. Jednání započatá v návaznosti na loňský smrtící zákrok policisty proti Afroameričanovi Georgi Floydovi se nepodařilo přivést k průlomu posledních několik měsíců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy