Recenze: Vytisková v Roxy dokázala, že si Anděla rozhodně zaslouží

Jan Mazura Jan Mazura
22. 4. 2016 10:30
První sólové album Kláry Vytiskové s názvem Home vyšlo již na konci loňského listopadu, ale pokřtěno bylo teprve tento týden v pražském klubu Roxy. Své kvality zpěvačka obhájila i bez kapely Toxique za zády.
Klára Vytisková
Klára Vytisková | Foto: ČTK

Kytarista a zpěvák Lazer Viking v roli předskokana předvedl energickou a originální one-man show plnou nadsázky. Jeho bizarní image je kombinací vážně se beroucí rockové ikony a transsexuála, kterou doplňuje téměř waitsovským hlasem oscilujícím na hranici těžké alternativy a falešnosti. Dynamická směs rychle navazujících původních songů, odzpívaných částečně přímo v publiku, každopádně měla drive a splnila svůj účel.

Kláru Vytiskovou do Roxy přivedl sentiment. V rámci populárních „Free Mondays“ zde kdysi začínala s kapelou Toxique a údajně se vždy chtěla vrátit. Její sen se začal plnit chvíli před devátou, kdy se na necelých devadesát minut chopila mikrofonu.

Ač je Home její sólová prvotina, koncertních zkušeností má až dost a právě ty dodávají jejímu projevu jistotu a přesvědčivost. Na rozdíl od jiných mladých českých zpěvaček chápe důležitost komunikace s publikem a ví, jak na ni. Oproti své vlastní minulosti dnes navíc vydrží celý večer pouze v jednom, vesměs civilním outfitu. Působí díky tomu dospěleji a má paradoxně větší charisma než dříve.

Koncertní repertoár pochopitelně vycházel z desky. Výjimkou byl duet s klávesistou, kterým se Vytisková ohlédla do doby svých začátků, a posléze také zbrusu nový song. Ten se dočkal ještě přídavkové reprízy a vcelku úspěšně tak zamaskoval problém příliš malého repertoáru. Když pak i jako druhý přídavek zazněla píseň, kterou jsme ten večer již slyšeli, vyplul stejný problém na povrch o něco více. Kratší koncert bez opakování skladeb by vyzněl důstojněji.

Samotný křest desky pojala únětická patriotka v duchu názvu nahrávky, tedy domácky, rodinně. Disk pokřtili zpěvaččini rodiče za dohledu přibližně desítky dalších rodinných příslušníků, nejbližších přátel a spolupracovníků. Slova se ujal otec Vytiskové, herec a muzikant Vladimír, a potvrdil, že sympatická upovídanost je něčím, co se v jeho rodině dědí. Když zmizelo album v publiku, jako by si všichni oddechli a koncert dostal ještě větší spád. Zpěvačce se pak s pomocí vynikající kapely podařilo energii z pódia přenést do zaplněného sálu naplno.

Pokud si Klára Vytisková alias Klara udrží tvůrčí drive, bude časem na nejlepší cestě pro dalšího Anděla a deska Home se – navzdory svému názvu – brzy dostane třeba i za hranice České republiky.

Neznám nic lepšího, než dělat koncerty a hrát hudbu, nejsem omezená poptávkou fanoušku, říká zpěvačka Lenka Dusilová. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 15 minutami

Muž s mačetou přepadl benzinku v Liberci, policie po něm pátrá

Policie pátrá po lupiči, který ve středu před 17. hodinou přepadl prodejnu čerpací stanice v Liberci - Krásné Studánce a odnesl si peníze. Byl maskovaný a ozbrojený mačetou, nikoho nezranil. V případě dopadení mu hrozí až desetileté vězení.

před 43 minutami

Lesy ČR dostaly výjimku na kácení v Boubínském pralese, ale odvolaly se. Nesouhlasí s podmínkami

Státní podnik Lesy České republiky se odvolal proti výjimce, kterou mu Správa CHKO Šumava stanovila možné těžební zásahy a asanaci kůrovcového dřeva v jihočeské národní přírodní rezervaci Boubínský prales. "S podmínkami vydané výjimky nesouhlasíme. Proto jsme se odvolali k ministerstvu životního prostředí," řekla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. K důvodům odvolání se nevyjádřila. Lesy žádaly o výjimku proto, aby mohly v rezervaci "efektivně zasahovat" proti kůrovci. 

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Ostravský Jánoš dostal za facku Součkovi třízápasový trest

Ostravský záložník Adam Jánoš dostal od disciplinární komise Ligové fotbalové asociace trest na tři soutěžní utkání za vyloučení po facce opavskému Filipu Součkovi v pátečním zápase 18. kola nejvyšší soutěže.

Souček při slezském derby (0:0) Jánoše ve 40. minutě kousek za polovinou hřiště složil na zem zápasnickým způsobem, ostravský hráč poté neudržel nervy a vleže soupeře udeřil do obličeje. Sudí Ondřej Berka nejprve Jánošovi udělil druhou žlutou kartu, ale po intervenci videorozhodčího a přezkoumání situace mu za facku ukázal rovnou červenou kartu.

Jánoš si už v letošním roce nezahraje. Ostravě bude chybět v ligových zápasech proti Bohemians 1905, dalšímu pražskému týmu Spartě a Slovácku, proti kterému Baník v únoru zahájí jarní část sezony.

Sparta dostala pokutu 50 tisíc korun za fanoušky, kteří v domácím utkání s Českými Budějovicemi používali pyrotechniku. Slavia za obdobné nesportovní chování svých příznivců v Olomouci zaplatí 25 tisíc korun.

Disciplinárka udělila druholigovému Brnu trest 70 tisíc korun za to, že fanoušci Zbrojovky v Pardubicích vedle používání pyrotechniky po zápase vnikli na hrací plochu. Východočeši za porušení povinností pořádajícího klubu zaplatí 40 tisíc korun.

Po čtvrté žluté kartě v ligové sezoně dostali automatický trest na jeden duel příbramský Soufiane Dramé, Adnan Džafič ze Zlína, slávista Josef Hušbauer, karvinský Gigli Ndefe a Tomáš Smola z Ostravy.

Další zprávy