Recenze: Tonya Graves konečně nahrála desku, kterou se může chlubit

Daniel Maršalík
29. 10. 2015 10:43
Před čtyřmi lety Tonya Graves se sólovým debutem neuspěla. Její taneční deska I'm The Only Me působila spíše jako demo než profesionální nahrávka. Letos se pokouší napravit si reputaci sbírkou bluesových písní převzatých od největších legend tohoto hudebního žánru. Více v recenzi Daniela Maršalíka.
Tonya Graves
Tonya Graves | Foto: ČTK

Recenze – Říká se, že všechno zlé je pro něco dobré. Zpěvačka Tonya Graves se přiznala, že jedním z impulsů pro nahrání desky Back to Blues bylo úmrtí B. B. Kinga. Díky tomu se konečně našla a nahrála něco, co má smysl.

Američanka je známá především díky účinkování v kapelách Liquid Harmony a Monkey Business. Trvání první z nich bylo ale příliš krátké a v bandu Romana Holého hraje spíš druhé housle lídrovi Matěji Ruppertovi. Navíc nyní nikdo neví, jaká bude její budoucnost v kapele, když si „vzala dovolenou“ a na nadcházejícím turné ji zastoupí Tereza Černochová.

Hned první tony úvodní skladby Thrill Is Gone (právě od B. B. Kinga a Tracy Chapman) prozrazují, že Tonya album nahrávala s výbornými muzikanty, na které dohlížel Lukáš Martinek. Ten do studia pozval mimo jiné i jazzového pianistu Ondřeje Pivce. Některé skladby se podobají originálu, někdy Tonyiny verze dostaly zcela odlišný kabát. Například písnička Hound Dog, kterou proslavil Elvis Presley, se z rock’n’rollu proměnila v blues. Martinek vtiskl nahrávce tvář, díky které album drží pohromadě, ačkoliv jednotlivé skladby byly napsány v různou dobu, různými autory pro různé interprety.

Lidé mají rádi, když jim jejich oblíbenci naservírují osvědčenou kvalitu. Často je to snadný klíč k úspěchu. Například Seal zaznamenal obrovský komerční úspěch s deskami, na kterých přezpíval soulové hity. Podobně to ale se swingem zažili Robbie Williams nebo Michael Bublé. Hity svých oblíbenců nedávno přezpívala i Annie Lennox a podobných případů je více i na českém trhu, album Back to Blues se navíc může pyšnit výtečnou produkcí. Bude zajímavé sledovat, jestli dokáže Tonya přenést náladu desky do bluesových klubů.

Graves sáhla po písních opravdu velkých hvězd, takže se jí nepodařilo (a vlastně to ani nešlo) je převýšit. Přesto je blahodárné slyšet její hluboký hlas konečně vyznít, k čemuž v Monkey Business neměla tolik prostoru. Album Back To Blues je nadčasové a zpěvačka jím vzdala hold žánru, který dal přímý základ mnoha dalším hudebním stylům. Mezi deseti skladbami vyčnívá countryová Jolene (původně od Dolly Parton), kde ale opět Martinek šikovně ubral trochu country na úkor bluesu.

Vedlejším efektem alba Back To Blues je ještě větší nečitelnost vkusu zpěvačky. Patnáct let funkuje v Monkey Business. Její první sólové album i Liquid Harmony mají nálepku EDM a nyní přišla s blues. Každopádně písně Raye Charlese, Etty James nebo Jimiho Hendrixe jí sluší.

Hodnocení: 70 %

Tonya Graves - Hound Dog | Video: YouTube
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Některé britské čerpací stanice přerušily provoz. Nemá jim kdo dovézt palivo

V Británii muselo dočasně přerušit provoz několik čerpacích stanic, protože jim došly pohonné hmoty. Ty na ně kvůli chybějícím řidičům nákladních aut nemá kdo dovézt, v rafinériích je přitom benzinu i nafty dost. Ministr dopravy Grant Shapps dnes vyzval motoristy, aby se nesnažili natankovat si do zásoby, informovala veřejnoprávní BBC na svých internetových stránkách.

Agentura Reuters napsala, že u některých čerpacích stanic v Londýně a jihoanglickém hrabství Kent se dnes tvořily fronty aut. Asociace prodejců pohonných hmot doporučila motoristům, aby měli v nádrži tolik paliva, aby jim vystačilo na cestu k záložní stanici pro "vzácný" případ, že na první nebude k dostání.

V některých britských médiích se objevily informace, že britská vláda v situaci, kdy v zemi chybí až 100.000 řidičů nákladních aut, uvažuje o nasazení vojáků. "Pokud by to pomohlo, povoláme je," řekl Shapps BBC. Dodal ale, že není jasné například to, zda vojáci mohou řídit vozidla s civilní registrací.

Už měsíce zástupci supermarketů a zemědělců upozorňují, že vzhledem k nedostatku řidičů jsou narušené dopravní řetězce, kvůli čemuž mají problémy dostat zboží na pulty obchodů.

V televizi Sky Shapps řekl, že nedostatek řidičů je celosvětový problém kvůli tomu, že během pandemie covidu-19 se nekonaly zkoušky pro nové šoféry. Británie podle něho proto počet zkoušek zdvojnásobuje. Těm současným je v průměru 55 let a stěžují si na špatné pracovní podmínky i platy.

Řidičů je v Británii nedostatek ale i kvůli brexitu, po němž je pro pracovníky z jiných evropských zemí těžší získat pracovní povolení. Asociace silniční nákladní dopravy (RHA) vyzvala vládu, aby v blízké době tato pravidla zmírnila. K tomu Shapps řekl, že nechce, aby britské řidiče vytlačili jejich kolegové ze zemí Evropské unie, kteří mají nižší nároky na mzdy.

Rod McKenzie z RHA podle BBC řekl, že více řidičů profesi opouští, než do ní přichází. "Je to takhle jednoduché: všechno, co v Británii máme, se dováží nákladními auty. Takže pokud je nedostatek řidičů, je nevyhnutelné, že všechny věci, které chceme, nedostaneme, kdy chceme," řekl.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

San Marino bude v nedělním referendu rozhodovat o legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina budou v neděli hlasovat v referendu o tom, zda chtějí povolit interrupce během prvních 12 týdnů těhotenství. Návrh dále žádá, aby úřady legalizovaly umělé přerušení těhotenství i po tomto období, pokud je ohrožen život či psychické zdraví ženy kvůli anomáliím nebo vývojovým vadám plodu, napsala dnes agentura AP. San Marino je jedním z posledních států v Evropě, které potraty zcela zakazují.

Zákaz interrupcí v San Marinu platí už od roku 1865. Tamní ženy proto cestují kvůli tomuto zákroku do Itálie, která maličký stát obklopuje ze všech stran, a kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální, píše AP.

Zastánci změny zákona proto upozorňují, že tato situace představuje finanční zátěž pro ženy, které interrupce podstupují. Kritici zákazu potratů rovněž tvrdí, že je trestem pro ženy, které byly znásilněny. "Pokud nechcete, aby se vědělo, že nemáte v úmyslu pokračovat v těhotenství, je mnohem méně pravděpodobné, že se obrátíte na policii a nahlásíte znásilnění," upozorňuje Joanna Nellesová z Rady Evropy, kde šéfuje oddělení, jež monitoruje dodržování Istanbulské úmluvy o potírání násilí na ženách a domácího násilí.

Antonella Mularoniová, která je pro zachování zákazu, podle agentury AP argumentuje tím, že ženy a dívky v San Marinu mohou dostat v lékárnách bezplatně antikoncepci včetně přípravku, jenž se používá po pohlavním styku.

Úřady San Marina, kde žije na 33 000 lidí, podle AP k referendu přistoupily poté, co k němu vyzvalo zhruba 3000 obyvatel v petici. Přičemž většina z nich byly ženy. Žádné průzkumy veřejného mínění však nejsou před hlasováním k dispozici. Pokud zvítězí zastánci změny restriktivního zákona, parlament San Marina bude nucen potraty legalizovat, poznamenala AP.

Mezi další malé země v Evropě, kde jsou interrupce zakázány, patří Malta, Andorra nebo britský Gibraltar. Některé z nich změnu zákonů zvažují. Například na Maltě, kde za potrat hrozí až tři roky vězení, letos jeden z poslanců předložil návrh zákona, který by tuto směrnici změnil. Podle maltských úřadů se nicméně trest uplatňuje jen zřídka a poslední známý rozsudek vězení kvůli potratu padl v 80. letech minulého století, píše AP.

Obyvatelé britského zámořského území Gibraltaru pak letos v červnu schválili zmírnění tamního zákona zakazujícího potraty. Odsouhlasili mimo jiné, aby byly interrupce možné do 12 týdne těhotenství v případě ohrožení fyzického nebo duševního zdraví ženy, či v případě, že bude poškození plodu neslučitelné s jeho životem. Interrupce má být také možná v případě početí při znásilnění nebo incestu.

Další zprávy