Recenze: Prince je mašina na dobrou muziku. Trendy nekopíruje, bohužel už ani neudává

Daniel Maršalík
22. 9. 2015 12:59
Americký zpěvák a multiinstrumentalista Prince patří mezi umělecky nejplodnější muzikanty, aktuální deska Hit n Run je jeho již třetí za poslední rok. Navíc přídomek Phase One u nejnovější nahrávky působí jako příslib dalších dílů do kolekce. Prince natočil už výraznější desky, přesto je Hit n Run stále na vysoké úrovni. Více v recenzi Daniela Maršalíka.
Prince
Prince | Foto: Profimedia.cz

Recenze – Album Hit n Run mohli jako první slyšet předplatitelé streamovací služby Tidal. Prince svou hudbu z podobných streamovacích kanálů včetně YouTube nekompromisně maže, takže tímto rozhodnutím posluchače o to víc překvapil. Údajně ho k využití Tidalu přemluvil jeho vlastník, raper Jay-Z.

Hit n Run už vyšlo i na tradičních formátech včetně vinylu.

Desku otevírají krátké sekvence hitů 1999 a Let's Go Crazy. Prince tak naráží na 80. léta, kdy spolu s Michaelem Jacksonem a Madonnou definovali tehdejší zvuk popmusic. Přestože se nesnaží nahrát novodobé Purple Rain, v mnoha nových skladbách lze vycítit návrat k minulosti. Vše je ale zabaleno v Princově specifickém, současném soundu, který trendy nekopíruje, ale bohužel už ani netvoří.

Jako příklad využití odkazu z minulosti poslouží píseň Shut This Down, jejíž poslech evokuje dávný hit My Name Is Prince. Obě skladby spojuje podobně vypjatý zpěv a agresivní energie. Takovýchto příkladů lze nalézt více. Nejde však o vykrádání sama sebe, ale spíše o navození velmi určité atmosféry.

Album Hit n Run je jakýmsi mixem předešlých dvou desek (rockové PlectrumElectrum a popové Art Official Age), kde lze slyšet rock, funk, soul, R&B a taneční electro. Obě starší a ne příliš povedené kolekce novinka převyšuje. Žánrově pestré album drží pohromadě díky poněkud umělohmotnému zvuku, který nahrávce kromě Prince vdechl spoluproducent Joshua Welton.

Deska se může pochlubit i dobře vystavěnou dramaturgií. Zpočátku posluchače dostane nakažlivou funkovou energií, poté si žezlo podávají silné melodie, pomalejší a rychlejší rytmiky, strojová preciznost s instrumentálním mistrovstvím, kde lze slyšet každý hmat na struny kytary (HardRockLover) a závěr se nese v chilloutové náladě. Přitom téměř všechny písně obsahují výraznější hudební pasáž, kde hudebník dokazuje své instrumentální umění.

Chladná kvalita, co zahřeje

Až strojově chladná plastová produkce je patrná například v This Could B Us, kterou Prince zařadil již na předchozí album Art Official Age. Tam je to však oduševnělá balada svádějící k romantické náladě. Další producentské okleštění nastalo v písni Fallinlove2nite, která byla původně složena pro seriál Nová holka a kde původně vokály nazpívala herečka Zooey Deschanel, hlavní seriálová hrdinka. Její hlas v albové verzi písničky, která by při lepším promu měla velký hitový potenciál, nebyl použit. V kontrastu k většině písní je singl HardRockLover, kde prim hrají elektrická a basová kytara. Prince se zde představuje jako špičkový kytarový mág.

Prince na svou novinku zařadil i několik featuringů. Vedle zpěvaček Lianne La Havas, Rity Ory a raperského dua Curly Fryz se nejvýrazněji prosadila mladá Judith Hill. Zpěvačka známá z filmu This Is It jako pěvecká partnerka Michaela Jacksona dominuje v úvodní groovem nabité Million $ Show, kde jí Prince dal větší prostor než sám sobě. O tom, že Hill kromě krále popu zaujala i rodáka z Minneapolis, svědčí fakt, že jí napsal a produkoval celou desku Back In Time.

Hit n Run je Princovou už třiatřicátou deskou, která vyšla i na fyzickém nosiči. Mnohé z nich čítají dva a více disků. Kromě toho Američan vydal i několik ryze internetových alb. Novinka se v tak velké diskografii ztratí někde v průměru.

Prince natočil už výraznější nahrávky, ale přesto je obdivuhodné, jak neztrácí nic ze svého nadšení a stále produkuje tolik tvorby na relativně vysoké úrovni. Nesvazují ho trendy, dělá si, co chce, a i když v písni June prozrazuje staromilectví, že se měl narodit na pódiu na Woodstocku, málokdo by mu hádal, že mu táhne již na šedesát.

Hodnocení: 70 %

Prince - This Could Be Us | Video: YouTube
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Část dálnice D3 Ševětín-Borek se otevře motoristům, řidiči se po ní projedou už odpoledne

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) v úterý zprovozní část dálnice D3 Ševětín-Borek dlouhou 10,7 kilometru. Řidiči by po ní měli poprvé projet kolem 15:00. Úsek staví firma Eurovia CS, náklady jsou zatím 1,27 miliardy Kč bez DPH, řekl mluvčí ŘSD Jan Rýdl. Otevření se zúčastní i ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO).

Část Ševětín-Borek chtěl stát původně dokončit v březnu 2020. "Stavba není hotová, ale podle norem a zákonů unese bezpečný provoz, proto nebudeme čekat (se zprovozněním) na dokončení. Máme řidiče rádi, jakmile to jde, stavby zprovozňujeme," uvedl Rýdl.

Na úseku, který se staví od března 2017, vyvlastnil stát asi deset pozemků. V září tam silničáři zprovoznili 50 metrů dlouhou část, jejíž dostavbu blokovala žaloba majitele pozemku proti vyvlastnění, kterou soud zamítl v květnu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na jihu Chile se ztratilo armádní letadlo se 38 lidmi na palubě, mířilo na Antarktidu

Na jihu Chile se ztratilo z radarů vojenské letadlo se 38 osobami na palubě, informují o tom místní média. Podle nich mířil letoun z města Punta Arenas na chilskou základnu v Antarktidě. Chilská armáda vyslala na místo pátrací a záchranný tým.

"Na palubě (vojenského dopravního letounu) C-130 Hercules cestovalo 38 lidí, z toho 17 byla posádka a 21 cestující," uvedlo chilská letectvo v prohlášení. Letoun měl dovézt materiál a techniky na základnu v Antarktidě, uvedl deník La Tercera.

Letadlo startovalo z Punta Arenas v 16:55 místního času, rádiový kontakt s ním byl ztracen v 18:13 místního času (22:13 SEČ).

Chilský prezident Sebastián Piňera oznámil, že spolu s ministry vnitra a obrany situaci sleduje a ráno se proto chystá do Punta Arenas.

Zdroj: ČTK
Další zprávy